Bezpieczna podróż na ferie zimowe – wybieramy nawigację samochodową i inne przydatne urządzenia

Ferie zimowe to wspaniały czas na wypoczynek w górach. Problem w tym, że wiąże się to z podróżą i dla niektórych całkiem daleką, jeżeli wybierają urlop za granicą. Fakt, że wiele osób wyrusza w tym samym czasie, w połączeniu z zimową aurą, która zazwyczaj nie rozpieszcza, sprawia, że potencjalny wyjazd może być trudny. W tym artykule doradzamy, jak przygotować się do ferii, aby przebiegał sprawnie i przede wszystkim - bezpiecznie.


Dobra nawigacja to podstawa

Nawet jeśli dobrze znamy trasę, bo pokonywaliśmy ją już wiele razy, to jednak lepiej mieć zawsze włączoną nawigację. Własna intuicja, znaki drogowe i papierowe atlasy drogowe to oczywiście ważne rzeczy, niemniej jednak, urządzenie do nawigacji także jest tu bardzo potrzebne. W końcu nawet na dobrze znanej trasie, może się zdarzyć przebudowa, o której nie wiemy albo zmiana organizacji ruchu. Poza tym, GPS na bieżąco informuje nas o wszelkiego rodzaju zdarzeniach w czasie rzeczywistym – dowiemy się o każdym korku, fotoradarach po drodze albo możliwości wybrania alternatywnej, szybszej trasy.

Jak dobrze wybrać nawigację? Dokonując zakupu, patrzymy na pewno na wiele subiektywnych czynników. Na przykład to, jaka wielkość urządzenia będzie nam odpowiadać, jest mocno indywidualną sprawą. Podobnie, jest chodzi o rozdzielczość – wcale nie jest powiedziane, że na mapie z wyższą rozdzielczością, trasa będzie dla każdego bardziej czytelna. Z obiektywnych czynników, z pewnością należy zwrócić uwagę na dostępne mapy, a także sposób ich aktualizacji. Jeśli jeździmy tylko po Polsce, wybieramy polskie mapy, jeśli również po innych europejskich krajach, należy szukać nawigacji z mapami Europy. W tym drugim przypadku, trzeba sprawdzić dokładnie konkretne kraje. Jeśli chodzi o aktualizacje – idealnie, jeśli dokonują się automatycznie i są bezpłatne. Wówczas nie musimy sobie zaprzątać głowy tym, aby przed wyjazdem koniecznie pobrać nowe mapy.Jeśli uważamy, że nawigacja samochodowa jest jednak zbędna, oczywiście, można posłużyć się odpowiednią aplikacją w telefonie. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – żywotności baterii. Ciągła praca smartfona z użyciem GPS jest niesamowicie energochłonna, więc jeśli podróż jest daleka konieczna będzie ładowarka samochodowa.


Wideorejestator – na wszelki wypadek

Umieszczone w aucie kamery to coraz częściej używane akcesoria. Ich głównym zadaniem jest zarejestrowanie przebiegu zdarzeń na drodze i wykorzystanie w razie potrzeby nagrania w charakterze materiału dowodowego.

Szukając wideorejestratora do samochodu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Pierwsza ważna rzecz to rozdzielczość – im wyższa, tym dokładniej wszystko widać na nagraniu. Drugą jest kąt nagrywania – im większy, tym lepsze pole widzenia i dokładniej zarejestrowany kontekst zdarzeń. W dalszej kolejności, dobrze przyjrzeć się podstawowym funkcjonalnościom. Dobrze jest, jeśli wideorejestrator włącza się automatycznie po uruchomieniu silnika, przydatny jest także tryb parkingowy, który ułatwi znalezienie sprawcy, który porysuje nam auto podczas postoju.Najlepiej jest kupić wideorejestrator z wyższej półki, jednak nawet urządzenia za niecałe 200 złotych, takie, jak wideorejestrator NAVITEL MSR 500 potrafią doskonale spełnić swoje zadanie. Musimy pamiętać o tym, że już sam fakt posiadania kamery w samochodzie stawia nas w korzystanej sytuacji. W sytuacji, gdy uczestnik kolizji albo świadek wyraźnie mija się z prawdą, możemy podważyć jego słowa wskazując na nagranie, które posiadamy. On raczej nie będzie wiedział, czy rzeczywiście nagranie jest odpowiedniej jakości, ale może to zadziałać jako skuteczny straszak na wszelkiego rodzaju naciągaczy!


Niezawodny alkomat

To, że nie wolno nam jeździć po spożyciu alkoholu, wszyscy wiemy, a jednak wciąż dochodzi do zatrzymywania kierowców w stanie nietrzeźwości. Często są to sytuacje, w których kierowca nie pił przecież tuż przed tym, jak usiadł za kółkiem, ale jeszcze dzień wcześniej. Żeby uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji, lepiej dokonać pomiaru alkomatem przed ruszeniem w drogę i pozbyć się wszelkich wątpliwości. Za średniej klasy alkomat zapłacimy 200-300 zł – niewiele, zakładając, że dzięki niemu można komuś uratować życie!Do drogi trzeba być zawsze dobrze przygotowanym. Oprócz odpowiedniej dawki snu przed wyjazdem, znajomości trasy oraz prowiantu na drogę, bardzo przydają się także wspomniane wyżej urządzenia. Technologiczne nowinki bardzo ułatwiają podróż i zwiększają bezpieczeństwo. Dlatego warto z nich korzystać – nie tylko na wyjazd zimowy!


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel