Bezpieczna droga na święta – jak wybrać nawigację samochodową?

Często, żeby spędzić święta w rodzinnym gronie, zmuszeni jesteśmy do długiej i dalekiej podróży. I chociaż w tym czasie połączenia autobusowe lub kolejowe są częstsze niż na co dzień, to jednak najchętniej wybieranym środkiem transportu jest własny samochód. Własne auto to komfort i wygoda pod wieloma względami. Przede wszystkim, możemy wyruszyć w drogę w dowolnie wybranym momencie, a także wyznaczyć własną trasę i zaplanować częstotliwość ewentualnych postojów. Wielką zaletą jest też własny bagażnik, wystarczająco pojemny, aby pomieścić tam wszystkie prezenty. To wszystko niewątpliwe atuty, jednak w ich cieniu pozostaje wciąż bezpieczeństwo. Jazda samochodem jest bardziej niebezpieczna niż każda forma zbiorowego transportu. A tuż przed świętami należy zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze, na ulicach znajduje się wówczas wielu niedzielnych kierowców, którzy jeżdżą rzadko i przez to niepewnie i skłonni są do nieprzewidywalnych manewrów. Po drugie, pod koniec grudnia można spodziewać się pogorszonej widoczności i opadów, które utrudniają warunki na drodze. Jak dojechać sprawnie i bezpiecznie? Zobacz ten poradnik.

Nawigacja do zadań specjalnych

Sieć polskich dróg zmienia się naprawdę bardzo dynamicznie. Przy czym często jest tak, że zmiany na lepsze wymagają długich okresów, gdy jazda na wybranej trasie jest znacznie utrudniona. Remonty dróg, przebudowy i objazdy to na wielu odcinkach codzienność i naprawdę trudno śledzić na bieżąco, który fragment drogi jest już czynny, a który jeszcze nie, bo to może się bardzo szybko zmieniać. Z tego powodu, trudno jeździ się z pamięci albo z archaicznym atlasem drogowym, a same znaki nie zawsze są dobrze widoczne – zwłaszcza w zimie. Z tego powodu, nieocenioną pomocą jest nawigacja samochodowa. Ale to oczywiście pod warunkiem, że wszystkie trasy będą w niej zaktualizowane. Dlatego należy wybierać tylko takie modele, które mają automatyczne i dożywotnie aktualizacje – tylko w ten sposób można mieć pewność, że sprzęt wciąż dobrze spełnia swoje zadanie. Na jakie parametry nawigacji warto jeszcze wrócić uwagę? Wbrew pozorom, nie jest to łatwe do określenia. Sposób wyświetlania trasy powinien być czytelny przede wszystkim dla kierowcy, a jak kierujący pojazdem obiera i interpretuje obraz, który widzi, to sprawa mocno subiektywna. Dla jednych bardziej czytelne są tradycyjne obrazy, dla innych - tylko widok 3D. Tak samo z rozdzielczością – nie zawsze wyższa oznacza, że lepiej będziemy się orientować w przestrzeni. Także co do wielkości ekranu zdania mogą być podzielone, chociaż tutaj raczej ma zastosowanie zasada, że im większy pojazd i większa szyba, tym większy może być ekran z pokazywaną trasą. Duży ekran w małym samochodzie może jednak znacząco ograniczać pole widzenia!

CB radio zamiast nawigacji?

Ta dość anachroniczna forma komunikacji wciąż znajduje swoich zwolenników, zwłaszcza wśród kierowców ciężarówek. Perspektywa rozmowy z prawdziwym człowiekiem ostrzegającym przed niebezpieczeństwem na drodze, kontrolą radarową czy objazdem, dla wielu osób jest bardziej atrakcyjna niż otrzymywanie komunikatów od maszyny. Trzeba jednak przyznać, że mimo niewątpliwych zalet, CB radio to sprzęt, który ma swoje ograniczenia. Tym bardziej, że używanie radia wymaga także posiadania i odpowiedniego montażu anteny CB, podczas gdy nawigację wystarczy podłączyć do gniazdka samochodowego i już można się cieszyć z jej działania.

Dobry plan to podstawa

Na koniec warto wspomnieć także o kilku ważnych zasadach. Zdrowy rozsądek może wprowadzić do naszej jazdy jeszcze więcej spokoju niż najlepszy sprzęt nawigujący. Przede wszystkim, pamiętajmy o tym, aby zbytnio się nie spieszyć. Żeby mieć pewność, że zdążymy na czas, lepiej wyjechać dzień wcześniej. Nie ma sensu także szarżować na drodze, aby nadrobić czas stracony wcześniej na staniu w korkach. Pośpiech najpewniej nic nie da, bo zaoszczędzone kilkanaście minut nie jest warte ryzyka, jakie się podejmuje, niebezpiecznie zwiększając prędkość. Ma to zastosowanie szczególnie w mieście, gdzie dynamiczny zryw potrwa nie dużej niż do najbliższych świateł, gdzie za chwilę spotkamy wszystkie auta, które przed chwilą wyprzedzaliśmy.

Nawigacja to wielka pomoc podczas jazdy samochodem, zwłaszcza zimą. Nie zwiększa wprawdzie naszych umiejętności, ale pozwala uniknąć stresu i przewidzieć wiele sytuacji z wyprzedzeniem. O każdym korku, objeździe czy ograniczeniu prędkości, będziemy wiedzieć odpowiednio wcześnie, więc nic na drodze nie będzie niespodzianką.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]