Apple Pencil, i S Pen, Surface Pen – przedstawiamy możliwości rysików multimedialnych

W ostatnich miesiącach, na rynku debiutuje sporo urządzeń przeznaczonych do codziennej pracy dla profesjonalistów, głównie z branży kreatywnej. Nowy iPad, a także Microsoft Surface Pro to sprzęt, który daje niesamowite możliwości. Jeszcze więcej można uzyskać, dysponując dodatkowymi akcesoriami. Jak przystało na sprzęt wysokiej klasy, rysik do dotykowego ekranu także nie jest taki zwyczajny. Jaki rysik kupić i za ile? Przedstawiamy oryginalne akcesoria oraz ich zamienniki. Zobaczcie, co potrafią!


Apple Pencil


Jak przystało na sprzęt Apple, możemy tu liczyć na perfekcyjny design. Rysik jest lekki, dobrze wyważony i świetnie leży w dłoni. Tam, gdzie w normalnym ołówku umieszczona jest gumka, znajduje się kapturek trzymany magnesem, a pod nim złącze Lightning, umożliwiające ładowania bezpośrednio z iPada Pro. Sprzęt można też normalnie ładować, korzystając z kabla. Rysik chodzi w bardzo naturalny sposób, przypominający sunięcie po zwykłej kartce papieru. Dla posiadaczy iPadów, trudno o lepszą opcję!Surface Pen


Najnowsza wersja wirtualnego piórka od Microsoftu to dość kosztowna inwestycja. W porównaniu z poprzednią wersją, droższa mniej więcej o połowę! Nie jest to jednak skok na kasę. Cena jest uzasadniona o wiele większą czułością urządzenia, niż to było do tej pory. Nowe piórko będzie o wiele bardziej czułe, ponieważ wykryje aż 4096 poziomów nacisku, podczas gdy poprzednik rozróżniał tylko 1024 poziomy. Co więcej, skala została rozszerzona. Piórko zareaguje teraz na znacznie lżejszy nacisk. Następną nowością jest wykrywanie nachylenia, co jest bardzo ważne przy symulacji ołówka lub pędzla. Całkiem nieźle rozbudowuje to już niemałe możliwości tabletu Surface Pro.Wacom Bamboo Ink


To propozycja od producenta z bardzo dużym doświadczeniem w tej kategorii produktów. Nowy rysik jest wyposażony w dwa przyciski do obsługi oraz górny przycisk, aktywujący Windows Ink, a także w wymienne końcówki o różnej twardości. Rysik, który waży niecałe 20 gramów, jest zasilany baterią AAAA. Wacom może być dobrym wyborem dla osób, które szukających uniwersalnych rozwiązań. Sprzęt działa dobrze, zarówno z nowymi hybrydami PC, jak i z tabletami. No i jest znacznie tańszy niż Surface Pen.


Wacom Pro Pen 2


Ten rysik wykrywa aż 8192 poziomy nacisku, do tego zarówno w końcówce piórka jak i we wbudowanej gumce. Rozpoznaje też oczywiście kąty nachylenia, a konkretnie 60 poziomów dla 40 stopni nachylania. W odróżnieniu od Surface Pen, piórka Wacoma nie mają własnego zasilania, a energię czerpią z ekranu. 


S Pen


To popularne rozwiązanie, dedykowane do tabletów Samsunga, ale nie tylko. Rysik S Pen wykrywa 4096 poziomów nacisku oraz kąt nachylenia. Podobnie jak w przypadku Wacoma, nie korzysta z własnego zasilania.Wybór rysików multimedialnych nie jest bardzo duży i chociaż możliwe jest używanie innych niż dedykowane do konkretnego urządzenia, trudno dopatrzyć się wyraźnych korzyści. Rysiki różnią się czułością oraz sposobem zasilania, ale zasadniczo wszystkie oferują bardzo podobne możliwości.


powrót