Blokada rodzicielska – w telewizorze i nie tylko. Jakie sprzęty można zablokować przed dziećmi?

Dom to dla dziecka ogromnie ważne miejsce. Nawet bez wychodzenia poza cztery ściany, można z powodzeniem poznawać świat i uczyć się funkcjonowania różnych sprzętów oraz roli codziennych obowiązków. Coraz częściej w poradnikach na temat wychowania dzieci doradza się, żeby odchodzić od nakazów i kar, a wspierać naturalną ciekawość i chęć poznawania. Z tego powodu coraz rzadszym zjawiskiem są kojce dla maluchów czy zamykanie za karę w pokoju. Możliwość swobodnego przemieszczania się i poznawania różnych zakamarków może być przecież świetną zabawą połączoną z nauką. Jednak aby było to możliwe, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Podobnie jest ze starszymi dziećmi, które potrafią już korzystać z internetu. Tutaj potencjalnym zagrożeniem jest natrafienie na treści nieodpowiednie do ich wieku. Chronienie dzieci przed takimi materiałami jest trudne, ale dzięki blokadzie rodzicielskiej nie niemożliwe. Jak zbudować bezpieczne i środowisko do rozwoju dla dziecka? Co daje blokada rodzicielska? Właśnie o tym jest nasz poradnik.


Bezpieczeństwo w kuchni


Kuchnia bardzo często przyciąga uwagę maluchów. Nic dziwnego, w końcu to tutaj w tajemniczy sposób powstają wszystkie smaczne dania, które potem można znaleźć na talerzu. W kuchni znajduje się wiele ciekawych przedmiotów, a dzieci chcą poznać ich nazwę i przeznaczenie. Oznacza to szereg potencjalnych zagrożeń. Zawsze możemy obawiać się zranienia ostrym nożem, potłuczenia szklanek i wejścia na szkło, wylania na siebie wrzątku czy spożycia żrących detergentów. Nie jest to jednak powód, żeby kuchnię omijać z daleka i wpadać w panikę za każdym razem, gdy maluch się tam znajdzie. Lepiej zaproponować kreatywne zabawy w kuchni – dla młodszych na przykład przesypywanie różnych składników z jednego pojemnika do drugiego, dla starszych - nawet wspólne przygotowywanie potraw – szczególnie wypieków! Jak przygotować kuchnię, żeby takie zabawy były możliwe do przeprowadzenia i bezpieczne? Na pewno dobrym pomysłem jest przeniesienie niektórych rzeczy poza zasięg dziecka. Detergenty warto przełożyć z szafek na dole do tych znajdujących się na samej górze. Noże kuchenne, zamiast w szufladzie, powinny wylądować na magnetycznej listwie na odpowiedniej wysokości nad blatem. Wielu rodziców decyduje się także na specjalne zabezpieczenia utrudniające otwieranie szafek i szuflad. Można jednak z nich zrezygnować. Skoro już usunęliśmy niebezpieczne rzeczy, dziecko może swobodnie wyjmować garnki czy produkty spożywcze. Dobrze jest natomiast chronić kosz na śmieci -  z niego dzieci uwielbiają wyciągać różne odpadki!


Blokada rodzicielska w kuchni dla bezpieczeństwa dzieci


W następnej kolejności dobrze jest zastanowić się nad piekarnikiem i płytą grzejną. Pod wzglądem bezpieczeństwa, zdecydowanie dominują piekarniki do zabudowy. Już sama możliwość umieszczenia piekarnika w dowolnym miejscu (na przykład na wysokim słupku) jest ogromnym udogodnieniem i stanowczo ogranicza pole manewru dzieci. Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia sprzętu, ważny jest też chłodny front. Zarówno w piekarnikach do zabudowy, jak również zintegrowanych z płytą grzejną (czyli potocznie mówiąc - kuchenkach) jest możliwość takiego skonstruowania, żeby drzwiczki nie nagrzewały się do temperatury większej niż 35-40 stopni, podczas gdy w środku jest 180. W ten sposób, dziecko się nie poparzy, dotykając piekarnika, wciąż jednak pojawia się ryzyko samodzielnego otwarcia i złapania za rozgrzany przedmiot w środku – form do ciasta, ruszt czy brytfannę. Dlatego tak bardzo potrzebna jest także blokada drzwi. Blokadę aktywuje się i dezaktywuje na przykład za pomocą specjalnego pokrętła.

A jak radzić sobie z płytami grzejnymi? Tutaj podstawą będzie wybór odpowiedniej technologii. Najbardziej niebezpieczne wydają się płyty gazowe oraz elektryczne. W przypadku płyty gazowej, zachodzi niebezpieczeństwo ulatniania się gazu, wywołane niewinną zabawą pokrętłami. Do tego dochodzi jeszcze możliwość poparzenia się przy dotknięciu płomienia. Średnio sprawdzi się także płyta elektryczna starego typu z podgrzewanym polem grzejnym. Takie płyty stosunkowo długo się nagrzewają i długo trzymają temperaturę, jest więc możliwość poparzenia się przy dotknięciu pola grzejnego nawet 10 minut po tym, jak już skończymy gotować i zdejmiemy stamtąd garnki. Na domiar złego, właściwie nie widać, czy płyta wciąż jest gorąca czy już ostygła. Dlatego zdecydowanie najbezpieczniejsza będzie płyta indukcyjna. Płyty praktycznie nie nagrzewają się, ponieważ grzeje się zawartość garnka. Dzięki najwyższej efektywności energetycznej, samo gotowanie trwa krótko, a koszty eksploatacji nie są duże. Zamiast pokręteł, mamy najczęściej panel dotykowy. Tu także może występować jeszcze dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem jakiegoś programu – odpowiednia kombinacja przycisków blokuje wszelkie akcje, aż do jej odwołania.


Bezpieczeństwo w łazience


Kolejnym interesującym pomieszczeniem jest na pewno łazienka. Zainteresowanie tym miejscem na pewno jest wskazane, żeby tłumaczyć dziecku wszystkie tajniki higieny, poczynając od mycia rączek, a kończąc na korzystaniu z toalety. Problem w tym, że maluch może też interesować się innymi widocznymi sprzętami – zwłaszcza pralką! Na szczęście są sposoby na to, żeby skutecznie uniemożliwić narobienie szkód. Jednym z nich jest wybór pralki ładowanej od góry, zamiast od frontu. W ten sposób, dostęp do bębna jest da dziecka znacznie utrudniony - właściwie niemożliwy, dopóki nie sięga tak wysoko. Problem w tym, że nie wszyscy chcą mieć taki model lub nie pasuje im do koncepcji pomieszczenia. Posiadanie dziecka, a już zwłaszcza więcej niż jednego, zdecydowanie sprzyja brudzeniu ubrań i częstemu praniu, bo bęben wiąż się zapełnia. Szczególnie duże góry prania powstają podczas nauki samodzielnego jedzenia łyżeczką. Czy można mieć zatem pralkę, która będzie odpowiednio pojemna, a przy tym całkowicie bezpieczna? Tak. Wielu producentów oferuje skuteczne rozwiązania na wzór blokady rodzicielskiej – blokuje się zarówno możliwość otwarcia drzwiczek, jak również zmiany programu czy innych ustawień w trakcie trwania cyklu. Pralki ładowane od frontu z blokadą rodzicielską oferują między innymi tacy producenci jak Amica, Beko, Bosch oraz Samsung.


Bezpieczeństwo dziecka w łazience


Gry video i telewizja. Jak zabezpieczyć telewizor przed dzieckiem?


Czy nam się to podoba, czy nie, kolorowe ekrany zdecydowanie przyciągają uwagę dzieci. Posadzenie dziecka przed wyświetlaczem to często jedyny sposób dla rodzica na chwilę spokoju. Trudno zatem potępiać za taką formę rozrywki dla najmłodszych, zwłaszcza jeśli nie jest jedyną, a czas przed ekranem jest odpowiednio limitowany. Oprócz czasu przed ekranem, ważne jest także to, co się ogląda. Na specjalnych kanałach dla dzieci można znaleźć zarówno popularne piosenki, bajki, jak również odpowiednio przygotowane programy edukacyjne adekwatne do wieku i poziomu rozwoju. Przyda się także odpowiednia blokada rodzicielska w telewizorze. Na przykład na platformach streamingowych łatwo jest odróżnić programy dla dzieci i dla dorosłych: platformie Netflix, programy dla dzieci są na osobnym profilu, więc dzięki takiej blokadzie rodzicielskiej w tym miejscu praktycznie nie da się włączyć filmu dla dorosłych.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno dobrze jest, jeśli telewizor nie jest włączony od rana do wieczora, tylko uruchamia się go w celu obejrzenia określonego programu, a potem szuka innej formy spędzania czasu. Dobrym wyborem jest na pewno telewizor zgodny z technologią Google Cast, taki jak SONY KD-55XD7005. Dzięki tej technologii możemy bardzo łatwo przerzucać obraz z małego ekranu tabletu czy smartfona na duży ekran smart TV.

Gdy dziecko jest starsze, zaczyna interesować się grami video. Jeśli rodzice sami lubią konsole, to bez wątpienia etap fascynacji wirtualną zabawą nadejdzie szybciej. Przedszkolaki już całkiem nieźle radzą sobie z padem i co najważniejsze - mogą znaleźć dla siebie wiele odpowiednich gier. Na pewno warto wspólnie z dzieckiem poznać świat Disney Infinity czy zbiór gier z serii LEGO. Jak poznać, że gra jest odpowiednia? To bardzo proste. Wystarczy kierować się klasyfikacją PEGI. Na każdym pudełku znajduje się oznaczenie informujące, czy gra jest zalecana od lat 3, od 7, czy na przykład od 16.

Blokada rodzicielska w sprzętach RTV


Internet w domu


Obecnie blokada rodzicielska na telewizor to nie wszystko – równie ważny staje się sposób spędzania przez dziecko czasu przy internecie. Bardzo dobrą metodą było kiedyś limitowanie internetu na komputerze stacjonarnym. Jeśli ekran komputera znajdował się w ogólnodostępnym pomieszczeniu, wiadomo było czym dziecko się zajmuje i można było spać spokojnie. Pewne utrudnienia pojawiły się wraz z dominacją urządzeń mobilnych. Laptopy oraz tablety już turniej kontrolować, zwłaszcza jeśli dziecko może je zabrać dokąd tylko chce. Jest to zresztą zrozumiałe, ponieważ dzieci wraz z wiekiem domagają się coraz więcej prywatności.

Powszechnie znanym i stosowanym rozwiązaniem są programy i aplikacje do kontroli czy blokady rodzicielskiej. Dzięki takim narzędziom, nieodpowiednie strony po prostu nie wyświetlają się. Poza tym, rodzice mogą dowiadywać się z raportów o aktywności dzieci, na przykład jakie frazy były wpisywane w wyszukiwarkę. Wiele możliwości daje nam chociażby system operacyjny w komputerze. Na przykład mając Windows 10, możemy skonfigurować dla syna czy córki osobny profil. Ten będzie miał ograniczoną dostępność do pewnych treści, a przy tym będzie monitorowany z poziomu konta rodzica. Będziemy mogli otrzymywać powiadomienia i cykliczne raporty na temat aktywności dziecka. Możemy nawet ograniczyć możliwość korzystania z komputera do wybranych godzin. Jeśli dziecko uruchomi laptopa podczas godzin snu, nie będzie mieć z niego żadnego pożytku! Przydatne jest także zablokowanie zakupów online oraz śledzenie lokalizacji.

Na koniec, pisząc o zaawansowanej elektronice, warto wspomnieć o odpowiednio bezpiecznej listwie zasilającej. Listwa umożliwia wyłączenie jednym przyciskiem wszystkich włączonych urządzeń. Poza tym, chroni podłączony sprzęt przed zagrożeniami związa