Bezpieczeństwo podczas wakacji – nowinki technologiczne, które warto znać

Lato to niezwykły czas, pełen przygód i okazji do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Niestety, czasem nadmiar wolności podczas wakacji także skłania dzieci do różnych nieodpowiedzialnych i ryzykowanych zachowań. Gdy dni są dłuższe, a pomysłów na zabawę jest więcej, rodzice powinni w szczególny sposób zadbać o bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że potencjalne zagrożenia nie ograniczają się już tylko do tego, co znajduje się w zasięgu ręki. Zupełnie inne, nowe niebezpieczeństwa, czyhają w sieci. Jakie technologiczne nowości pozwolą zwiększyć kontrolę nad dzieckiem i uniknąć potencjalnych problemów? Przygotowaliśmy artykuł z myślą o troskliwych i odpowiedzialnych rodzicach.

Jak mieć dziecko zawsze na oku?

Dziecka nie da się obserwować non stop, bo do tego potrzebowalibyśmy oczu z tyłu głowy. Poza tym, oprócz pilnowania dzieci, rodzice mają dziesiątki innych obowiązków, nie mówiąc już o chwili dla siebie. Jak ułatwić sobie życie? W przypadku najmłodszych pociech, od wielu lat sprawdzonym sposobem są elektroniczne nianie. Najprostsze urządzenia to po prostu nadajnik i odbiornik, co umożliwia nasłuchiwanie odgłosów z pokoju dziecka. W ten sposób, usłyszymy płacz malucha. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają komunikacją dwustronną, dzięki czemu nie tylko usłyszymy co się dzieje, ale będziemy mogli uspokoić dziecko swoim spokojnym głosem lub śpiewem. Dużą popularnością cieszą się także nianie z funkcją video. Dysponując podglądem, zobaczymy wszystkie zdarzenia – na przykład że dziecko się odkryło albo zgubiło smoczek. Jak niania może służyć podczas wakacji? W ciepłe dni, we własnym domu albo podczas wyjazdu, można spokojnie spędzić czas na balkonie, na werandzie albo w ogrodzie, bez obaw i potrzeby nerwowego zaglądania do pokoju malucha. Elektroniczne nianie zazwyczaj mają duży zasięg. Przykładowo niania BAYBY SENCOR BBM 7030 może pracować  odległości do 250 metrów!

A jak upilnować starsze dziecko? Tutaj niezwykle cennym urządzeniem będzie inteligentny zegarek z lokalizatorem. Co potrafi dobry smartwatch dla dzieci? Oto najważniejsze funkcje:

  • lokalizator – pokazuje na mapie miejsce, w którym znajduje się dziecko, dzięki wykorzystaniu GPS,
  • strefa bezpieczeństwa – pozwala na wytyczenie bezpiecznej strefy, w której może przebywać dziecko, opuszczenie strefy uruchamia alarm w urządzeniu opiekuna, tak samo, jak próba zdjęcia zegarka z ręki,
  • przycisk SOS – umożliwia zaalarmowanie rodzica w razie potrzeby, wybór tej opcji natychmiast alarmuje opiekuna.

Wszystkie te opcje pozwalają poczuć się zdecydowanie bezpieczniej, gdy zamierzamy spuścić dziecko z oka, na przykład pozwalając na samodzielne wyjście na podwórko, na salę zabaw w centrum handlowym albo do najbliższego sklepu. Oprócz wspomnianych opcji związanych z lokalizacją i powiadomieniami inteligentny zegarek często ma także wbudowany krokomierz i inne narzędzie do monitorowania ruchu i aktywności. Sprawdzone urządzenie tego typu to na przykład SmartWatch ART AW-K01B. Warto także poznać inteligentne zegarki Garett.

Gdy dziecko zostaje samo w domu…

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy dziecko musi zostać samo w domu, gdy rodzice idą do pracy. Jak zachować kontrolę nad tym, co dzieje się pod naszą nieobecność? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim należy docenić kamery IP, które nagrywają obraz i umożliwiają zdalny podgląd z dowolnego miejsca. Takie urządzenia z powodzeniem mogą funkcjonować zarówno na zewnątrz, jak i w środku. W dowolnym momencie, można podejrzeć, co się dzieje i w razie potrzeby zadzwonić do dziecka. Ceny takich rozwiązań wcale nie są wysokie. A co zrobić, aby powstrzymać obcych przed wejściem do domu za zgodą dziecka? Tutaj może pomóc videodomofon. Co ciekawe, nowoczesne modele umożliwiają zobaczenie osoby dzwoniącej do drzwi nie tylko osobom aktualnie znajdującym się w domu. Przydatną opcją jest także zdalny podgląd. Analogicznie jak w przypadku kamer – wystarczy łączność Wi-Fi i odpowiednia aplikacja.

Do tego warto wspomnieć o wszelkiego rodzaju czujnikach, które zareagują w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Zbicie szyby może oznaczać zarówno wypadek podczas beztroskiej zabawy, jak i próbę włamania. Oprócz tego, możemy wykrywać ruch, a także ulatniający się gaz, tlenek węgla albo dym. Czujniki mogą współpracować z systemami smart home, dzięki czemu o wszystkich niepokojących zdarzeniach otrzymamy odpowiednie powiadomienia. 

Czujniki i kamery to dobre metody, aby zareagować w razie niespodziewanej sytuacji. Przed wieloma zdarzeniami można się jednak zabezpieczyć zawczasu. Jak? Wystarczy uniemożliwić uruchomienie danego urządzenia elektrycznego, blokując gniazdko, w którym spoczywa kabel sieciowy. Inteligentne gniazdka możemy włączać i wyłączać zdalnie, a także mieć wgląd we wszystkie parametry, jak zużycie prądu, napięcie czy temperatura. W razie zagrożenia przepięcia czy przegrzania gniazdko reaguje automatycznie.

Bezpieczeństwo w sieci

Wiele potencjalnych zagrożeń czyha na dziecko nie tylko w realnym świecie, ale również w internecie. Wydaje się, że obecnie bardziej niż chwycenia za ostre przedmioty albo zapałki, możemy obawiać się instalacji niebezpiecznego oprogramowania, płatności online lub dostępu do nieodpowiednich treści. Gdy dzieci nie chodzą do szkoły i mają znacznie więcej wolnego czasu rośnie także potencjalne zagrożenie w tym obszarze. Jak się przed nim chronić? Sposobów na to jest kilka. Na pewno podstawowym zabezpieczeniem jest dobry program antywirusowy, który warto zainstalować nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych. Własny komputer dobrze jest zabezpieczyć hasłem i trzymać z dala od dziecka.

Można także nałożyć pewne ograniczenia na korzystanie z internetu na urządzeniu, które należy do dziecka. Podstawowe narzędzia kontroli rodzicielskiej blokują dostęp do nieodpowiednich treści. Inną metodą jest ograniczenie czasowe na korzystanie z konkretnego urządzenia. 

Najlepszy sposób na bezpieczeństwo dzieci to nauczenie ich najważniejszych zasad oraz wzajemne zaufanie i odpowiedzialność. Warto jednak wesprzeć się dodatkowo technologią. Nawet jeśli nowinki technologiczne nie będą konieczne, na pewno pozwolą spokojniej spać rodzicom. W końcu zawsze dobrze jest wiedzieć, że w razie czego uda się zlokalizować lub zobaczyć, co robi dziecko, a podejrzane strony internetowe nie zostaną odwiedzone, choćby nawet dziecko nie wiedziało o ich istnieniu. Przezorny zawsze ubezpieczony – w myśl tej zasady warto szukać technologii, które mogą nas wesprzeć – szczególnie podczas wakacji. 

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup',