Aromat i smak kawy z ekspresu ciśnieniowego. Jaki ekspres wybrać?

Ekspresy ciśnieniowe w dobie postępującej cywilizacji kojarzą nam się z wysokim statusem społecznym oraz nowoczesnością. Jak pamiętamy blisko dwie dekady temu komputer i dostęp do internetu był przeznaczony tylko dla nielicznej grupy ludzi. Dzisiaj jest standardem w każdym domu.

Inaczej jest z ekspresami do kawy – są one nadal miarą luksusu, jednak przez ostatnie lata bardzo się to zmieniło i producenci starają się, aby każdy klient miał możliwość poczuć się jak prawdziwy kawosz.Rozróżniamy dwie odmiany kawy Arabica i Robusta. Owoce kawowca uprawiane są tylko na obszarach, w których jest ciągłe lato lub pora pośrednia między wiosną a latem, miejscami takimi są: Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Afryka Środkowo-Zachodnia, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa Indonezja, Nowa Gwinea, Indie. Pas kawowy oraz rodzaj uprawianych kaw przedstawia mapa poniżej.

Ekspresy możemy podzielić na: ciśnieniowe, kolbowe, ręczne lub ekspresy na kapsułki. Najdynamiczniej rozwijającym się sektorem maszyn do kawy są ekspresy na kapsułki. Firmy takie jak Krups Dolce Gusto, Krups-Nespresso, Bosch Tassimo, Lavazza A Modo Mio czy Tchibo Cafissimo są najchętniej kupowanymi typami ekspresów na polskim rynku, ze względu na łatwość ich obsługi, dostępność kapsułek oraz cenę, która waha się od 150 do 1000 zł. Proces zaparzania kawy jest bardzo prosty. Wystarczy włożyć wybraną przez nas kapsułkę, a po chwili kawa będzie gotowa.

Przykład: Ekspres na kapsułki KRUPS KP173B Dolce Gusto INFINISSIMA


To urządzenie o mocy 1500 W z ciśnieniem 15 bar. Wyjmowany zbiornik na wodę mieści 1,2 litra. Nieużywany ekspres automatycznie wyłącza się po 5 minutach bezczynności. Dzięki dużej różnorodności kapsułek, przygotujemy wiele napojów nie ciepło i na zimno. 

Ekspresy kolbowe, nie są tak popularne jak automatyczne, ponieważ obsługa takiej maszyny jest trochę bardziej skomplikowana oraz pracochłonna. Cena zakupu takiego urządzenia jest zbliżona do ekspresów na kapsułki i waha się od 300 do 1300 zł. Przygotowanie małej czarnej nie stanowi większego problemu, za to kawy mleczne to sztuka, której musimy się nauczyć metodą prób i błędów. W prawie wszystkich modelach tych ekspresów wbudowana jest dysza do ręcznego spieniania mleka. Ekspresy kolbowe najczęściej używane są w lokalach gastronomicznych.

Przykład: Ekspres DE LONGHI EC 685.BK Dedica Style

 

Ten ekspres łączy w sobie kompaktowe rozmiary, stylowe wzornictwo i nowoczesne technologie. Dzięki temu, że ma zaledwie 15 cm, szerokości zmieści się praktycznie w każdej kuchni. Dzięki nowoczesnemu systemowi grzewczemu Termoblok, espresso przygotowywane jest w idealnej temperaturze, dostarczając najlepszych doznań smakowych. Dodatkową zaletą systemu Termoblok, gwarantującą wyjątkowy komfort użytkowania, jest cicha praca i szybkie nagrzewanie układu. Ekspres DE LONGHI posiada też profesjonalny filtr z podwójnym dnem, który dzięki unikalnej konstrukcji zapewnia bogaty aromat i aksamitną, gęstą, orzechową warstwę pianki crema dla każdego espresso. Ekspres radzi sobie także z przygotowaniem dużych kaw. Na tacce zmieści się kubek lub szklanka o wysokości do 12 cm. Kawę przygotujemy, korzystając z mielonych ziaren albo ze specjalnych saszetek E.S.E z odmierzoną porcją. Bardzo przydatna jest także funkcja podgrzewania filiżanek. 


Ostatnią grupą ekspresów są automaty z wbudowanym młynkiem. Ich obsługa jest łatwa oraz wygodna. Kawa zostanie przygotowana ze świeżo zmielonej kawy. Plusem na pewno jest to, że w prosty sposób możemy przygotować kawy mleczne (w modelach z mleczną wyspą lub przystawką professional cappuccino frother) tj.: Caffe latte, Latte Macchiato, cappuccino czy nawet kawę 5-cio czy 6-cio warstwową. Jedynym minusem jest cena, która oscyluje od 1000 do nawet 17000 zł.


Przykład: Ekspres ciśnieniowy PHILIPS 3200 Series LatteGo Premium EP3246/70

W tym przypadku mamy do czynienia z ekspresem wyposażonym w ceramiczny młynek, który umożliwia regulację stopnia zmielenia ziaren w ramach 12-stopniowej skali, aby przygotować dokładnie taki napój, jak lubimy najbardziej. Jeśli nie chcemy korzystać z wbudowanego młynka, możemy także kupić kawę mieloną lub wspomniane wcześniej saszetki E.S.E. Dzięki dużej mocy (1850W) ekspres szybo nagrzewa wodę i nie trzeba czekać długo na gotowość do zaparzania. Urządzenie jest bardzo komfortowe i łatwe w obsłudze. Rodzaj kawy wybieramy, korzystając z dotykowego panelu sterowania, mleko do kaw latte dozowane jest z osobnego pojemnika. Oprócz stopnia zmielenia kawy, można regulować także temperaturę kawy i wysokość dozownika, żeby przygotowywać napoje także w wysokich szklankach.

Ekspres stosunkowo łatwo zachować w czystości i dobrej kondycji. O konieczności odkamienienia albo wymiany filtra poinformują odpowiednie wskaźniki.Na koniec kilka słów o ekspresach automatycznych. Obsługa jest nieskomplikowana, możemy pominąć wiele czynności, które wykonujemy podczas parzenia kawy w ekspresie kolbowym. Zakup takiego ekspresu jest statystycznie częstszy, niż na kapsuły czy tzw. kolbówki, ale kawa z nich „smakuje” najtaniej.

Ekspresy automatyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. W tym sektorze obserwuje się największe rozwój technologiczny. Za pomocą ekspresu automatycznego możemy za jednym naciśnięciem przycisku zaparzyć dowolną kawę. Podzielcie się Waszą opinią, który ekspres możecie polecić?


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]