Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony. Więcej na temat cookies kliknij tutaj
×
0 0

ASCII

ASCII: 128 znaków w postaci kodu 7-bitowego

Kod ASCII („American Standard Code for Information Interchange“) jest zestawem 128 znaków. Kod ASCII został opublikowany jako standard już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w USA.
ascii
W kodzie ASCII wszystkie znaki są zakodowane za pomocą 7 bitów. Ponieważ każdy bit może przyjąć tylko jeden z dwóch możliwych stanów lub wartości (0 lub 1), kod umożliwia wyrażenie 128 (lub 27) różnych wartości liczbowych. Każda wartość liczbowa reprezentuje przy tym jeden znak, znak specjalny lub znak kontrolny.

Kody ASCII znaków, znaków specjalnych i znaków kontrolnych

Pierwsze 32 kody (od 0 do 31) są zarezerwowane dla tak zwanych znaków kontrolnych, jak podział wiersza, przejście na początek lub koniec wiersza itp. Właściwe znaki zaczynają się od kodu 32 (spacja). Następne są cyfry arabskie od 0 do 9. Od kodu 65 (wielkie „A”) zaczyna się alfabet łaciński składający się z małych i wielkich liter.

Kod ASCII był początkowo stosowany w USA w niektórych modelach dalekopisów. Z początkiem ery komputerów kod ASCII stał się standardowym kodem znaków. W wielu nowoczesnych zestawach znaków większość kodów od 0 do 127 nadal jest zgodna z kodowaniem ASCII.

powrót

pixel