Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Aromat i smak kawy z ekspresu ciśnieniowego. Jaki ekspres wybrać?

Ekspresy ciśnieniowe w dobie postępującej cywilizacji kojarzą nam się z wysokim statusem społecznym oraz nowoczesnością. Jak pamiętamy blisko dwie dekady temu komputer i dostęp do internetu był przeznaczony tylko dla nielicznej grupy ludzi. Dzisiaj jest standardem w każdym domu.

 Inaczej jest z ekspresami do kawy – są one nadal wyznacznikiem wyższego statusu społecznego oraz miarą luksusu. Producenci starają się, aby każdy klient miał możliwość poczuć się jak prawdziwy kawosz.

 Firmy zajmujące się produkcją tych urządzeń, rozwijają swoje zaplecze techniczne, aby sprostać wymaganiom klientów. Sięgając pamięcią, moi rodzice, pili tylko kawę parzoną, potocznie zwaną „po turecku”. Kawa towarzyszy nam każdego dnia, aby jednak wydobyć jej prawdziwi aromat i smak potrzebny jest do tego np. ekspres ciśnieniowy. Wielu kawoszy zgodzi się ze mną, że kawa przyrządzona za pomocą tego urządzenia ma o wiele głębszy smak oraz aromat.

Rozróżniamy dwie odmiany kawy Arabica i Robusta. Owoce kawowca uprawiane są tylko na obszarach, w których jest ciągłe lato lub pora pośrednia między wiosną a latem, miejscami takimi są: Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Afryka Środkowo-Zachodnia,Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa Indonezja, Nowa Gwinea, Indie. Pas kawowy oraz rodzaj uprawianych kaw przedstawia mapa poniżej.
mapa kawy

R- Robusta, M - Arabica i Robusta, A – Arabica.

Ciekawostka:
Jedną z najdroższych kaw na świecie jest odmiana KOPI LUWAK. Gatunek kawy pochodzący z południowo-wschodniej Azji. Zbierana jest z odchodów zwierzęcia z rodziny lisowatych, nazywanego lokalnie Luwak. Cena 1 kilograma tej kawy dochodzi nawet do 4000 zł.

Ekspresy możemy podzielić na: ciśnieniowe, kolbowe, ręczne lub ekspresy na kapsuły. Najdynamiczniej rozwijającym się sektorem maszyn do kawy są ekspresy na kapsuły. Firmy takie jak Krups Dolce Gusto, Krups-Nespresso, Bosch Tassimo, Lavazza A Modo Mio czy Tchibo Cafissimo są najchętniej kupowanymi typami ekspresów na polskim rynku, ze względu na łatwość ich obsługi, dostępność kapsuł oraz cenę, która waha się od 250-1000 zł. Proces zaparzania kawy jest bardzo prosty. Wystarczy włożyć wybraną przez nas kapsułę, a po chwili kawa będzie gotowa.

 Ekspres na kapsuły Krups Kp 2600
ekspres na kapsuly krups kp 2600

Źródło strona producenta.
ekspres na kapsuly krups kp 2600

Ekspresy kolbowe, nie są tak popularne jak automatyczne, ponieważ obsługa takiej maszyny jest trochę bardziej skomplikowana oraz pracochłonna. Cena zakupu takiego urządzenia jest zbliżona do ekspresów na kapsuły i waha się od 300 do 1300 zł. Przygotowanie małej czarnej nie stanowi większego problemu, za to kawy mleczne to sztuka, której musimy się nauczyć metodą prób i błędów. W prawie wszystkich modelach tych ekspresów wbudowana jest dysza do ręcznego spieniania mleka. Ekspresy kolbowe najczęściej używane są w lokalach gastronomicznych.


Ekspres De Longhi kolbowy EC 200,

Źródło strona producenta


Ostatnią grupą ekspresów są automaty z wbudowanym młynkiem. Ich obsługa jest łatwa oraz wygodna. Kawa zostanie przygotowana ze świeżo zmielonej kawy. Plusem na pewno jest to, że w prosty sposób możemy przygotować kawy mleczne (w modelach z mleczną wyspą lub przystawką professional cappuccino frother) tj.: Caffe latte, Latte Macchiato, cappuccino czy nawet kawę 5-cio czy 6-cio warstwową. Jedynym minusem jest cena, która oscyluje od 1000 do nawet 17000 zł.

 Na zdjęciu ekspres firmy Jura J9.3 CHROM z dyszą professional cappuccino frother- z lewej

ekspres juraekspres delonghi

Z prawej strony Ekspres De Longhi ECAM 23.450 S z mleczną wyspą

Źródło strona producenta

W Media Markt jest bardzo duży wybór kaw ziarnistych. Zachęcamy do zapoznania się z ich aromatem oraz do podzielenia się swoimi wrażeniami na faceboku Media Markt. Moja ulubiona to Lavazza Gran Aroma, czyli mieszanka Brazylijskiej Arabicy (60%) i pochodzącej z Sumatry Robusty (40 %), bardzo dobrze nadaję się do kaw mlecznych, cena w Media Markt to ok 69 zł za 1kg.

Na koniec kilka słów o ekspresach automatycznych. Obsługa jest nieskomplikowana, możemy pominąć wiele czynności, które wykonujemy podczas parzenia kawy w ekspresie kolbowym. Zakup takiego ekspresu jest statystycznie częstszy, niż na kapsuły czy tzw. kolbówki, ale kawa z nich „smakuje” najtaniej.

Łamigłówka:

Policzmy sobie: Nescaffe czy Tassimo za 19,99 zł to cena opakowania, w nim 16 porcji kawy espresso = 1,25 zł = cena 1 kawy. 89,99 Zł to koszt kawy ziarnistej do automatu z młynkiem = 0, 89 zł cena 1 kawy z dwóch dysz, czyli ok 0, 45 zł kosztuje jedno espresso, różnica trzykrotna.

Ekspresy automatyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. W tym sektorze obserwuje się największe rozwój technologiczny. Za pomocą ekspresu automatycznego możemy za jednym naciśnięciem przycisku zaparzyć dowolną kawę. Podzielcie się ze mną opinią, który ekspres możecie polecić? Moim typem jest De Longhi ECAM 23.450. Dla mnie jest on najmniej psującym się ekspresem automatycznym na polskim rynku, a cena zakupu nie jest wygórowana.

 AUTOR: Arkadiusz Bielawski, Media Markt Radom.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]