5 wskazówek, jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie

Jak spośród kilkuset różnych modeli wybrać najlepsze telewizory? Decyzja od której będzie zależało jaki telewizor stanie w salonie może być bardzo trudna. Na szczęście może ją ułatwić 5 wskazówek. Na pewno pomogą one odnaleźć się w prawdziwej terminologicznej dżungli zarośniętej przez takie hasła, jak np.: Full HD, 4K, Smart TV, HDR, LED, OLED...

1. Aby „być na czasie”, rozważ zakup telewizora 4K


Obecnie absolutnym standardem jest rozdzielczość Full HD. Jednak, gdy zobaczymy, jak chętnie producenci wypuszczają nowe telewizory 4K, to możemy być pewni, że to właśnie rozdzielczość Ultra HD wkrótce stanie się nowym standardem. Dlatego jeżeli kupujemy telewizor w tym roku i chcemy, aby przez następne 5 lat nie odbiegał znacząco od najnowszych modeli, wybierzmy telewizor 4K. Będzie miał on 4 razy więcej pikseli niż inny model wyświetlający obraz w rozdzielczości Full HD. Największą zaletą, która charakteryzuje wszystkie telewizory 4K jest dużo bardziej szczegółowe odwzorowanie nawet najmniejszych obiektów i zauważalnie ostrzejszy tekst na ekranie. Telewizory Full HD mogą nie być w stanie wyświetlić tak naturalnego i tak szczegółowego obrazu, jaki można podziwiać na ekranie 4K. Jedynym mankamentem rozdzielczości Ultra HD jest tymczasowa niewielka dostępność materiałów w tej rozdzielczości. Oczywiście zawsze można liczyć na funkcję przekonwertowania materiałów HD lub Full HD do 4K, ale nie należy spodziewać się zapierających dech w piersiach rezultatów.

2. Dla najlepszego obrazu wybierz OLED TV


Jak dobre są telewizory OLED? Tak, że nie mogą się z nimi równać nawet najlepsze telewizory LED z lokalnym wygaszaniem podświetlenia. Jak to możliwe? Telewizory OLED w ogóle nie korzystają z podświetlenia. Zamiast niego wykorzystują warstwę organicznych diod LED. Każda dioda odpowiada za pojedynczy piksel obrazu. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższą możliwą jakość obrazu z przepięknie odwzorowanymi kolorami i detalami, głębszą czernią oraz oszałamiającym kontrastem. Jeszcze inną ogromną zaletą, którą mają telewizory OLED jest to, że wyświetlany obraz nie straci niczego ze swojej perfekcji nawet po zmianie kąta widzenia. Niestety telewizory OLED mają również swoje wady. Pierwszą z nich jest bez wątpienia cena. Za najtańszy telewizor OLED LG 55EG910 trzeba zapłacić aż 8999. Dużo? Topowe modele LG 55EG920V i  LG 65EC970V kosztują odpowiednio 14999 i 19999 zł. Dużą niewiadomą jest również to, jak telewizory OLED będą zachowywały się po dłuższym okresie użytkowania. Wciąż trudno być w 100% pewnym tego, jaka jest ich żywotność. Kiedyś telewizory plazmowe miały problem z „wypalaniem się” na ekranie zbyt długo wyświetlanych statycznych elementów obrazu. Czy telewizory OLED, które są chwalone tak samo, jak niegdyś popularne plazmy, mogą mieć te same problemy?


3. Zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania


Najważniejsza zasada jest prosta – obecnie nie ma najmniejszego sensu kupować telewizora z częstotliwością odświeżania mniejszą niż 100 Hz. Ten parametr mówi użytkownikowi o tym, ile razy w ciągu sekundy jest odświeżany obraz. Standardowo jest to 60 razy na sekundę (60 Hz). Nie jest to jednak wystarczająca wartość. W dynamicznych scenach obraz może być rozmazany lub rozedrgany. I właśnie dlatego warto wybrać telewizor 4K lub Full HD z częstotliwością odświeżania minimum 120 Hz. Telewizor osiąga taką wartość poprzez wstawianie czarnych obrazów między oryginalne obrazy lub wygenerowanie dodatkowych obrazów, które potem również zostają wstawione między oryginalne obrazy. Zwłaszcza drugie rozwiązanie gwarantuje bardzo realistyczny ruch na ekranie.

4. Dla jeszcze bardziej realistycznych kolorów wybierz telewizor z obsługą HDR


Producenci nieustannie rozwijają swoje telewizory. Wzbogacają je o kolejne funkcje i coraz nowsze technologie. Bez tego użytkownicy nie mogliby liczyć na przekraczanie kolejnych granic coraz wyższej jakości obrazu. Najnowszą technologią w jaką zostaną wyposażone najlepsze telewizory 4K będzie HDR (High Dynamic Range). Do tej pory mogliśmy kojarzyć hasło „HDR” z fotografii lub grafiki komputerowej. W telewizorach technologia HDR sprawia, że obraz ma taki zakres jasności (luminancji), który jest porównywalny do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Ale nie tylko. Oprócz większej jasności obrazu technologia HDR oferuje również takie zalety, jak dużo szersza paleta kolorów i dużo lepszy poziom kontrastu. HDR będzie obsługiwane wyłącznie przez telewizory 4K. 2016 rok bez wątpienia będzie należał właśnie do technologii HDR. Telewizory Samsung będą zgodne ze standardem Ultra HD Premium, a modele wyprodukowane przez LG obsłużą zarówno Ultra HD Premium, jak i Dolby Vision. Już teraz dostępne są pierwsze telewizory Sony, które obsługują technologię HDR. Jednym z nich jest model Sony KD-55XD9305.


5. Nie bój się kupić bardzo dużego telewizora


Czasy kiedy 40- lub 46-calowy telewizor był uważany za duży minęły. To co pozostało niezmienne to to, jak dużą wagę przykładamy do wielkości ekranu. Biorąc pod uwagę ceny i specyfikacje telewizorów oraz wielkość typowych wnętrz, najlepszym wyborem będą obecnie telewizory 55 cali. Oczywiście to, jak duży telewizor wybierzemy powinno zależeć od tego, ile osób ogląda w tym samym czasie telewizję, gdzie mamy zamiar postawić telewizor i ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na jego zakup. Istotna jest również odległość z jakiej będziemy patrzyli na ekran. Idealną odległość od telewizora można szybko ustalić w bardzo prosty sposób. Dla telewizora Full HD będzie ona wynosiła tyle, ile wysokość jego ekranu pomnożona przez 3. Dla telewizora 4K odległość ta może być dwa razy krótsza, więc wysokość ekranu mnożymy tylko przez 1,5. Jeżeli będziemy siedzieli blisko ekranu, tym bardziej powinniśmy wybrać telewizor 4K.

Najlepsze telewizory, najkrótsza decyzja


Aby wybrać najlepsze telewizory wcale nie potrzeba się bardzo głowić. Wystarczy dokonać takiego wyboru, który przez kilka następnych lat zbytnio się technologicznie nie zestarzeje. Gdy już odpowiemy sobie na wszystkie pytania (4K czy Full HD? LED czy OLED? itd.), warto będzie też zastanowić się nad rozmiarem ekranu. Pamiętajmy, że obecnie hasło „za duży telewizor” praktycznie nie istnieje.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]