Aparat cyfrowy - ranking 2016. Wybierz idealny model, by uwiecznić rodzinne chwile

Niełatwy wybór aparatu cyfrowego


Wybór aparatów cyfrowych w dniu dzisiejszym jest nieprawdopodobnie szeroki. W każdej kategorii cenowej wskazać można przynajmniej kilka modeli, które istotnie wykraczają ponad średnią - oferują doskonałą jakość zdjęć, są proste w obsłudze i posiadają wiele zaawansowanych funkcji tak dla amatorów jak i profesjonalnych fotografów.

Dlaczego wybór aparatu jest tak trudnym zadaniem? Po części ze względu na zaznaczoną już szeroką ofertę, a po części z uwagi na fakt, iż dla każdego dobry aparat może być innym modelem. Konieczne jest zatem dopasowanie aparatu do swoich indywidualnych potrzeb, planowanego sposobu jego użytkowania i własnych możliwości finansowych, które zwykle stanowią największe ograniczenie wyboru.

Czym się sugerować kupując aparat cyfrowy?


Podstawowym kryterium wyboru dla większości osób jest cena. Określając możliwy do zaakceptowania przedział cenowy istotnie ograniczymy możliwość wyboru, jednak mimo wszystko zadanie nie będzie łatwe. Czym zatem należy się sugerować w momencie wyboru aparatu cyfrowego? Poniżej kilka istotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę:


  • możliwości


Aparat musi być dostosowany do umiejętności i potrzeb przyszłego użytkownika. Sprzęt dla profesjonalisty powinien oferować zaawansowane możliwości i nowoczesne rozwiązania. Amator lub początkujący fotograf nie powinien jednak wybierać najprostszych, w pełni zautomatyzowanych modeli dostępnych na rynku. Znacznie rozsądniejszym wyborem będzie zakup aparatu, który pozostawi miejsce na naukę i rozwój. Każdy laik po pewnym czasie zaczyna się interesować możliwościami aparatu i rezygnować z funkcji automatycznych na rzecz półautomatycznych czy w pełni manualnych.


  • rozmiar


Kolejna istotna kwestia to rozmiar aparatu. Profesjonalne aparaty mają zwykle spore rozmiary i wagę, dlatego też ich noszenie bywa kłopotliwe. Większość osób fotografujących amatorsko wybiera zwykle mniejsze, kompaktowe modele, które można nosić w torebce czy plecaku. Na duże, nieporęczne aparaty decydują się jedynie profesjonaliści. Bez względu na rozmiar aparat powinien dobrze leżeć w ręce, dlatego modele nadmiernie zmierzające w kierunku minimalizacji również nie będą stanowić dobrego wyboru.


  • jakość zdjęć


By jakość wykonywanych zdjęć była możliwie najwyższa, dobrze jest wybierać modele wyposażone w dobrą matrycę. Większość osób myśląc o jakości mylnie sugeruje się w momencie wyboru ilością oferowanych przez aparat megapikseli, tymczasem bardziej istotna jest fizyczna wielkość matrycy wyrażona w milimetrach. Im większa matryca tym lepiej. Bardzo istotny wpływ na jakość zdjęć ma również rodzaj zooma. By zdjęcia były ostre, należy stawiać na modele z zoomem optycznym, nie cyfrowym.


  • wyświetlacz


Wpływ na jakość wykonywanych zdjęć, szybką konfigurację oraz właściwą ocenę już wykonanych fotografii ma ponadto jakość i wielkość wyświetlacza. Szczególnie funkcjonalne są wyświetlacze o rozdzielczości minimum 1 miliona pikseli, z regulacją jasności oraz możliwością odchylenia. Coraz popularniejsze stają się ekrany dotykowe, które pozwalają istotnie ograniczyć liczbę przycisków znajdujących się na obudowie, jednak przed częste dotykanie szybko się brudzą i pokrywają odciskami palców.


  • tryb video


Aparat kupujemy zwykle z myślą o wykonywaniu wysokiej jakości zdjęć, jednak rozsądnie jest zdecydować się na wybór modelu, który umożliwia również nagrywanie filmów. Nie jest to wprawdzie nowa funkcja, jednak w wielu przypadkach jakość nagrania oferowana przez popularne kompakty jest bardzo niska. Z kolei najbardziej zaawansowane pod tym kątem modele pozwalają na nagrywanie filmów w standardzie 4K. Dla większości nieprofesjonalnych użytkowników w zupełności wystarczający jest jednak standard Full HD.


Najciekawsze modele dostępne w sprzedaży


#1 Lustrzanka cyfrowa NIKON D610Lustrzanka Nikona to wysokiej klasy aparat z matrycą CMOS o rozmiarze 35.9 x 24.0 mm i rozdzielczością przetwornika 24,7 mln pikseli. Jego atutami są również: niemały ekran LCD o przekątnej 3,2 cala, wbudowana lampa błyskowa, mocny akumulator litowo-jonowy, kilkanaście programów tematycznych, a także możliwość nagrywania filmów w jakości Full HD (1920 x 1080).

#2 Lustrzanka cyfrowa SONY Alpha 68 ILCA-68K


Lustrzanka pochodząca z oferty Sony to model znacznie bardziej przystępny cenowo, jednak niemniej atrakcyjny. Wyposażono jąw wysokiej klasy matrycę APS-C Exmor™ CMOS o rozmiarze 23.5 x 15.6 mm i 24,8mln pikseli. Do największych atutów modelu zaliczyć należy również stabilizację obrazu w korpusie, rozbudowany tryb filmowy, szeroki i szybki system AF, a także dwa wyświetlacze – górny umożliwiający szybką konfigurację i uchylny ekran główny LCD o przekątnej 2,7 cala.


Model Canona to najtańszy model w zestawieniu, który powinien spełnić oczekiwania początkujących fotografów i osób poszukujących niewielkiego aparatu. Podobnie jak modele wyższej klasy, Canon PowerShot SX710 oferuje matrycę CMOS o wysokiej rozdzielczości (20,3 mln pikseli) oraz doskonały, 30-krotny zoom optyczny. Twórczą pracę umożliwia tryb ręczny, jednak nie brak również rozbudowanych funkcji automatycznych. Wspomnieć należy również o dużym, 3-calowym ekranie LCD z 5-poziomową regulacją jasności.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel