Akcesoria do pralki. Jak ułatwić sobie życie?

Pranie to jeden z tych nigdy niekończących się obowiązków, którego nieraz mamy serdecznie dosyć. Wszyscy chcielibyśmy mieć czyste, świeże i niepogniecione ubrania, a przy tym zbytnio się nie natrudzić. Dobrze też, jeśli pranie nie przeszkadza za bardzo w innych zajęciach, nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nie komplikuje życia. Jak to wszystko osiągnąć? Oczywiście, kluczowy jest wybór odpowiednio nowoczesnej pralki. Jednak samo urządzenie nie rozwiązuje wszystkich potencjalnych problemów. Ważne są też różne pomocne akcesoria, o których piszemy w tym artykule.

Mata pod pralkę, czyli wibracje pod kontrolą

Jednym z ważnych czynników przy wyborze pralki, o którym często się zapomina, jest tak zwana kultura pracy. Patrząc na pojemność bębna, liczbę obrotów oraz programy, zupełnie zapominamy o tym, że liczy się także hałas – zwłaszcza podczas wirowania. Pralka na najwyższych obrotach potrafi wywołać małe trzęsienie ziemi, skutecznie przeszkadzając chociażby w oglądaniu telewizji. Jednak drgania podczas odwirowania można w bardzo prosty sposób ograniczyć. Umożliwi to specjalna mata antywibracyjna. Mata wykonana z miękkiego tworzywa stabilizuje urządzenie i tłumi wibracje, tym samym czyniąc pracę pralki o wiele mniej uciążliwą dla otoczenia. Takie rozwiązanie na pewno docenią posiadacze niewielkich mieszkań oraz ci, którzy pralkę umieścili w kuchni. Mata ma standardowe rozmiary 60x60 cm, dzięki czemu pasuje pod każdą pralkę lub suszarkę do odzieży.

Pralka w małej łazience – jak to zrobić?

Kiedy posiadamy dużą łazienkę, można dowolnie planować rozmieszczenie armatury oraz sprzętów czy szafek. Co innego, kiedy pomieszczenie ma niewielki metraż – wówczas musimy wykazać się nie lada kreatywnością. Często właśnie z braku miejsca decydujemy się na przeniesienie pralki do kuchni, wybór mniejszego modelu albo urządzenia ładowane od góry, a nie od frontu. Czasem to jest oczywiście dobry wybór, nieraz jednak wynika z desperacji i braku innych pomysłów. Co zrobić, gdy brakuje nam przestrzeni na pralkę oraz przechowywanie różnych rzeczy? W takiej sytuacji aż prosi się o specjalny podest pod pralkę. Pralka umieszczona stabilnie na takim podwyższeniu znajduje się wyżej, co znacząco ułatwia wyciąganie ubrań z bębna, bez konieczności schylania się bardzo nisko. Ponadto  - zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania, ponieważ w podeście znajduje się kosz lub szuflada, gdzie możemy przechowywać detergenty, brudną bieliznę albo ręczniki.

Następny często pojawiający się problem wynika z chęci szybkiego i sprawnego suszenia ubrań. Jak wiadomo, najlepiej w tym zadaniu pomaga elektryczna suszarka bębnowa. Każdy, kto korzystał z suszarki do prania, już raczej nie wróci do rozwieszania odzieży na sznurkach. Wciąż jednak suszarki nie występują w polskich domach powszechnie. Pierwszą naturalną barierą, która obniża popyt, jest oczywiście cena. Niektórym ciągle trudno jest uzasadnić taki dodatkowy wydatek. Drugim ważnym powodem jest przekonanie, że suszarka po prostu nie zmieści się w mieszkaniu. I jest w tym wiele racji, ponieważ to urządzenie o gabarytach takich, jak pełnowymiarowa pralka. Właśnie z powodu ograniczonej przestrzeni w łazience, wybiera się pralko-suszarki. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Umieszczenie dwóch odmiennych funkcji w jednym urządzeniu wiąże się z wieloma kompromisami, trzeba zatem mieć świadomość, że przy takim zakupie skuteczność prania oraz skuteczność suszenia będą na niższym poziomie, niż w przypadku korzystania z osobnych urządzeń. Co robić? Odpowiedź jest banalnie prosta. Jeśli nie możemy umieścić pralki i suszarki do prania obok siebie, wystarczy umieścić sprzęty jeden na drugim. Bez trudu możemy to zrobić wykorzystując uniwersalny łącznik do pralki i suszarki.

Jak zabezpieczyć swoją pralkę?

Kupując nową pralkę, liczymy na to, że będzie nam służyć przez lata, jednak aby tak się stało trzeba odpowiednio o nią dbać. Bardzo ważne w przypadku częstego prania jest czyszczenie jej wnętrza. W tym celu używa się specjalnego proszku. Proszek czyszczący do pralek usuwa skutecznie zanieczyszczenia i pozostałości detergentów, oczyszczając nie tylko bęben, ale też rury i grzejniki. Środek kupuje się w saszetkach, gdzie jest wymierzona ilość odpowiednia do jednego cyklu prania.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zalaniu, czyli niebezpieczeństwie, którego obawiamy się najbardziej. W przypadku awarii pralki i wylania się dużej ilości wody, mamy szansę zaszkodzić nie tylko sobie, ale również naszym sąsiadom, jeśli mieszkamy w bloku. A to oznacza konkretne kłopoty i straty finansowe. Jeśli chcemy ograniczyć takie niebezpieczeństwo do zera, najlepiej kupić stoper zabezpieczający przed zalaniem, który automatycznie odcina dostęp wody w przypadku awarii.

powrót