MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Aparat fotograficzny dla dziecka – jak wybrać?

Aparat fotograficzny dla dzieci może być świetnym prezentem Fotografia to popularne hobby, które z czasem może przerodzić się w pasję, a nawet zawód przynoszący niezłe wynagrodzenie i ogromną satysfakcję. Zainteresowanie robieniem zdjęć należy u dziecka rozbudzać jak najwcześniej. Często zresztą najmłodsi sami garną się do fotografii, chcąc naśladować rodziców.


Jednak powierzenie własnego aparatu fotograficznego dziecku to wciąż duże ryzyko. Lepiej, jeśli dziecko posiada swój własny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, aby podarować aparat fotograficzny – chociażby urodziny, święta albo Pierwsza Komunia. Jaki aparat fotograficzny dla dziecka jednak wybrać? Należy kierować się trochę innymi kryteriami niż w przypadku aparatu dla dorosłego. Co wziąć pod uwagę? Doradzamy w tym artykule. Przeczytaj koniecznie, jeśli nie wiesz, jaki aparat dla dziecka kupić.


Jaki aparat cyfrowy dla dzieci? Oto najważniejsze cechy


Żeby nie szukać odpowiedniego aparatu fotograficznego dla dziecka po omacku, warto poznać najważniejsze cechy, które pozwolą ocenić jego wartość. Urządzenia, które cenią dorośli, mogą zupełnie się nie sprawdzić jako aparaty fotograficzne dla dzieci, bo młodsi użytkownicy często mają zupełnie inne potrzeby. Co będzie ważne?

Wśród najważniejszych cech należy wymienić:


 • Kompaktowe rozmiary.
 • Stabilizację obrazu.
 • Odporną obudowę.
 • Automatyczne tryby pracy.
 • Obiektyw szerokokątny.
 • Kolorystykę i design.


APARAT-FOTOGRAFICZNY-DLA-DZIECKA


Kompaktowe rozmiary


Jeśli to pierwszy aparat i dziecko jest jeszcze małe, wiadomo, że nie będzie sobie radzić z obsługą dużego aparatu równie dobrze jak dorosły. Samo utrzymanie nieruchomo aparatu to pewne wyzwanie, nie mówiąc już o noszeniu aparatu fotograficznego przez dziecko – czy to w kieszeni, czy na szyi. Dlatego właśnie należy szukać aparatów o kompaktowych rozmiarach, które nie sprawią małemu fotografowi żadnych problemów. Model najlepiej dopasować do wieku dziecka, uwzględniając układ wszystkich przycisków, wielkość całej obudowy oraz wagę. Najlepiej, gdyby ta nie przekraczała 200 gramów, a urządzenie bez problemu mieściło się w torbie, plecaku lub kieszeni.


Stabilizacja obrazu


Rozmazane zdjęcia, wykonane przez dziecko, pewnie będą częstym widokiem, szczególnie na początku przygody z fotografią. Z czasem jednak kadry powinny wychodzić ostre, szczególnie jeśli ułatwi to dziecku odpowiedni system stabilizacji obrazu. To, z jednej strony, zniweluje efekt drżących, niepewnych dłoni, z drugiej zaś – pozwoli uchwycić różne obiekty w ruchu. Fotografowanie czy filmowanie domowych zwierząt, szkolnych rozgrywek sportowych albo przedstawienia będzie na pewno dużo prostsze i przyjemniejsze. Stabilizator obrazu może być elektroniczny (cyfrowy) lub optyczny albo może łączyć cechy obu systemów. Aparaty z optyczną stabilizacją są droższe – tutaj musimy się raczej przygotować na wydatek od 500 zł w górę.

W przypadku aparatu dla przedszkolaka, należy zastanowić się, czy to na pewno potrzebny wydatek, w przypadku starszych dzieci – już można przychylniej patrzyć na ten pomysł.


Odporna obudowa w aparacie fotograficznym dla dziecka


Awarie smartfonów spowodowane przez dzieci to dla wielu rodziców chleb powszedni. Serwisanci wcale nie są zdziwieni opowieściami o telefonach zrzucanych ze stołu czy wrzucanych do toalety przez najmłodszych, zostawionych sam na sam z drogim urządzeniem dosłownie na chwilę. Z tych samych powodów na liczne uszkodzenia narażone są także aparaty fotograficzne. Jak się zabezpieczyć przed zniszczeniem aparatu fotograficznego dla dziecka? Mamy tutaj dwie alternatywne drogi.


 • Pierwsza opcja – to kupienie najtańszego aparatu cyfrowego dla dziecka, z przekonaniem, że jeśli się zepsuje, to nie będzie szkoda – najwyżej kupi się drugi aparat.


 • Druga opcja – to świadome wybranie jednego z modeli, które są uodpornione na rozmaite zdarzenia. Na rynku znajdziemy aparaty fotograficzne odporne na upadki z dużych wysokości, zalanie wodą, pył, a także odporne na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Z takim aparatem można czuć się bezpiecznie chociażby na plaży, na boisku szkolnym czy na spływie kajakowym.


Czy warto inwestować w taki sprzęt? To zależy od dziecka. Rodzice najlepiej wiedzą, w jaki sposób maluch obchodzi się z innymi przedmiotami. Jeśli jest uważny i odpowiedzialny, przez co rzadko psuje przedmioty, może nie będzie takiej konieczności. Druga sprawa to sposób spędzania czasu. Jeśli dziecko zazwyczaj jest pod opieką dorosłych, zawsze można wybić mu z głowy takie pomysły jak kąpiel czy nurkowanie z aparatem. Natomiast jeśli dziecko często bywa z dala od rodziców, chociażby jeżdżąc na obozy letnie i wycieczki, to lepiej pomyśleć o czymś trwalszym.


Automatyczne tryby pracy


Możliwość odpowiedniego naświetlenia zdjęć, ustawienia kontrastu i innych kluczowych parametrów to na pewno duża przyjemność dla doświadczonego fotografa. Jednak w przypadku aparatu dla dzieci (szczególnie najmłodszych) cała zabawa najczęściej będzie się ograniczała do pstrykania zdjęć. Wiadomo jednak, że inaczej należy podejść do zdjęć wykonywanych w dzień i w nocy, do krajobrazów i do portretów. Dlatego bardzo przydają się dedykowane tryby, które od razu optymalizują ustawienia, w zależności od potrzeb i sytuacji. Bardzo często tryby w prostych cyfrówkach są podobne. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy wybór automatycznych ustawień jest prosty i intuicyjny, a ich oznaczenia czytelne. Szczególnie jeśli mówimy o obsłudze aparatu przez osoby, które jeszcze nie potrafią czytać i bazują na obrazkach. Te powinny możliwie czytelnie wskazywać, do czego przeznaczony jest dany tryb. Kluczowa zatem nie jest liczba różnych trybów w aparacie cyfrowy dla dzieci, tylko to, jak łatwo je wybrać i czy są dobrze opisane. Priorytetem będzie zatem prostota – często im mniej możliwości do wyboru, tym lepiej dla dziecka – nie pogubi się wówczas wśród skomplikowanych ustawień. Jeśli spojrzymy na to od strony ergonomii, wygodniejsze na pewno będzie wybieranie trybu za pomocą zewnętrznego pokrętła na obudowie niż wybieranie trybu na ekranie za pomocą przycisków.


Obiektyw szerokokątny


Im więcej uda się dziecku uchwycić na zdjęciu, tym lepiej. Odpowiednie wykadrowanie zdjęcia to duża sztuka, dlatego lepiej będzie uchwycić na fotografii jak najwięcej i potem ewentualnie przyciąć obraz w odpowiednim programie graficznym. Aparaty szerokokątne w smartfonach w ostatnich latach zrobiły prawdziwą furorę, wiec siłą rzeczy przyzwyczailiśmy się do tego, że w kadrze widać nie tylko to, co na wprost, ale również po bokach. Dlatego idealne aparaty fotograficzne dla dzieci to takie z szerokim obiektywem.


Kolory i design


Parametry techniczne są ważne, ale w świecie dziecka często nie mają wcale kluczowego znaczenia – liczą się modny, kolorowy wygląd i design dopasowany do potrzeb danej grupy wiekowej. Producenci często to wykorzystują i w ładnej obudowie umieszczają sprzęt bardzo wątpliwej jakości. Jeśli widzimy w sklepach z zabawkami dla dzieci aparaty z bohaterami z bajek, lepiej zastanowić się trzy razy, nim zdecydujemy się na zakup. Może się zdarzyć, że taki aparat, choć kosztowny, będzie miał znacznie gorsze możliwości niż przeciętna kamera w smartfonie. Dobrze wybierać żywe kolory i nowoczesną bryłę, a unikać typowych zabawek, które z fotografowaniem często nie mają zbyt wiele wspólnego. Dobre aparaty dla dzieci to jednak takie, które łączą odpowiedni wygląd z odpowiednimi możliwościami technicznymi, umożliwiającymi komfortowe fotografowanie.Inne cechy aparatu fotograficznego dla dziecka


Jeśli dziecko jest aktywne w mediach społecznościowych, kluczowa będzie możliwość szybkiego udostępniania zdjęć z aparatu. Niektóre modele oczywiście to umożliwiają, dzięki łączności Wi-Fi i odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu można przekonać nastolatka do fotografowania nie tylko za pomocą smartfona. Dobrze też zwrócić uwagę na ładowanie, szczególnie w przypadku planowanych wyjazdów dziecka. Jeśli mamy do wyboru model z akumulatorkami oraz zasilanymi zwykłymi paluszkami, lepiej wybrać baterie. W niektórych miejscach znacznie łatwiej o kupienie nowych baterii niż naładowanie starych – chociażby w przypadku wyjazdu nas obóz w głębi lasu!


Jaki rodzaj aparatu fotograficznego kupić dla dziecka?


Ze względu na konstrukcję i sposób działania wśród urządzeń do fotografowania innych niż smartfon możemy wyróżnić:


Fotografia natychmiastowa – tak czy nie? Czy aparat polaroid dla dzieci się sprawdzi?


Wszyscy powinniśmy dobrze pamiętać Polaroida. Kiedyś automatyczne drukowanie zdjęcia naprawdę robiło wrażenie, ale spowszedniało w czasach, gdy każde zdjęcia można od razu podejrzeć na ekranie, nie czekając, jak kiedyś, na wywołanie filmu. Jednak okazuje się, że moda na aparaty wyposażone w drukarkę do zdjęć powraca, i chociaż fotografie nie powalają jakością, takie urządzenie to popularny gadżet. Aparat FUJIFILM Instax Mini kupimy za mniej niż 300 zł. Nie jest to najlepszy wybór na pierwszy aparat, w końcu z działaniem tradycyjnego sprzętu ma niewiele wspólnego, ale jako alternatywa dla cyfrówki albo smartfona jest ciekawym rozwiązaniem. Aparaty natychmiastowe już od kilku lat są modnym gadżetem i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.


Na rynku pojawia się coraz więcej modeli w różnych cenach, żeby użytkownik miał wybór. To, co wyróżnia aparaty typu Instax, to przede wszystkim:


 • żywotność baterii,
 • ogniskowa,
 • dodatkowe funkcje, takie jak możliwość robienia zdjęć seryjnych czy samowyzwalacz,
 • rozmiar matrycy i maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć.


Podsumowując: urządzenie do fotografii natychmiastowej to taki nowoczesny aparat polaroid dla dzieci, który w dodatku ma kolorowy i efektowny design, podobający się młodzieży. Wbudowana drukarka sprawia, że wykonane zdjęcia mogą stanowić świetną pamiątkę, która jest dostępna natychmiast po wykonaniu fotografii.


Aparat systemowy czy kompakt dla dziecka?


Jeśli fotografowanie ma być bardziej serio


Żeby odpowiedzieć na to pytanie najpierw trzeba wiedzieć, ile mniej więcej chcemy wydać na aparat fotograficzny dla dzieci. Ranking modeli, które będą dostępne, zależy bowiem w dużej mierze od budżetu. Aparaty kompaktowe oferują podobne możliwości co kamery w smartfonach i kosztują mniej więcej tyle co modny telefon. Aparaty systemowe to już znacznie większy wydatek, ale też większe możliwości. Systemowe aparaty umożliwiają przede wszystkim manualne ustawienie wielu parametrów – na przykład ustawianie ostrości na wybrany punkt (Flexible Spot) czy ręczne ustawianie parametrów ekspozycji. To może być zatem świetne narzędzie w rękach nastolatka, ale dla malucha raczej będzie zbyt skomplikowane.


A może zdjęcia z drona?


Rozważając zakup aparatu dla dziecka, nie sposób nie wspomnieć o robieniu zdjęć z powietrza. Latające drony mogą zapewnić dziecku niezwykłą rozrywkę i możliwość zobaczenia fotografowanych obiektów z zupełnie innej perspektywy. Obecnie mamy na rynku coraz bardziej wyraźny podział na urządzenia dla profesjonalistów oraz drony przeznaczone dla amatorów. Proste urządzenia z wbudowaną kamerą można kupić już za 400 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że sterowanie takim pojazdem latającym to duża odpowiedzialność. Przed pierwszym użyciem warto dokładnie opisać dziecku najważniejsze zasady związane z używaniem tego sprzętu – przede wszystkim w jakich miejscach wolno korzystać z dronów, a gdzie jest to kategorycznie zabronione.


Kupno aparatu fotograficznego dla dziecka nie jest zadaniem łatwym. Dzieci posiadają bardzo specyficzne potrzeby, które często nie mają zbyt wiele wspólnego ze specyfikacją podawaną bardziej z myślą o dorosłych odbiorcach. Dobrze jest rozbudzać ciekawość i zachęcać do fotografowanie, nie tylko za pomocą telefonu. Tym bardziej że dziecko, które złapie bakcyla, szybko zyska nowe możliwości po dokupieniu obiektywów, statywu oraz innych akcesoriów dedykowanych dla posiadaczy aparatów. Aparaty fotograficzne wciąż mają dużą przewagę nad smartfonami w kwestii robienia zdjęć – szczególnie jeśli chodzi o obiekty w ruchu oraz fotografowane przy słabym oświetleniu. Dobre aparaty, które są czymś więcej niż zabawką – często nie są tanie, ale kto chciałby oszczędzać na swoim dziecku? Aparat dla dzieci to także nauka odpowiedzialności – jeśli nie zniszczą ani nie zgubią drogiego urządzenia, na pewno zyskają większe zaufanie rodziców.


Zobacz więcej

Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu albo telefonu więc wybrać? Odpowiadamy! Ranking, który przygotowaliśmy, obejmuje akcesoria przydatne do fotografowania smartfonem, aparatem cyfrowym albo filmowania kamerą.
Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Kamery cyfrowe – ranking 2020

Kamery cyfrowe – ranking 2020

Co warto wiedzieć przed wyborem kamery cyfrowej? Jaką kupić? Zobacz poradnik.
Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

GoPro to najbardziej rozpoznawalna kamerka sportowa, która nieprzypadkowo ma liczne grono zwolenników, którzy nie biorą pod uwagę kupna sprzętu od innego producenta. Jednak ostatnio konkurencja zaczęła naciskać coraz mocniej, czego najlepszym przykładem chociażby świetna kamera DJI Osmo Action. Nowe GoPro ma zatem wysoko postawioną poprzeczkę, ale zdecydowanie daje radę! Dlaczego warto mieć tę kamerę? Oto nasza recenzja.
Kamera sportowa 4K – ranking modeli

Kamera sportowa 4K – ranking modeli

Jaką kamerę 4K warto wybrać, aby cieszyć się wartościowymi nagraniami? Przedstawiamy nasz ranking najciekawszych modeli.
Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent wybrać za dobre oceny w szkole? Co powinno ucieszyć dzieci w wieku szkolnym? Przedstawiamy kilka naszych propozycji.
Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.
Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Dzieci rosną naprawdę bardzo szybko. Chwile spędzone ze swoim dzieckiem są bezcenne, więc tym bardziej warto zachować je na dłużej i m
Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 
Akcesoria fotograficzne dla wymagających

Akcesoria fotograficzne dla wymagających

Przedstawiamy przegląd urządzeń, które powinny pomóc odpowiednio rozwinąć warsztat fotograficzny. Jeśli jesteś gotów zainwestować w rozwój swojej pasji do zdjęć czy video koniecznie sprawdź ten poradnik

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]