Animal Crossing – co to za gra i dlaczego zyskuje aż taką popularność? Recenzujemy!

Gra Animal Crossing: New Horizons stała się na całym świecie hitem, zwłaszcza w czasie pozostawania w domu i społecznej izolacji. Dlaczego tak wiele osób sięgnęło właśnie po ten tytuł? Bo to propozycja całkowicie alternatywna od większości znanych gier. Co zdecydowało o sukcesie Animal Crossing? Recenzja gry wyjaśni ten fenomen.

Warto zacząć od tego, że o ile zdecydowana większość gier ma za zadanie dostarczać emocji w wirtualnym świecie, pompować adrenalinę i wciągać na długi godziny, tak z Animal Crossing: New Horizons jest raczej na odwrót. Po stresującym dniu seans z tą grą na Nintendo Switch ma raczej ukoić nerwy, uspokoić i odetchnąć. Nie znajdziemy tutaj dynamicznych akcji charakterystycznych szczególnie dla gier kierowanych do dojrzałych graczy – nie ma tutaj walk, pościgów, skomplikowanych intryg i ekstremalnych wyzwań. Przeciwnie. Dla tych, którzy mają wystarczająco dużo zmartwień w prawdziwym świecie, Animal Crossing będzie oazą spokoju. Tutaj główne aktywności to łowienie ryb, uprawianie roślin, handel, dekorowanie swojego domu czy prowadzenie wykopalisk.

Gra Animal Crossing: New Horizons

Fabuła Animal Crossing: New Horizons


Za sprawą borsuka o imieniu Tom Nook, bohater trafia na bezludną wyspę. Okazuje się jednak, że nie spędzimy tam wakacji w tej formie, w jakiej można było się spodziewać. Tom Nook informuje nas, że mamy do spłacenia duży dług, a jedynym sposobem na jego odpracowanie jest wykonywanie różnych prac na wyspie.


Jak wygląda Animal Crossing?


Pod względem graficznym Animal Crossing przypomina wiele innych produkcji typowych dla konsol Nintendo. Mamy tutaj cukierkowe postacie w pastelowych barwach, przywodzące na myśl produkcje dla dzieci. Grafika świetnie zresztą współgra ze wspomnianym bardzo spokojnym i niespiesznym klimatem tej gry. Nie stało to jednak na przeszkodzie do tego, żeby grę pokochało wielu dorosłych.


Jak grać w Animal Crossing: New Horizons?


Animal Crossing rezygnuje ze zdecydowanej większości elementów znanych z gier video – nie ma pasków życia, punktów doświadczenia, poziomów postaci, sekwencji questów do wykonania, nie da się zginąć ani przegrać. W dodatku gra nie ma wyznaczonego konkretnego celu ani ścieżki, która ma do niego prowadzić. Sami decydujemy o tym, co bohater ma robić danego dnia i ile czasu spędzimy przed ekranem. Jednocześnie, przy tym specyficznym stylu rozgrywki, gracz ma motywację, żeby stale tu wracać. Wszystkie nasze działania powadzą do postępu – zarówno cała wyspa, jak i nasz dom, stają się coraz piękniejsze, a nasze relacje z mieszkańcami – coraz lepsze. Wciąż odkrywamy nowe elementy w swoim otoczeniu i ciągle dzieje się coś nowego.

To, co jest przełomowe w Animal Crossing, to podejście do czasu rzeczywistego i czasu w grze. Są one ze sobą ściśle powiązane. Dlatego gdy za oknem jest noc, w świecie gry także jest ciemno. Wraz ze zmianą pory dnia lub nocy zmieniają się także dostępne możliwości. Wcześniejsze godziny są odpowiednią porą na handel albo rozmowy z mieszkańcami. Godziny nocne można natomiast przeznaczyć na polowanie na różne drapieżniki, wychodzące właśnie nocą. Co ciekawe, gry w żaden sposób nie da się oszukać! Upływu czasu nie można przyśpieszyć, nie ma też możliwości uzyskania dodatkowych korzyści za pomocą mikropłatności.


Chociaż nie zapewnia zastrzyku adrenaliny, Animal Crossing wciąga i zachęca do codziennego włączania konsoli, bo każdego dnia chcemy sprawdzić, co nowego wydarzyło się na wyspie. W ciekawy sposób łączy najlepsze elementy znany z „The Sims”, „Minecrafta” czy „Harvest Moon”.


Czy w Animal Crossing może grać kilku graczy?


Tytuł oferuje możliwości zabawy nie tylko dla solowego gracza. W trybie Party Play na jednej konsoli mogą grać 2, 3 albo osoby. W tej wersji jeden z graczy jest liderem, a pozostali są followersami o ograniczonych możliwościach. Tylko lider może wchodzić do budynków oraz zbierać surowce. Reszta może zająć się innymi aktywnościami, jak łowienie ryb i łapanie owadów. W wersji na kilku konsolach ograniczeń jest mniej – tutaj razem zrobimy zakupy i wejdziemy do różnych pomieszczeń, niemniej jednak będziemy mieli mniejsze możliwości w kwestii przekształcania krajobrazu przez wszystkich graczy czy tworzenia dekoracji.

Przygody z Animal Crossing: New Horizons na pewno warto spróbować.


Największe zalety gry to:

  • oryginalny, nieszablonowy pomysł na rozgrywkę,
  • ogromna swoboda działania,
  • nieprzewidywalność i skłonność do zaskakiwania – codziennie coś nowego na wyspie.


Gra przypadnie do gustu osobom, które szukają nowej jakości w rozrywce video – nie tylko doświadczonym graczom, którzy chętnie zasiadają przed konsolą.


Zobacz więcej

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Hitman III – recenzja najnowszej gry o agencie 47!

Po sukcesie pierwszych dwóch odsłon przyszedł czas na zwieńczenie trylogii – taką rolę pełni najnowszy Hitman III. Recenzja pokaże, czy warto było czekać na najnowszą odsłonę serii.
Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X vs PS5 – porównujemy najnowsze konsole!

Xbox Series X czy PS5? To pytanie na pewno zadaje sobie wielu graczy. Sprawdź, którą konsolę kupić. Specyfikacja, możliwości, lista gier na premierę.
Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!
FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

FIFA 21 – jak prezentuje się oczekiwana gra? Recenzujemy!

Tysiące fanów piłki nożnej na całym świecie z niecierpliwością oczekiwało na premierę FIFA 21. Recenzja udowodni wam, że warto było czekać.
Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.
Recenzja The Last of Us Part II

Recenzja The Last of Us Part II

Długo wyczekiwana premiera już jest – oficjalnie od 19 czerwca można kupić The Last of Us Part II. Recenzja odpowie na wiele pytań, jakie zadawali fani pierwszej części z 2013 roku. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat gry, bez żadnych spojlerów zdradzających fabułę.
Recenzja Darksiders Genesis

Recenzja Darksiders Genesis

Seria Darksiders powróciła na komputery i konsole w zupełnie nowej odsłonie. Czy odświeżenie wyjdzie zasłużonej serii na dobre i sprawi, że znów będzie głośno o Darksiders Genesis? Recenzja gry zdecydowanie ułatwi uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.
PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

PlayStation 5 oficjalnie zaprezentowane – dwie wersje konsoli w dniu premiery!

Co oferuje konsola PlayStation 5? Informacje tuż po oficjalnej prezentacji – sprawdź!
Animal Crossing – co to za gra i dlaczego zyskuje aż taką popularność? Recenzujemy!

Animal Crossing – co to za gra i dlaczego zyskuje aż taką popularność? Recenzujemy!

Gra Animal Crossing: New Horizons stała się na całym świecie hitem, zwłaszcza w czasie pozostawania w domu i społecznej izolacji. Dlaczego tak wiele osób sięgnęło właśnie po ten tytuł? 
Którą konsolę Nintendo warto kupić w 2020 roku? Switch, Switch Lite czy New Nintendo 2DS XL?

Którą konsolę Nintendo warto kupić w 2020 roku? Switch, Switch Lite czy New Nintendo 2DS XL?

Obecnie w ofercie Nintendo można znaleźć Nintendo Switch, Nintendo Switch Lite oraz Nintendo 2DS. Jaki są mocne strony każdej z konsol i którą warto kupić? Oto nasz krótki poradnik. 

powrót