AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? To pytanie można sobie zadać, szukając idealnego procesora lub analizując gotowe zestawy komputerowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat rodzajów procesorów, żeby łatwiej dobrać odpowiednią opcję.


Procesory dwóch wspomnianych firm zdecydowanie zdominowały rynek zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Zdecydowana większość komputerów dysponuje procesorem tych marek. Jednak decyzja nie ogranicza się do prostego wyboru: Intel czy AMD. Sprawa jest bardziej złożona, ponieważ procesory występują w wielu różnych wersjach. Co wpływa na ich wydajność i co za tym idzie – cenę?


Intel vs AMD – cechy procesorów komputerowych


Najważniejsze cechy procesorów, które warto wymienić to:


  • liczba rdzeni,
  • system chłodzenia,
  • częstotliwość takowania,
  • wielkość pamięci podręcznej,
  • pobór energii.


W związku z tym producenci dzielą swoje produkty na generacje i konkretne modele, które mają określone przeznaczenie.


Intel czy AMD? Który procesor wybrać


Intel czy AMD – jaki procesor w budżetowych laptopach?


Jeśli chcemy kupić komputer, który będzie służył głównie do przeglądania stron internetowych i obsługi programów biurowych, nie potrzebujemy tak dużej wydajności jak do innych celów. W takiej sytuacji można wybrać Intel Core i3 albo AMD Ryzen 3. To 4-rdzeniowe procesory o porównywalnych parametrach, praktycznie na przemian montowane w różnych laptopach ze średniej półki cenowej. W najtańszych komputerach biurowych można znaleźć także procesory AMD Athlon, AMD Athlon II oraz AMD Athlon X4.


AMD Ryzen czy Intel – co wybrać do pracy?


Jeśli komputer to narzędzie pracy, a na służbowym sprzęcie będziemy wykonywać pracę pod presją czasu, warto poszukać procesora o nieco lepszych parametrach. Można tutaj postawić na procesor Intel Core i5. W ramach tej generacji urządzeń modele Core i5-6000 i Core i5-7000 mają 4 rdzenie, natomiast w nowych Core i5-8000 wyposażono już w 6 rdzeni, co rozszerza ich możliwości, czyniąc je idealnym wyborem do obsługi wymagających programów graficznych. Odpowiednikiem u konkurencyjnej firmy będzie procesor AMD Ryzen 5.AMD czy Intel do gier?


To właśnie do gamingu wykorzystywane są najlepsze procesory. Tym, co może ograniczać zakupy, jest naturalnie budżet, ponieważ właśnie akcesoria do grania są najkosztowniejsze ze wszystkich na rynku. Nic dziwnego – szczegółowa grafika i płynne animacje wymagają naprawdę potężnej mocy obliczeniowej. W tym przypadku właściwym wyborem będzie procesor AMD Ryzen 7 albo Ryzen Threadripper. Te ostatnie to bardzo nowoczesne i wydajne konstrukcje posiadające nawet 16 rdzeni. W przypadku procesorów Intel do gier rekomenduje się modele z serii Intel Core i7 oraz Intel Core i9.


W przypadku korzystania z typowo gamingowego procesora należy się liczyć z koniecznością zainwestowania w dodatkowy system do chłodzenia, ponieważ intensywnie eksploatowany procesor może się nagrzewać. Tutaj może pomóc na przykład chłodzenie procesora SILENTIUMPC Fortis 3 lub chłodzenie wodne procesora SILENTIUMPC Navis.


W tym artykule szczegółowo omawiamy kwestię chłodzenia komputera i procesora.Procesor AMD czy Intel? Jak widać, wybór konkretnego producenta nie ma kluczowego znaczenia, ponieważ obaj mają do zaoferowania odpowiednie rozwiązania dla każdego segmentu. Najważniejsze jest, żeby generacja procesora i seria była dopasowana do realnych potrzeb użytkownika. Wtedy unikniemy rozczarowania i nie przepłacimy, kupując sprzęt, którego nie potrzebujemy.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.