5 funkcji pralki, o których nie miałeś pojęcia

Technologie przydatne w naszych domach rozwijają się bez przerwy. Niektóre przełomy bardzo łatwo dostrzec. Bez żalu zamieniliśmy komputerowe dyskietki na płyty CD, a potem DVD, a duże i toporne kasety VHS na nośniki Blu-ray. Równie łatwo można prześledzić ewolucję telefonów komórkowych czy komputerów przenośnych.


Co ze zwykłą domową pralką? Na pierwszy rzut oka od lat pozostaje w niezmiennym kształcie. A jednak w technologii prania dokonują się przełomy, z których często nie zdajemy sobie sprawy! Starania konstruktorów poszły przede wszystkim w dwóch kierunkach – wygody oraz bezpieczeństwa. Od dawna mamy możliwość korzystania z wielu programów dostosowanych do różnych rodzajów tkanin i różnego stopnia zabrudzenia oraz regulowania temperatury i szybkości obrotów. Pomyślano także o bezpieczeństwu dzieci, wprowadzając między innymi blokadę drzwiczek w trakcie prania, oraz o bezpieczeństwie mieszkania, wprowadzając systemy chroniące przed zalaniem w przypadku awarii. Najnowsze rozwiązania natomiast kładą szczególny nacisk na zdrowie i ekologię. Czas na przegląd najciekawszych funkcji, z których pewnie nie zdawaliście sobie sprawy, a najlepsze pralki mają je od dawna. 1. Pranie za pomocą srebra

Samsung opracował technologię Silver Wash, która wykorzystuje naturalne właściwości jonów srebra. Dzięki temu pralka nie tylko skutecznie czyści ubrania, ale również zabija bakterie i uniemożliwia ich rozwój przez wiele dni. Pranie nie musi odbywać się w gorącej wodzie, co oznacza oszczędność energii. Dodatkowo technologia umożliwia gruntowne hipoalergiczne czyszczenie tkanin bez użycia środków dezynfekujących i innej chemii, które mogłyby uszkodzić tkaninę lub podrażnić skórę.


2.  Całkowita kontrola nad wodą

Podobnie jak zmywarka, każda pralka poza energią zużywa duże ilości wody. Czy można jakoś zoptymalizować ten proces, aby zmniejszyć codzienne koszty? Pewnie, że tak. Z pomocą przychodzi Automatyka Wagowa  w pralkach Whirlpool zwana także Szóstym Zmysłem, a w urządzeniach Boscha Water Perfect. W zależności od wielkości wsadu, pralka sama dobiera optymalną ilość wody w ten sposób, żeby zużywać jej mniej, jeśli bęben nie jest pełny.


3. Inteligentne systemy zraszania

Duże znaczenie przy efektywności prania ma tak prozaiczny proces, jak sposób wlewania wody do pralki. Jeśli odbywa się szybciej i skuteczniej, pranie jest szybciej nawilżane. Tutaj z pomocą przychodzi na przykład Electrolux z technologią Direct Spray która polega na tym, że woda jest wtryskiwana z góry pod wysokim ciśnieniem, a nie jak kiedyś, doprowadzana od spodu bębna. Bosch chwali się systemem 3D Aqua Spar, który opiera się na pracy asymetrycznych zbieraków i kaskadowym natrysku.


4. Pranie w ciepłej wodzie, czyli oszczędność energii i wolnego czasu

Pralka zużywa dużo energii na podgrzanie wody, a co gdyby od razu podłączyć urządzenie do ciepłej wody? Takie rozwiązanie zapewnia Mastercook zwane Ecotermic. A skoro wody nie trzeba podgrzewać cały proces prania zajmuje mniej czasu. Średnio o 30%.


5. Funkcja opóźnionego startu

Niby nic nowego, bo ta funkcjonalność występuje także w innych urządzeniach, jak na przykład wypiekaczach do chleba, ale na pewno warto ją docenić. Ustawiając pranie na konkretną godzinę, możemy uniknąć głośnej pracy urządzenia w czasie, kiedy jesteśmy w domu i możemy zaprogramować pralkę tak, aby rozwiesić ubrania po powrocie z pracy. Pozwala to używać pralki tak, aby pracowała w godzinach, w których mniej płacimy za energię.


Choć patrząc z zewnątrz pralki nieznacznie różnią się od siebie, warto zapoznać się dokładnie ze specyfikacją każdego modelu. Nawet takie elementy jak kształt bębna czy wielkość drzwiczek mogą mieć niemałe znaczenie w naszym codziennym życiu. Jeśli przeanalizujemy dokładnie ofertę na etapie wyboru urządzenia, potem już nie będziemy musieli wysilać się przy praniu, bo sprytne urządzenie za nas oceni wagę ubrań, dobierze odpowiednią ilość wody, energii i detergentów, a my będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

powrót