Bezpieczny dom - nowoczesna technika przeciw włamywaczom

Systemy alarmowe przeciw włamywaczom
Na zabezpieczenie domu składają się różne elementy. Instalacje alarmowe dzielą się na systemy obwodowe zabezpieczające przedeBezpieczny_ dom wszystkim okna i drzwi za pomocą zestyków oraz wewnętrzne systemy nadzorowania pomieszczeń. Przy próbie wtargnięcia do domu przez osobę nieupoważnioną zostanie uruchomiony alarm.

Podstawą systemów nadzorowania pomieszczeń są czujniki ruchu zamontowane w szczególnie zagrożonych pomieszczeniach. Warto połączyć ze sobą system obwodowy z systemem nadzorowania pomieszczeń. Zamiast uruchomienia sygnału dźwiękowego systemy alarmowe mogą wysłać tzw. cichy alarm do dyspozytorni. Niektóre systemy mogą nawet w tym celu automatycznie wykonać telefon. W ten sposób policja może przyjechać i ująć włamywacza na gorącym uczynku.

Różne techniki

Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje systemów alarmowych:
- Technika prądu stałego: między dwoma punktami instalacji alarmowej płynie prąd elektryczny. Centrala systemu rejestruje zmiany napięcia i powiadamia o tym fakcie.
- Technika magistrali: czujniki włamania są podłączone przy użyciu przewodów wielożyłowych. Przez część z nich są transmitowane dane, pozostałe służą do zasilania czujnika. Tego rodzaju systemy alarmowe są konfigurowane za pomocą komputera, który regularnie i automatycznie sprawdza stan czujników, a w razie anomalii uruchamia alarm.
- Technika radiowa: podobnie jak w przypadku techniki magistrali, system regularnie sprawdza stan czujników, jednak nie za pomocą kabli, lecz drogą radiową w zakresie częstotliwości od 433 do 868 MHz (megaherców). Czujniki są zasilane przez baterie.

Wyłączniki czasowe symulują obecność mieszkańców w domu
centralka_systemu_alarmowego
Stale nieoświetlone mieszkania są prawdziwym zaproszeniem dla włamywaczy. Zabezpieczenie domu obejmuje również zastosowanie wyłączników czasowych, szczególnie w przypadku dłuższej nieobecności. W ten sposób można automatycznie włączać i wyłączać oświetlenie lub urządzenia elektryczne, jak telewizory i wieże stereo.

Różne wersje

Wyłączniki czasowe są dostępne w różnych wersjach, od prostych urządzeń umożliwiających jedynie zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia prądu aż po warianty cyfrowe z programowalnymi przez użytkownika oraz przypadkowymi czasami włączania i wyłączania.

Lampy z czujnikiem

Oprócz czujników ruchu z funkcją alarmu lampy z czujnikiem są kolejnym skutecznym środkiem przeciw włamywaczom. Lampa z wbudowanym czujnikiem włącza się automatycznie po wykryciu ruchu w pomieszczeniu lub przed budynkiem. W przeciwieństwie do czujników ruchu nie jest jednak uruchamiany alarm dźwiękowy. Lampy z czujnikiem można również stosować do automatycznego oświetlania ścieżek lub schodów.

Elastyczne programowanie

Dobrej jakości lampy z czujnikiem umożliwiają wszechstronną konfigurację. Niektóre czujniki są wyposażone w bezstopniową regulację zasięgu. Określone modele umożliwiają również indywidualne ustawienie czasu świecenia i progu zmierzchu.

Monitoring wideo

W odróżnieniu od systemów alarmowych z sygnałem dźwiękowym monitoring wideo nie służy do odstraszania włamywacza, lecz umożliwia zebranie odpowiednich dowodów. Instalacja składa się z systemu kamer, które rejestrują obraz dobrej jakości nawet w złych warunkach oświetleniowych. System powinien obsługiwać funkcję nagrywania, aby w razie potrzeby umożliwić gruntowną analizę materiału. Aby ograniczyć ilość danych i przyspieszyć ich analizę, kamery wideo powinny być wyposażone w czujnik ruchu działający również w ciemnych pomieszczeniach. W ten sposób nagrywanie jest uruchamiane dopiero wtedy, gdy w polu widzenia kamery zostanie wykryty ruch. Odpowiednia instalacja umożliwia dostęp do nagranego materiału w dowolnym miejscu przez Internet, na przykład będąc na urlopie.
zewnetrzna_kamera_monitoringu
Globalna dostępność

Kamery monitorujące wykorzystują różne techniki. Praktycznym rozwiązaniem są kamery WLAN, ponieważ nie wymagają okablowania. Inne modele są podłączane do sieci domowej za pomocą kabla LAN, co umożliwia połączenie z Internetem. W zależności od użytego oprogramowania i modelu kamery nagrane obrazy są wysyłane do określonego odbiorcy automatycznie przez Internet lub za pomocą poczty elektronicznej. Można również zapisać nagranie na karcie pamięci wbudowanej w kamerę. Ostatni wariant powinien być jednak tylko opcją dodatkową, ponieważ włamywacz może stosunkowo łatwo usunąć i zniszczyć kartę.

Czujki dymu czujka_dymu

Czujki dymu powinny stanowić część zabezpieczenia domu. Dostępne są urządzania różnej jakości i z różnym wyposażeniem. W kilku krajach związkowych Niemiec ich stosowanie stało się obowiązkowe. Po stwierdzeniu dymu w pomieszczeniu czujki dymu uruchamiają alarm dźwiękowy. Aby urządzenie działało niezawodnie, powinno mieć co najmniej certyfikat VdS, który widnieje na opakowaniu.

Sposób działania czujek dymu

Modele wyższej klasy można połączyć ze sobą drogą radiową. Po wykryciu pożaru w pokoju dziecięcym alarm zostanie w takim przypadku również uruchomiony w salonie i sypialni. Czujki dymu przeznaczone do prywatnych gospodarstw domowych są zwykle zasilane baterią 9V i wykrywają pożar metodą optyczną. Po wniknięciu dymu do czujki wysyłany w regularnych odstępach czasu promień światła wewnątrz urządzenia zostaje odchylony w kierunku soczewki. Czujniki połączone z czujką powodują uruchomienie alarmu. Szczególnie w pomieszczeniach roboczych, jak kuchnia czy pokój hobby, warto skutecznie chronić soczewkę przez zabrudzeniem, aby w razie rzeczywistego pożaru czujnik zadziałał niezawodnie. Wysokiej jakości urządzenia są w tym celu wyposażone w siatki ochronne o małych oczkach i układ wykrywający zabrudzenie.

powrót