Bezpieczne mieszkanie podczas wakacji - przegląd alarmów i czujników

Gdy wyjeżdżamy na jakiś czas, chcemy mieć pewność, że można spokojnie wypoczywać i nie trzeba przejmować się domem pozostawionym bez opieki. Kiedyś pomagał zaprzyjaźniony sąsiad, któremu zostawiało się klucze, żeby czasem podlał kwiatki albo nakarmił rybki. Dziś z pomocą przychodzą systemy czujników, które pozwalają kontrolować sytuację nawet wtedy, gdy jesteśmy wiele kilometrów dalej. To żadne science fiction. Domowe czujniki są proste w obsłudze i stosunkowo tanie. W co warto zainwestować?

Czujnik wodySprytne urządzenie zainstalowane w pobliżu kaloryfera, pralki lub zmywarki poinformuje nas o tym, że woda pojawiła się tam, gdzie jej być nie powinno. W ten sposób dowiemy się o zalaniu odpowiednio wcześnie, żeby móc szybko interweniować. Czujnik podłączany do gniazdka elektrycznego łączy się z siecią Wi-Fi i wysyła powiadomienia na telefon za pomocą specjalnej aplikacji.

Czujnik dymuPrzezorni powinni zabezpieczyć się także przed pożarem. Najlepszym rozwiązaniem do tego celu będzie czujnik optyczny zasilany przez baterię. Takie urządzenie pozwala wykryć pożar we wczesnym stadium, jeszcze zanim zdoła się rozprzestrzenić. Kiedy tylko w pomieszczeniu zostanie wykryty dym, włącza się dioda LED oraz syrena.

Czujnik zbicia szybyTo najlepszy sposób na odstraszenie nieostrożnych włamywaczy. Czujnik reaguje na określony poziom wstrząsów i w razie wystąpienia niepożądanych zdarzeń włącza głośny alarm, który słychać w całej okolicy. Sprzęt zasilany baterią kosztuje mniej niż 100 zł, a może uratować dobytek o znacznie większej wartości.

Czujnik ruchuTo urządzenie działające w zasięgu 8 metrów poinformuje nas o pojawieniu się intruza na przykład na tyłach domu lub działki. Podobnie jak czujnik wody, łączy się przez Wi-Fi z użyciem odpowiedniej aplikacji na iPhone’a lub telefon z Androidem, i przesyła odpowiednie powiadomienia. 150 zł to niewielka cena za poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnej agencji ochrony, monitoringu a także ubezpieczenia nieruchomości i majątku od włamania, kradzieży i różnych zdarzeń losowych. Niemniej jednak, system odpowiednich czujników w newralgicznych miejscach, zawsze będzie dobrym uzupełnieniem i pozwoli spać spokojne.

powrót