Akumulator litowo-polimerowy

Akumulator litowo-polimerowy jest wielokrotnie ładowanym nośnikiem energii stosowanym w wielu urządzeniach przenośnych. Jego konstrukcja i sposób działania przypominają znany akumulator litowo-jonowy, ma on jednak kilka znaczących zalet. Oba rodzaje akumulatorów zawierają elektrolit, który w przypadku akumulatora litowo-jonowego jest jednak w postaci płynnej i może wyciec. Akumulator litowo-polimerowy zawiera natomiast elektrolit w postaci stałej lub żelu, który nie jest zagrożony wyciekiem. Z tego względu akumulatory litowo-polimerowe mogą mieć o wiele bardziej płaską konstrukcję i można je zasadniczo produkować we wszystkich możliwych kształtach. W szczególności w przypadku małych urządzeń, jak smartfony lub odtwarzacze MP3, które mają stosunkowo mało miejsca w środku, stosowanie akumulatorów litowo-polimerowych jest z tego względu korzystne.

Brak samorozładowania

Akumulatory litowo-polimerowe praktycznie nie ulegają samorozładowaniu, mają długą żywotność wynoszącą 600 i więcej cykli ładowania oraz nie są podatne na efekt pamięci. Są bardzo lekkie, ale stosunkowo drogie. Ponadto mają tendencję do przeładowywania i głębokiego wyładowywania, przez co konieczne jest zastosowanie układu zabezpieczającego. Akumulatory litowo-polimerowe są także wrażliwe na niskie i wysokie temperatury. Jeśli urządzenie z akumulatorem litowo-polimerowym jest używane w temperaturze powyżej 60° lub poniżej 0° Celsjusza, może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora.     

powrót

pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]