Płyta indukcyjna biała – ranking. Jaką wybrać?
Jeśli kuchnia ma wyglądać atrakcyjnie i nieszablonowo, dobrym rozwiązaniem może być płyta indukcyjna biała – ranking takich modeli prezentujemy w artykule. Poznaj wady i zalety płyt w kolorze białym i zdecyduj, czy to wybór odpowiedni dla ciebie!
Biała płyta indukcyjna – wady i zalety?
Trzeba zaznaczyć, że białe płyty indukcyjne wciąż należą do rzadkości. Producenci są raczej konsekwentni w kwestii kolorystyki, najczęściej oferując czarne płyty indukcyjne. Mniej więcej jedna na dziesięć płyt w sklepach to model w kolorze białym, więc zdecydowanie się na taki sprzęt świadczy o dużej odwadze i kreatywności. Nie chodzi jednak tylko o oryginalność i chęć wyróżnienia się z tłumu. Białe płyty indukcyjne po prostu dobrze się prezentują, tworząc spójną całość z meblami i blatem w jasnych kolorach. Co więcej, na białej płycie indukcyjnej nie widać odcisków palców czy zbierającego się kurzu. Jeśli po latach użytkowania na powierzchni pojawią się niewielkie rysy, łatwiej je ukryć na białej powierzchni niż na czarnej.
Czy biała płyta indukcyjna ma wady? Właściwie nie. Pod względem działania niczym nie różni się od czarnej. Jedynym mankamentem jest mniejszy wybór modeli w tej kolorystyce.
Jaka biała płyta indukcyjna będzie dobrym zakupem?
Wszystkie płyty indukcyjne mają wspólne cechy, które stanowią ich przewagę nad innymi rodzajami pól grzejnych. Przede wszystkim są proste w obsłudze i bezpieczne. Używanie płyty indukcyjnej minimalizuje ryzyko poparzenia, ponieważ pola nie nagrzewają się do wysokich temperatur.
Standardem w większości modeli są także takie elementy, jak:
- rozmiar – w rankingu umieściliśmy tylko standardowe płyty dopasowane do wymiarów szafki kuchennej o szerokości 60 cm;
- funkcja Power Booster zwiększająca czasowo moc, np. po to, żeby szybko zagotować wodę;
- zabezpieczenie przed dziećmi – dzięki blokadzie ustawień dziecko nie zmieni przypadkowo temperatury i nie włączy dodatkowych pól.
Na jakie różnice warto zwracać uwagę? Głównym elementem wyróżniającym są wszystkie funkcje inne niż te wymienione do tej pory. Producenci kuszą użytkowników takimi udogodnieniami, jak możliwość łączenia pól grzejnych, automatyczne programy do gotowania czy wbudowany timer.
Płyta indukcyjna biała – ranking
Pora przyjrzeć się najlepszym białym płytom indukcyjnym dostępnym na rynku. W zestawieniu znalazły się propozycje kilku producentów. Jaka biała płyta indukcyjna zwyciężyła?
1. miejsce: płyta indukcyjna Bosch PIF672FB1E
Liderem rankingu jest płyta Bosch PIF672FB1E, która ułatwia gotowanie na wiele sposobów. Przede wszystkim pomoże ci zaoszczędzić sporo czasu. Nie tylko, dzięki powszechnie znanej funkcji Turbo Boost, ale również szybkiemu startowi. Naczynie możesz umieścić na płycie jeszcze przed jej uruchomieniem. Po aktywowaniu panelu płyta sama je wykryje i zacznie ogrzewać (funkcja QuickStart). Kolejne plusy to wbudowany jest timer z opcją wyłączenia zaznaczonych pól grzejnych po zaprogramowanym czasie oraz strefa kombi – specjalna powierzchnia na wyjątkowo duże naczynia. Najciekawszy jest jednak wskaźnik zużycia energii. Za każdym razem, gdy przyrządzasz potrawy korzystając z płyty, urządzenie oblicza dokładnie, ile zużywasz prądu. Nie ma to jak pełna kontrola nad wydatkami!
2. miejsce: płyta indukcyjna Amica PI6144S4 WSU
Na drugim miejscu następny model, który może zaskoczyć innowacyjnymi rozwiązaniami. Jedną z największych zalet płyty Amica PI6144S4 WSU jest funkcja FlexiSpace. Dzięki niej pole grzejne dostosowuje się do wielkości postawionego na nim naczynia. Nie musisz się już martwić o dopasowanie średnicy dna garnka. Innym elementem zapewniającym dużą elastyczność jest funkcja mostu (Bridge) sprawiająca, że dwa pola grzejne można połączyć w jedno. Kolejne udogodnienie to gotowe programy do gotowania. Niektórzy zwracają uwagę, że na płycie indukcyjnej trudniej niż na kuchence gazowej regulować moc grzania. Z pomocą przychodzi automatyzacja. Możesz wybrać od razu gotowe ustawienia – 42°C do roztapiania masła lub czekolady, 70°C do podgrzewania sosów albo 94°C do gotowania makaronu lub ryżu. Włączając właściwy program, masz pewność, że nic się nie przypali ani nie wykipi.
3. miejsce: płyta indukcyjna Electrolux EIV63440BW
Na trzecim miejscu uplasowała się biała płyta indukcyjna firmy Electrolux. Podobnie jak Amica ma funkcję Bridge, dzięki której połączysz dwa pola grzejne w jedno, gdy potrzebna jest większa powierzchnia grzejna. Druga cechą wspólną jest automatyczne dostosowywanie wielkości pola grzejnego do kształtu i wielkości garnka lub patelni. W przypadku sprzętu Electrolux funkcję tę określa się jako Pola grzejne Infinite. Nie ma tu automatycznych programów, ale wyróżnik stanowi łatwy montaż. Płyta indukcyjna Electrolux EIV63440BW należy do serii Slim-Fit, co oznacza, że można umieścić ją nawet w blacie o grubości 12 mm.
4. miejsce: płyta indukcyjna Electrolux LIR60430BW Slim-Fit
Na miejscu czwartym inna propozycja ze wspomnianej powyżej serii. Niższa pozycja wynika z tego, że nie możesz łączyć pól grzejnych. Nie powinno to jednak stanowić problemu, jeśli nie używasz naprawdę dużych naczyń jak brytfanny. W zamian znajdziesz w tym modelu praktyczny timer. Włączając tę funkcję, nastawisz konkretny czas gotowania, po którym wybrane pole grzejne wyłączy się automatycznie. To nieoceniona pomoc dla każdego, komu kiedyś zdarzyło się zapomnieć o gotującej się potrawie! Od poprzedniego modelu różni się także sposobem sterowania. Poziom mocy dla płyty indukcyjnej Electrolux LIR60430BW Slim-Fit ustawisz, wciskając przyciski plus i minus, a nie za pomocą dotykowego suwaka.
5. miejsce: płyta indukcyjna Amica PI6108PLU
Na piątym miejscu umieściliśmy model polskiej firmy Amica. To najbardziej podstawowa wersja białej płyty – bez funkcji łączenia pól i programów automatycznych. Jeśli zależy ci na białej płycie indukcyjnej w dobrej cenie, a zaawansowane funkcje nie są ci potrzebne, warto rozważyć zakup płyty indukcyjnej Amica PI6108PLU.
Płyta indukcyjna biała czy czarna – co wybrać?
Wybór koloru płyty indukcyjnej to ważna decyzja przy urządzaniu kuchni. W końcu sprzęt będzie służył przez długie lata i gotując, na co dzień będziesz go oglądać. Płyta indukcyjna powinna tworzyć spójną całość z innymi elementami wyposażenia wnętrza, a przy tym – być funkcjonalna. Jeśli wśród białych płyt nie widzisz idealnego modelu, warto spojrzeć też na te w ciemnych barwach – wybór będzie zdecydowanie większy. Płytę można zabudować równo z blatem, aby w szczelinach nie gromadziły się zanieczyszczenia.
Chcesz wiedzieć więcej o urządzaniu kuchni? Przeczytaj także:
- Jak odkamienić czajnik?
- Jaką lodówkę kupić?
- Płyta indukcyjna czy gazowa – jaką wybrać?
Czytaj więcej

Jak reagować, gdy pralka nie grzeje wody? Wyjaśniamy, co może być przyczyną takiej awarii, i jak sobie z nią poradzić. Doradzimy też, co robić, żeby podobne usterki nie pojawiały się w przyszłości. Zobacz, jak sprawdzić, czy pralka podgrzewa wodę, i w jaki sposób wykryć usterkę.

Lodówka obok piekarnika? To dość nietypowy pomysł, ale przy niewielkich przestrzeniach każdy centymetr jest na wagę złota, a odpowiednie rozmieszczenie urządzeń wymaga kreatywności. Czy piekarnik może być koło lodówki, czy takie ustawienie prowadzi do uszkodzenia sprzętu? Pora wyjaśnić tę kwestię, zanim przystąpisz do urządzania kuchni!

Jeśli lodówka się nie wyłącza, to znaczy, że układ chłodzenia nie działa prawidłowo. Zacznij od… uważnego posłuchania urządzenia! Najczęściej długie okresy głośnej pracy wskazują na potencjalne kłopoty. Skala problemu jest zależna od jego przyczyn. Proste czynności konserwacyjne można wykonać samodzielnie, a przy poważniejszych awariach warto skorzystać z pomocy fachowca. Jak rozpoznać, dlaczego lodówka cały czas chodzi? Zobacz praktyczny poradnik!

Czego nie myć w zmywarce? Lista przedmiotów, które nie powinny tam trafić, obejmuje wiele pozycji! Duża ilość wody, wysokie ciśnienie i detergenty mogą zaszkodzić niektórym naczyniom. Korzystanie ze zmywarki to wygoda i oszczędność czasu – nie chcesz jednak z brudem i tłuszczem pozbyć się także malowanych wzorów. Albo, co gorsza, doprowadzić do odkształcenia czy pęknięcia cennej filiżanki. Sprawdź, co można myć w zmywarce, a co lepiej czyścić ręcznie!

W nowoczesnych kuchniach o niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzi się zmywarka do zabudowy 45 cm – ranking tych sprzętów znajdziesz w artykule. Jeśli urządzasz mieszkanie lub planujesz gruntowny remont i wymianę sprzętów AGD, lista polecanych urządzeń będzie pomocna. Jaka mała zmywarka do zabudowy będzie najlepsza? Zobacz ranking i zdecyduj sam!

Gdy woda stoi zamiast spływać, czujesz nieprzyjemny zapach i słyszysz podejrzane bulgotanie, to znak, że trzeba poszukać sposobów na to, jak odetkać zlew. Zdarza się, że odpływu dostaną się resztki jedzenia, a także fusy, obierki czy skorupki jajek – woda z opłukanych naczyń nie jest wówczas we właściwy sposób odprowadzana do rur. Zamiast wpadać w panikę, trzeba działać. Zobacz, jak odetkać zlew w kuchni prostymi metodami!

Posiadanie dużej kuchni pozwala puścić wodze fantazji. W przypadku niewielkich kuchni możliwości jest już znacznie mniej, a rozlokowanie wszystkich potrzebnych sprzętów i dobór funkcjonalnych mebli do małej przestrzeni to już nie lada wyzwanie. Jak w takim razie urządzić małą kuchnię? Gdzie postawić lodówkę i inne sprzęty AGD?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Chcesz wiedzieć, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Zobacz nasz poradnik!

Nie wiesz, jak działa funkcja grill w piekarniku? Jest standardem w kuchniach gazowo-elektrycznych i piekarnikach wolnostojących, ale nie każdy wykorzystuje ją zgodnie z przeznaczeniem. Masz ochotę na burgera albo grillowane warzywa? Poznaj najważniejsze zasady, by cieszyć się ulubionymi grillowanymi potrawami – bez wychodzenia z kuchni!