5 kroków do zdrowego uśmiechu

Piękny uśmiech chce posiadać każdy z nas. Jednak warto zadbać o nasze zęby nie tylko ze względów estetycznych, ale i dla własnego zdrowia. Należy pamiętać, że samo białe uzębienie nie jest gwarantem nieskazitelnej kondycji naszej jamy ustnej.

Próchnica, płytka nazębna, plamy i przebarwienia to jedni z głównych winowajców nie pozwalający nam na posiadanie zdrowych zębów. Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, ale sumienne przestrzeganie kilku bardzo ważnych zasad pozwoli nam na zachowanie nienagannego stanu uzębienia. Co zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?

Krok pierwszy – używki na bok

Zdrowe zęby większości ludziom kojarzą się z ich białym kolorem. Jeśli chcemy, aby perłowa barwa utrzymywała się jak najdłużej, musimy zrezygnować z używek prowadzących do żółknięcia uzębienia. Najbardziej przyczyniają się do tego: palenie papierosów, częste picie kawy, a nawet spożywanie czarnej czy zielonej herbaty. Na skutek złych nawyków, na zębach pojawiają się zmiany pigmentacyjne oraz plamy. W ich zwalczeniu pomoże nam spożywanie owoców takich, jak jabłka czy gruszki, które zwiększają produkcję śliny oczyszczającej zęby z przebarwień.

Krok drugi – dobór odpowiedniej szczoteczki ważny dla naszych zębów

Podstawą do zachowania pięknego i zarazem zdrowego uśmiechu jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa (a najlepiej trzy) razy dziennie. Szczoteczka, której używamy powinna być miękka lub średnio-twarda. Modele z twardym włosiem przy nieumiejętnym stosowaniu mogą niszczyć szkliwo i prowadzić do podrażnienia dziąseł. Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będą w tym przypadku szczoteczki soniczne, które są łatwiejsze w użyciu – niektóre modele, takie jak np. Philips Sonicare z serii ProtectiveClean 6100 posiadają czujniki nacisku pozwalające ocenić, czy nie szczotkujemy zębów zbyt mocno. Ponadto, wersje soniczne dokładniej usuwają płytkę nazębną, plamy i przebarwienia.

Krok trzeci – pełna higiena jamy ustnej

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej nie sprowadza się tylko do szczotkowania zębów po każdym posiłku. Aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe i usunąć osad nazębny gromadzący się między nimi, należy sięgać po nić dentystyczną (na ogół tylko po kolacji).

Kolejną czynnością jest płukanie, które wspomaga mechaniczne czyszczenie zębów, działa odświeżająco oraz redukuje ilość drobnoustrojów znajdujących się w jamie gębowej. Po tym wszystkim należy odczekać minimum 30 minut, zanim sięgniemy po jedzenie czy picie. Jeśli nasza pielęgnacja miała już miejsce po kolacji, to wskazane jest, aby powstrzymać się od wszelakiego rodzaju pokarmów do samego rana.

Krok czwarty – ograniczenie ilości słodyczy i walka z podjadaniem między posiłkami

Prawidłowa dieta to kolejny istotny element pomagający nam w walce o zdrowy uśmiech. Największymi sprzymierzeńcami powstawania i rozwijania się próchnicy są słodycze, słone przekąski oraz kolorowe napoje gazowane. Zębom szkodzi także spadek pH w ustach następujący po zjedzeniu czegoś kwaśnego lub słodkiego. Jego poziom możemy podnieść produktami bogatymi w białko, takimi,  jak ser czy mleko. Słodycze i inne przekąski warto jest zastąpić świeżymi warzywami, owocami i niegazowaną wodą mineralną.

Krok piąty – pamiętajmy o regularnych wizytach u stomatologa

Nawet jeśli uważamy, że higienę jamy ustnej przeprowadzamy codziennie w sposób wzorcowy, to mimo wszystko wizyty kontrolne u stomatologa są konieczne. Optymalna częstotliwość przeglądów dentystycznych to raz na pół roku – lekarz najlepiej oceni stan naszego uzębienia, szybciej dostrzeże ewentualne ubytki i w razie potrzeby rozpocznie leczenie lub wykona profesjonalne czyszczenie zębów pozwalające na wzmocnienie szkliwa, zadbanie o kondycję dziąseł oraz usunięcie przebarwień. My natomiast w dalszym ciągu będziemy mogli się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. 

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]