Aparat fotograficzny dla dziecka – jaki wybrać? Ranking 2021

Wielu rodziców zastanawia się, jaki kupić aparat dla dzieci. Ranking produktów tego typu na pewno się przyda. Zwłaszcza że wybierając sprzęt dla dziecka, kierujemy się często innymi kryteriami, niż szukając sprzętu dla dorosłych.


Dlaczego warto kupić aparat fotograficzny dla dziecka?


Aparat fotograficzny dla dzieci może być świetnym prezentem. Fotografia to popularne hobby, które z czasem może przerodzić się w pasję, a nawet zawód przynoszący niezłe wynagrodzenie i ogromną satysfakcję. Zainteresowanie robieniem zdjęć należy u dziecka rozbudzać jak najwcześniej. Często zresztą najmłodsi sami garną się do fotografii, chcąc naśladować rodziców.


Jednak powierzenie własnego aparatu fotograficznego dziecku to wciąż duże ryzyko. Lepiej, jeśli dziecko posiada swój własny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, aby podarować aparat fotograficzny – chociażby urodziny, święta albo Pierwsza Komunia. Jaki aparat fotograficzny dla dziecka jednak wybrać? Należy kierować się trochę innymi kryteriami niż w przypadku aparatu dla dorosłego. Co wziąć pod uwagę? Doradzamy w tym artykule. Przeczytaj koniecznie, jeśli nie wiesz, jaki aparat dla dziecka kupić.


Aparat fotograficzny dla dzieci – ranking


Jaki aparat cyfrowy dla dzieci? Oto najważniejsze cechy


Żeby nie szukać odpowiedniego aparatu fotograficznego dla dziecka po omacku, warto poznać najważniejsze cechy, które pozwolą ocenić jego wartość. Urządzenia, które cenią dorośli, mogą zupełnie się nie sprawdzić jako aparaty fotograficzne dla dzieci, bo młodsi użytkownicy często mają zupełnie inne potrzeby. Co będzie ważne?


Wśród najważniejszych cech należy wymienić:


  • Kompaktowe rozmiary.
  • Stabilizację obrazu.
  • Odporną obudowę.
  • Automatyczne tryby pracy.
  • Obiektyw szerokokątny.
  • Kolorystykę i design.


Kompaktowe rozmiary


Jeśli to pierwszy aparat i dziecko jest jeszcze małe, wiadomo, że nie będzie sobie radzić z obsługą dużego aparatu równie dobrze jak dorosły. Samo utrzymanie nieruchomo aparatu to pewne wyzwanie, nie mówiąc już o noszeniu aparatu fotograficznego przez dziecko – czy to w kieszeni, czy na szyi. Dlatego właśnie należy szukać aparatów o kompaktowych rozmiarach, które nie sprawią małemu fotografowi żadnych problemów. Model najlepiej dopasować do wieku dziecka, uwzględniając układ wszystkich przycisków, wielkość całej obudowy oraz wagę. Najlepiej, gdyby ta nie przekraczała 200 gramów, a urządzenie bez problemu mieściło się w torbie, plecaku lub kieszeni.


Stabilizacja obrazu


Rozmazane zdjęcia, wykonane przez dziecko, pewnie będą częstym widokiem, szczególnie na początku przygody z fotografią. Z czasem jednak kadry powinny wychodzić ostre, szczególnie jeśli ułatwi to dziecku odpowiedni system stabilizacji obrazu. To z jednej strony zniweluje efekt drżących, niepewnych dłoni, z drugiej zaś – pozwoli uchwycić różne obiekty w ruchu. Fotografowanie czy filmowanie domowych zwierząt, szkolnych rozgrywek sportowych albo przedstawienia będzie na pewno dużo prostsze i przyjemniejsze. Stabilizator obrazu może być elektroniczny (cyfrowy) lub optyczny albo może łączyć cechy obu systemów. Aparaty z optyczną stabilizacją są droższe – tutaj musimy się raczej przygotować na wydatek od 500 zł w górę.


W przypadku aparatu dla przedszkolaka należy zastanowić się, czy to na pewno potrzebny wydatek, w przypadku starszych dzieci – już można przychylniej patrzyć na ten pomysł.