Apple iPhone 4 - krótka charakterystyka

Czym jest iPhone 4?
iPhone 4 jest następcą modelu iPhone 3GS. Firma Apple stworzyła multimedialny smartfon wyposażony w kamerę o rozdzielczości 5 megapikseli, która może nagrywać filmy wideo w jakości HD. Filmy mogą być przetwarzane bezpośrednio w smartfonie. iPhone 4 jest obsługiwany za pomocą ekranu dotykowego. Obsługuje Internet i sieci komórkowe, może wyświetlać obrazy i odtwarzać muzykę oraz jest wyposażony w wiele innych funkcji.iphone 4
iPhone 4 stał się sławny jeszcze przed oficjalną prezentacją przez szefa firmy Apple Steve'a Jobs'a po tym, jak osoba zatrudniona w firmie zapomniała prototyp urządzenia w knajpie, skąd trafiło ono w ręce redaktora witryny internetowej. Do tej pory nie wyjaśniono, czy akcja była chwytem marketingowym, czy rzeczywistym przeoczeniem.
Na początku istniały różne propozycje nazwy urządzenia, wśród faworytów były między innymi iPhone HD i iPhone 4G. Ostatecznie zdecydowano się na nazwę iPhone 4.

Obudowa
W porównaniu do swojego poprzednika iPhone 4 jest bardziej kanciasty. Smartfon o wysokości 115,2, szerokości 58,6 i grubości 9,3 mm waży 137 gramów. Obudowę otacza ramka ze stali szlachetnej, która jednocześnie stanowi część anteny. iPhone 4 jest dostępny w kolorze białym i czarnym. Po zastosowaniu bumpera urządzenie staje się bardziej kolorowe. Bumpery (etui) są dostępne w sześciu różnych kolorach: białym, czarnym, niebieskim, zielonym, pomarańczowym i różowym. Bumper jest ochronnym etui wykonanym z formowanego tworzywa sztucznego i kauczuku. Jest wyposażony w metalowe przyciski, za pomocą których użytkownik może włączać i wyłączać urządzenie oraz regulować głośność.
Przycisk włączający i wyłączający urządzenie oraz regulator głośności są wykonane z metalu. Urządzenie zostało ponadto wyposażone w gniazdo słuchawkowe. Kartę SIM wsuwa się do gniazda umieszczonego z boku smartfonu. iPhone 4 działa wyłącznie z kartami Micro SIM, które są mniejsze od standardowych. Osoby uzdolnione manualnie mogą przyciąć zwykłą kartę do odpowiedniego rozmiaru. Operatorzy odradzają jednak takie postępowanie, ponieważ istnieje stosunkowo duże niebezpieczeństwo uszkodzenia w ten sposób karty SIM, a przycięta karta nie będzie działać w innym telefonie komórkowym.

Wyświetlacz
iPhone 4 jest wyposażony w 3,5-calowy, wielodotykowy wyświetlacz Retina o przekątnej 8,89 cm, rozdzielczości 960 x 640 pikseli i gęstości 326 ppi (pikseli na cal). Współczynnik kontrastu wynosi 800:1 i jest tym samym cztery razy w większy niż w poprzednim modelu iPhone 3GS. Wysoki współczynnik kontrastu sprawia, że wyświetlane obrazy, teksty i grafiki są ostrzejsze. Zarówno wyświetlacz jak i tył urządzenia są pokryte warstwą zapobiegającą pozostawaniu odcisków palców.
iPhone 4 ma wbudowany czujnik żyroskopowy rejestrujący ruch wzdłuż trzech, a nie tak jak dotychczas jedynie dwóch osi, co może być korzystne szczególnie dla graczy.

Kamera z funkcją prowadzenia rozmów wideo
Kamera o rozdzielczości 5 megapikseli nagrywa filmy z prędkością 30 klatek na sekundę w jakości HD, czyli w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (720p). Jest wyposażona w lampę błyskową LED, pięciokrotny zoom cyfrowy i funkcję dotykowego ustawiania ostrości „Touch Focus”. Aplikacja „iMovie for iPhone” umożliwia obróbkę nagrań bezpośrednio za pomocą smartfonu. Aby lepiej tłumić niepożądane dźwięki, iPhone 4 został wyposażony w drugi mikrofon.
Urządzenie ma również wbudowaną z przodu drugą kamerę (internetową) do prowadzenia rozmów wideo z innymi właścicielami urządzeń iPhone 4. Firma Apple nazywa tę funkcję „FaceTime”. Właściciele urządzeń iPhone 4 mogą prowadzić ze sobą rozmowy wideo przez sieć WLAN. W przyszłości funkcja ma również działać przez UMTS.

Sieci komórkowe i Wi-Fi
iPhone 4 może wysyłać dane przez UMTS w standardach HSDPA i HSUPA. Szybkość transferu danych wynosi 7,2 Mb/s w trakcie pobierania i 5,8 Mb/s w trakcie wysyłania. Urządzenie obsługuje ponadto standardy GSM/EDGE, WLAN 802.11n oraz interfejs Bluetooth.

Muzyka, wideo i TV
Użytkownik może przenosić pliki muzyczne na smartfon bezpośrednio z komputera za pomocą programu iTunes lub pobierać je za odpowiednią opłatą przez Internet ze sklepu iTunes Store. iPhone 4 obsługuje następujące formaty audio: AAC, Protected AAC, HE-AAC, MP3, MP3 VBR, Audible, Apple Lossless, AIFF i WAV. Muzyki można słuchać za pomocą wchodzących w zakres dostawy słuchawek dokanałowych firmy Apple z pilotem i mikrofonem.
iPhone 4 obsługuje również wiele formatów wideo: H.264 (do 720p), M4V, MP4 i MOV. Urządzenie obsługuje ponadto wyjścia Component i Composite video.

System operacyiPhone 4 blackjny i funkcje
iPhone 4 jest wyposażony w system operacyjny do smartfonów iOS 4, który umożliwia użytkownikowi otwieranie wielu programów jednocześnie. Telefon komórkowy obsługuje również wielozadaniowość. Poprzednie modele iPhone 3GS i iPod Touch można zaktualizować do wersji iOS 4.
Nowa wersja systemu operacyjnego pozwala tworzyć foldery. Wbudowany program poczty elektronicznej może zarządzać wieloma kontami Exchange i wyświetla różne skrzynki pocztowe w jednym folderze poczty przychodzącej, co zwiększa przejrzystość.
iPhone 4 obsługuje ponadto wyszukiwarkę Bing firmy Microsoft oraz aplikację iBooks, za pomocą której użytkownik może pobierać na smartfon książki elektroniczne ze sklepu iTunes Store. iPhone 4 obsługuje również wiele innych funkcji i aplikacji.

Czas pracy akumulatora
Akumulator litowo-jonowy wbudowany w urządzenie może być ładowany przez kabel USB podłączony do komputera lub za pośrednictwem zasilacza. Zasilacz USB Power Adapter wchodzi w zakres dostawy. Czas pracy akumulatora w trybie gotowości wynosi do 300 godzin. W sieciach 3G można dzwonić do 7 godzin, w sieciach 2G do 14 godzin. Czas pracy akumulatora przy surfowaniu po Internecie przez Wi-Fi wynosi 10 godzin, a przez sieć 3G do 6 godzin. Użytkownik może oglądać filmy wideo przez 10 godzin lub odtwarzać muzykę przez 40 godzin. Średnio czas pracy akumulatora urządzenia iPhone 4 jest o 40 procent dłuższy niż modelu iPhone 3GS.

Wady
Wadą urządzenia iPhone 4 jest brak gniazda na dodatkową kartę pamięci. Maksymalna pojemność dysku flash wynosi 32 GB. Funkcja prowadzenia rozmów wideo między użytkownikami urządzeń iPhone 4 działa obecnie tylko przez sieć WLAN. Właściciele innych smartfonów nie mogą prowadzić rozmów wideo z użytkownikami urządzeń iPhone 4. Gniazdo karty SIM jest przystosowane wyłącznie do kart Micro SIM. Karty SIM z innych telefonów komórkowych nie pasują więc do gniazda urządzenia iPhone 4.

Zalety
Wydajny procesor A4 firmy Apple z prędkością zegara 1 GHz sprawia, że iPhone 4 jest szybszy od innych smartfonów. Technologia IPS (In-Plane-Switching) wykorzystana w wyświetlaczu powoduje, że kąt widzenia jest stosunkowo duży. W ten sposób obraz na ekranie jest nadal dobrze widoczny nawet wtedy, jeśli użytkownik nie patrzy prostopadle na ekran. W porównaniu do poprzednika urządzenie jest bardzo cienkie i znacznie poręczniejsze. Ramka ze stali szlachetnej ułatwia postawienie smartfonu, a tym samym oglądanie filmów wideo.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]