Aparat fotograficzny dla dziecka – jak wybrać?

Fotografia to popularne hobby, które z czasem może przerodzić się w pasję, a nawet zawód przynoszący niezłe wynagrodzenie i ogromną satysfakcję. Zainteresowanie robieniem zdjęć, należy u dziecka rozbudzać jak najwcześniej. Często zresztą najmłodsi sami garną się do fotografii, chcąc naśladować rodziców. Jednak powierzenie własnego aparatu dziecku to wciąż duże ryzyko. Lepiej, jeśli dziecko posiada swój własny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, aby podarować aparat fotograficzny - chociażby urodziny, święta albo Pierwsza Komunia. Jednak wybierając aparat fotograficzny dla dziecka, należy kierować się trochę innymi kryteriami niż szukając dla dorosłego. Co wziąć pod uwagę? Doradzamy w tym artykule.


Kompaktowe rozmiary


Jeśli to pierwszy aparat i dziecko jest jeszcze małe, wiadomo, że nie będzie sobie radzić z obsługą dużego aparatu równie dobrze, jak dorosły. Samo utrzymanie nieruchomo aparatu to pewne wyzwanie, nie mówiąc już o noszeniu aparatu czy to w kieszeni, czy na szyi. Dlatego właśnie należy szukać aparatów o kompaktowych rozmiarach, które nie sprawią małemu fotografowi żadnych problemów. Model najlepiej dopasować do wieku dziecka, uwzględniając układ wszystkich przycisków, wielkość całej obudowy, oraz wagę. Najlepiej, gdyby ta nie przekraczała 200 gramów, a urządzenie bez problemu mieściło się w torbie, plecaku lub kieszeni.


Stabilizacja obrazu


Rozmazane zdjęcia, wykonane przez dziecko, pewnie będą częstym widokiem, szczególnie na początku przygody z fotografią. Z czasem jednak kadry powinny wychodzić ostre, szczególnie jeśli ułatwi to dziecku odpowiedni system stabilizacji obrazu. To, z jednej strony, zniweluje efekt drżących, niepewnych dłoni, z drugiej zaś - pozwoli uchwycić różne obiekty w ruchu. Fotografowanie czy filmowanie domowych zwierząt, szkolnych rozgrywek sportowych albo przedstawienia, będzie na pewno dużo prostsze i przyjemniejsze. Stabilizator obrazu może być elektroniczny (cyfrowy) lub optyczny albo łączyć cechy obu systemów. Aparaty z optyczną stabilizacją są droższe - tutaj musimy się raczej przygotować na wydatek od 500 zł w górę.

W przypadku aparatu dla przedszkolaka, należy zastanowić się czy to na pewno potrzebny wydatek, w przypadku starszych dzieci - już można przychylniej patrzyć na ten pomysł.


Odporna obudowa


Awarie smartfonów spowodowane przez dzieci, to dla wielu rodziców chleb powszedni. Serwisanci wcale nie są zdziwieni opowieściami o telefonach zrzucanych ze stołu czy wrzucanych do toalety przez najmłodszych, zostawionych sam na sam z drogim urządzeniem dosłownie na chwilę. Z tych samych powodów, na liczne uszkodzenia narażone są także aparaty fotograficzne. Jak się zabezpieczyć przed zniszczeniem aparatu? Mamy tutaj dwie alternatywne drogi. Pierwsza opcja - to kupienie najtańszej cyfrówki z przekonaniem, że jeśli się zepsuje, to nie będzie jej szkoda - najwyżej kupi się drugi aparat. Druga opcja - to świadome wybranie jednego z modeli, które są uodpornione na rozmaite zdarzenia. Na rynku znajdziemy aparaty fotograficzne odporne na upadki z dużych wysokości, zalanie wodą, pył, a także bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Z takim aparatem, można czuć się bezpiecznie chociażby na plaży, na boisku szkolnym czy na spływie kajakowym. Wśród kompaktowych aparatów z ochronną obudową, można wymienić na przykład Aparat PANASONIC DMC-FT30EP-A, a także NIKON Coolpix W100. Czy warto inwestować w taki sprzęt? To zależy od dziecka. Rodzice najlepiej wiedzą, w jaki sposób obchodzi się z innymi przedmiotami. Jeśli jest uważne i odpowiedzialne, przez co rzadko psuje przedmioty, może nie będzie takiej konieczności. Druga sprawa to sposób spędzania czasu. Jeśli dziecko zazwyczaj jest pod opieką dorosłych, zawsze można wybić mu z głowy takie pomysły, jak kąpiel czy nurkowanie z aparatem. Natomiast jeśli dziecko często bywa z dala od rodziców, chociażby jeżdżąc na obozy letnie i wycieczki, to lepiej pomyśleć o czymś bardziej trwałym.

Automatyczne tryby pracy


Możliwość odpowiedniego naświetlenia zdjęć, ustawienia kontrastu i innych kluczowych parametrów, to na pewno duża przyjemność dla doświadczonego fotografa. Jednak w przypadku dzieci (szczególnie najmłodszych), cała zabawa najczęściej będzie się ograniczała do pstrykania zdjęć. Wiadomo jednak, że inaczej należy podejść do zdjęć wykonywanych w dzień i w nocy, do krajobrazów i do portretów. Dlatego bardzo przydają się dedykowane tryby, które od razu optymalizują ustawienia, w zależności od potrzeb i sytuacji. Bardzo często tryby w prostych cyfrówkach są bardzo podobne. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy wybór automatycznych ustawień jest prosty i intuicyjny, a ich oznaczenia czytelne. Szczególnie, jeśli mówimy o obsłudze aparatu przez osoby, które jeszcze nie potrafią czytać i bazują na obrazkach. Te powinny możliwie czytelnie wskazywać, do czego przeznaczony jest dany tryb. Kluczowa zatem nie jest liczba różnych trybów, tylko to, jak łatwo je wybrać i czy są dobrze opisane. Priorytetem będzie zatem prostota - często, im mniej możliwości do wyboru, tym lepiej dla dziecka - nie pogubi się wówczas wśród skomplikowanych ustawień. Patrząc od strony ergonomii, wygodniejsze na pewno będzie wybieranie trybu za pomocą zewnętrznego pokrętła na obudowie, niż wybieranie trybu na ekranie za pomocą przycisków.


Obiektyw szerokokątny


Im więcej uda się dziecku uchwycić na zdjęciu, tym lepiej. Odpowiednie wykadrowanie zdjęcia to duża sztuka, dlatego lepiej będzie uchwycić na fotografii jak najwięcej i potem ewentualnie przyciąć obraz w odpowiednim programie graficznym.


Kolory i design


Parametry techniczne są ważne, ale w świecie dziecka często nie mają wcale kluczowego znaczenia - liczy się modny, kolorowy wygląd i design dopasowany do potrzeb danej grupy wiekowej. Producenci często to wykorzystują i w ładnej obudowie umieszczają sprzęt bardzo wątpliwej jakości. Jeśli widzimy w sklepach z zabawkami dla dzieci aparaty z bohaterami z bajek, lepiej zastanowić się trzy razy, nim zdecydujemy się na zakup. Może się zdarzyć, że taki aparat, choć kosztowny, będzie miał znacznie gorsze możliwości niż przeciętna kamera w smartfonie. Dobrze się wybierać żywe kolory i nowoczesną bryłę, a unikać typowych zabawek, które z fotografowaniem często nie mają zbyt wiele wspólnego.


Inne cechy aparatu fotograficznego dla dziecka


Jeśli dziecko jest aktywne w mediach społecznościowych, kluczowa będzie możliwość szybkie udostępniania zdjęć z aparatu. Niektóre modele oczywiście to umożliwiają, dzięki łączności Wi-Fi i odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu, można przekonać nastolatka do fotografowania nie tylko za pomocą smartfona. Dobrze też zwrócić uwagę na ładowanie, szczególnie w przypadku planowanych wyjazdów dziecka. Jeśli mamy do wyboru model z akumulatorkami oraz zasilanymi zwykłymi paluszkami, lepiej wybrać baterie. W niektórych miejscach znacznie łatwiej o kupienie nowych baterii, niż naładowanie starych - chociażby w przypadku wyjazdu nas obóz w głębi lasu!


Fotografia natychmiastowa - tak czy nie?


Wszyscy powinniśmy dobrze pamiętać Polaroida. Kiedyś automatyczne drukowanie zdjęcia naprawdę robiło wrażenie, ale spowszedniało w czasach, gdy każde zdjęcia można od razu podejrzeć na ekranie, nie czekając, jak kiedyś, na wywołanie filmu. Jednak okazuje się, że moda na aparaty wyposażone w drukarkę do zdjęć powraca, i chociaż fotografie nie powalają jakością, takie urządzenie to popularny gadżet. Aparat FUJIFILM Instax Mini kupimy za mniej niż 300 zł. Nie jest to najlepszy wybór na pierwszy aparat, w końcu z działaniem tradycyjnego sprzętu ma niewiele wspólnego, ale jako alternatywa dla cyfrówki albo smartfona jest ciekawym rozwiązaniem - czas pokaże, czy to chwilowa moda, czy popyt na takie urządzenia przetrwa jednak więcej niż kilka sezonów.Kupno aparatu fotograficznego dla dziecka, nie jest zadaniem łatwym. Dzieci posiadają bardzo specyficzne potrzeby, które często nie mają zbyt wiele wspólnego ze specyfikacją, podawaną bardziej z myślą o dorosłych odbiorcach. Dobrze jest rozbudzać ciekawość i zachęcać do fotografowanie, nie tylko za pomocą telefonu. Tym bardziej, że dziecko, które złapie bakcyla, szybko zyska nowe możliwości po dokupieniu obiektywów, statywu oraz innych akcesoriów dedykowanych dla posiadaczy aparatów. Aparaty fotograficzne wciąż mają dużą przewagę nad smartfonami w kwestii robienia zdjęć - szczególnie, jeśli chodzi o obiekty w ruchu oraz fotografowane przy słabym oświetleniu. Dobre aparaty, które są czymś więcej, niż zabawką często nie są tanie, ale kto chciałby oszczędzać na swoim dziecku?


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]