Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać? Jakie daje korzyści i czym różni się od innych? Czy Android TV a smart TV są tym samym? Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup nowego telewizora, ten artykuł na pewno Cię zainteresuje!


Co to jest Android TV?


Mówiąc najprościej, jest to nazwa oprogramowania do inteligentnych telewizorów stworzona przez Google. Wiele telewizorów z systemem Android TV mogliśmy zobaczyć już w latach 2015–2016. System Android rozwijał się równolegle z największymi konkurentami – systemem webOS oraz Tizen. I chociaż można dostrzec wiele podobieństw, warto także akcentować różnice.


Co to jest android TV?


Smart TV czy Android TV?


Nie jest to właściwie zadane pytanie. Android to rodzaj smart TV, bo podobnie jak telewizory oparte na innych systemach także oferuje szereg inteligentnych funkcji realizowanych w oparciu o dostęp do internetu.


Jakie są największe plusy Android TV?


  • Dostęp do ogromnej liczby aplikacji – chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do pewnej liczby preinstalowanych aplikacji w telewizorze, w przypadku Android TV dostajemy coś więcej. Dostęp do sklepu Google Play pozwala ściągnąć wiele dodatkowych aplikacji, a nawet gier do używania bez komputera i konsoli. Baza jest stale aktualizowana i często pojawia się coś nowego. Lista nie jest identyczna jak spis aplikacji na smartfony, wszak nie wszystko można dopasować do możliwości telewizorów, niemniej jednak możliwości są wciąż imponujące. Przyjmuje się, że wszystkich aplikacji na telewizory w sklepie Google Play jest około 5000.


  • Dobra współpraca telewizora ze smartfonem z systemem Android – wynika to z zastosowania tego samego systemu operacyjnego oraz funkcji Chromecast, która jest standardem w telewizorach. To sprawia, że bardzo łatwo i szybko można przerzucić widok z ekranu smartfona lub tabletu na duży ekran w telewizorze – oczywiście bez użycia żadnych kabli.


  • Intuicyjna obsługatelewizory z Android TV mają prosty interfejs, po którym łatwo się poruszać i przeskakiwać między ulubionymi aplikacjami.


Czy Android TV zawsze działa wydajnie? To już zależy od konkretnego telewizora i jego specyfikacji. Podobnie jak w smartfonach, wrażenia mogą się różnić, o czym decyduje chociażby wielkość mocy obliczeniowej, procesor, pamięć RAM.Jak wybrać telewizor z Android TV?


Przede wszystkim, należy szukać modelu u wybranych producentów, jeśli zależy nam właśnie na Android TV. Co to znaczy? Wybór jest ograniczony do kilku wiodących producentów, system operacyjny jest bowiem przypisany do konkretnego urządzenia na stałe, choć jest stale aktualizowany. Aby cieszyć się systemem Android, możemy wybrać urządzenia od takich producentów jak:

  • Sony,
  • Philips,
  • Xiaomi,
  • Toshiba,
  • TCL,
  • JVC,
  • Sharp.


Jak widać, na liście brakuje chociażby telewizorów Samsung – światowego lidera na rynku telewizorów. Między innymi z tego powodu Android TV na rynku telewizorów nie może liczyć na tak silną pozycję jak system Android dla smartfonów. Według danych z marca 2021 roku telewizory z Androidem mają udział w rynku na poziomie ok. 6%, wyprzedzając między innymi Firefox OS czy Apple TV.


Skoro zatem wybór jest ograniczony do wybranych producentów, warto sięgnąć dalej i poszukać konkretnych modeli. Jakie polecamy?


Telewizor SHARP 65BL2EA

To duży, 65-calowy telewizor w bardzo dobrej cenie. Warto podkreślić bardzo dobrą jakość dźwięku w tym modelu. Funkcja DTS Virtual:X zapewnia wzmocnienie basów, czytelne dialogi i uczucie prawdziwie przestrzennego brzmienia. Urządzeniem będziemy sterować tradycyjnie za pomocą pilota lub w bardziej nowoczesny sposób, dzięki wykorzystaniu asystenta głosowego Google.


Telewizor SONY KE-55XH9005

Atrakcyjna propozycja od japońskiej, prestiżowej marki. Telewizor zapewnia imponującą paletę barw i znakomity kontrast we wszystkich scenach. Jest kompatybilny z Google Home, a także ze sprzętami Apple. Dzięki technologii Apple AirPlay można na przykład przesyłać do telewizora obraz i dźwięk z takich urządzeń, jak iPhone, iPad czy Macbook. Dodatkowo warto podkreślić, że wąskie aluminiowe ramki nadają mu bardzo nowoczesny wygląd.


Telewizor SONY KD-65XH9505

Nowoczesny model z niezależnym sterowaniem strefami LED. Zapewnia jasny, wyraźny i szczegółowy obraz, nawet w najbardziej dynamicznych scenach, jak podczas oglądania filmów akcji czy transmisji sportowych. Opracowane przez Sony funkcje interpolacji przekształcą każdy materiał do rozdzielczości 4K. Procesor X1 Ultimate, analizuje i przetwarza dane, by wzbogacić obraz 4K realistycznie wyglądającymi detalami i fakturami.


Telewizor PHILIPS 50PUS8535/12

To model 50-calowy, którego ogromnym atutem jest specjalne podświetlenie w ramach funkcji Ambilight. Z ekranu bije kolorowa poświata, która pada ścianę za telewizorem, zapewniając niezapomniane przeżycia podczas oglądania. Telewizor wykorzystuje oczywiście potencjał HDR oraz dekodery dźwięku Dolby Atmos. Optymalizacja dźwięku oparta jest na sztucznej inteligencji i umożliwia na przykład wzmocnienie dialogów czy tonów niskich.


To tylko przykłady, bo telewizorów z Android TV jest bardzo dużo i wciąż na rynek wprowadzane są nowe modele. Stale aktualizowany jest także sam system, aby użytkownicy byli z niego jeszcze bardziej zadowoleni.


Ostatnia duża aktualizacja oprogramowania miała miejsce w lutym 2021. W efekcie przebudowano nieco interfejs, dzieląc widoczne treści na 3 bloki. W ten sposób udało się lepiej uwidocznić sekcję, w której możemy zobaczyć proponowane treści, wyselekcjonowane na podstawie tego, czym się wcześniej interesowaliśmy.


Android TV czy smart TV – dla wielu użytkowników nazewnictwo nie jest istotne. Ważne, aby telewizor by funkcjonalny i dawał dostęp do aplikacji takich jak Netflix, YouTube czy HBO GO. I to gwarantuje praktycznie każdy nowoczesny sprzęt. Gdy jednak będziemy chcieli wiedzieć dokładnie, który system operacyjny jest najlepszy, natrafimy na podzielone opinie. Różnice bowiem nie są wielkie, a często doświadczenia z różnymi telewizorami bywają bardzo subiektywne.


Zobacz więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021 Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.

Więcej

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV? Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?

Więcej

HDR w telewizorze – co to za tryb? HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?

Więcej

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI? Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy? HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.

Więcej

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów? Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.

Więcej

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021 Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

Więcej

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać? Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.

Więcej

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.

Więcej

powrót