MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Blokada SIM-lock – co to jest, jak działa, dlaczego się ją stosuje?

Blokada SIM-lock uniemożliwia korzystanie z sieci innych operatorów

________________________________________

Czym jest blokada SIM-lock?


Operatorzy sieci komórkowych wprowadzili blokadę simlock, aby ograniczyć możliwość korzystania z telefonów komórkowych do określonego kraju, sieci, operatora lub specjalnej karty SIM („Subscriber Identity Module”). Tylko operator może odblokować telefon komórkowy z blokadą simlock.


Historia blokady karty SIM


Blokada SIM-lock była początkowo ograniczona do telefonów komórkowych dostępnych w ofertach prepaid. Operatorzy sieci komórkowych zaczęli jednak powoli rozszerzać blokadę również na telefony udostępniane w ramach umowy. Telefony bez jakiejkolwiek blokady SIM-lock występują obecnie stosunkowo rzadko, niezależnie od tego, czy są to urządzenia oferowane w ramach ofert prepaid, czy umowy.


Rodzaje blokady SIM-lock


Wiemy już, co to simlock, ale warto również poznać więcej szczegółów – oto trzy rodzaje tej blokady:


Blokada simlock na dany kraj


Telefon komórkowy z tym rodzajem blokady SIM-lock działa wyłącznie z kartami SIM określonego kraju lub grupy krajów. Karty z innych krajów są w takich urządzeniach bezużyteczne.


Blokada simlock na daną sieć


 Ten rodzaj blokady SIM-lock znany jest również pod nazwą netlock. Aby telefon komórkowy działał, użytkownik musi korzystać z określonych sieci komórkowych.


Całkowita blokada karty SIM 


Całkowita blokada SIM-lock oznacza, że telefon komórkowy może być używany wyłącznie z określoną kartą SIM. Jeśli karta ulegnie uszkodzeniu lub zostanie zgubiona, użytkownik musi złożyć u operatora podanie o wydanie nowej, identycznej karty SIM. W przeciwnym razie jego telefon komórkowy stanie się bezużyteczny, ponieważ nie będzie można za jego pomocą prowadzić rozmów telefonicznych przy użyciu innej karty.


Przyczyny stosowania blokady simlock


Blokada SIM-lock jest korzystna dla operatorów sieci komórkowych, ponieważ zapobiega zmianie drogiej taryfy na tańszą oraz przejściu użytkownika do konkurencji.

Takie związanie klienta z określonym operatorem sprawia, że operator może odzyskać koszty poniesione w związku ze sprzedażą telefonu komórkowego poniżej jego rzeczywistej wartości. W przypadku telefonów udostępnianych w ramach umowy użytkownik prawie zawsze płaci ponadto opłatę podstawową, za pomocą której operator zapewnia sobie zysk nawet wtedy, jeśli klient używa telefonu komórkowego wyłącznie do odbierania połączeń. Z reguły suma miesięcznych opłat podstawowych uiszczanych przez użytkownika przez okres 2 lat przewyższa cenę zakupu telefonu bez umowy. Operator ma więc prawie zawsze zagwarantowany zysk.


Blokada simlock na zawsze?


Blokadę SIM-lock można usunąć po dwóch latach lub po upłynięciu okresu obowiązywania umowy. Użytkownik może się wtedy zwrócić do operatora i złożyć wniosek o bezpłatne zdjęcie blokady. Koszt wcześniejszego usunięcia blokady karty SIM rożni się w zależności od operatorów .


Blokada SIM-lock w różnych krajach


W Niemczech najczęściej stosowana jest całkowita blokada karty SIM. W Austrii telefony komórkowe oferowane w ramach umowy są zasadniczo zablokowane. Klient może jednak poprosić o usunięcie blokady SIM-lock, aby swobodnie dysponować urządzeniem. Na Węgrzech blokada SIM-lock jest stosowana standardowo, a odblokowywanie telefonów jest prawnie zabronione. Fiński rząd wydał natomiast uchwałę delegalizującą blokadę SIM-lock w Finlandii. W każdym kraju obowiązują inne przepisy i ustawy w zakresie blokady SIM-lock.


Usuwanie blokady SIM-lock


Często krążą plotki, że kod wymagany do odblokowania telefonu można obliczyć za pomocą oprogramowania lub narzędzi dostępnych w niektórych zakamarkach Internetu. Jeśli użytkownikowi rzeczywiście uda się uzyskać kod składający się z długiej serii cyfr, powinien zdawać sobie sprawę, że jego wprowadzenie wiąże się z utratą gwarancji na telefon komórkowy.

Najbezpieczniejszym i najprostszym sposobem dezaktywowania blokady SIM-lock jest odblokowanie urządzenia przez operatora. Procedura jest podobna niezależnie od operatora. W tym celu użytkownik musi podać swój numer IMEI („International Mobile Equipment Identity”) znajdujący się na małej naklejce umieszczonej w urządzeniu, na samej obudowie telefonu lub w dostarczonej dokumentacji. Numer IMEI zostanie również wyświetlony na ekranie telefonu komórkowego po wprowadzeniu ciągu znaków *#06#.


Zdjęcie blokady karty SIM przez operatora


  • T-Mobile Xtra: operator umożliwia użytkownikom usunięcie blokady simlock przez Internet lub płatną infolinię. Zdjęcie blokady przed upływem 2 lat kosztuje 99,50 euro.
  • Vodafone CallYa: wprowadzenie numeru IMEI jest możliwe online lub telefonicznie. Zdjęcie blokady SIM-lock przed upływem 2 lat kosztuje 100 euro i wymaga wypełnienia odpowiedniego wniosku.
  • E-Plus Free & Easy: zdjęcie blokady karty SIM jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem infolinii. Koszty wcześniejszego usunięcia blokady wynoszą 100 euro.
  • O2 Loop: koszty wcześniejszego zdjęcia blokady SIM-lock wynoszą 99 euro. Użytkownik musi się skontaktować z infolinią. Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych operatorów usunięcie blokady po upływie dwóch lat jest bezpłatne.
  • Użytkownik, który kupił telefon komórkowy u innego operatora, jak MobilCom, Debitel lub Talkline, powinien się z nim skontaktować, aby dowiedzieć się, w jaki sposób może usunąć blokadę SIM-lock.


Po podaniu wszystkich wymaganych informacji kod odblokowujący zostanie wysłany pocztą, pocztą elektroniczną lub w wiadomości SMS. Aby użyć kodu, należy usunąć starą kartę SIM z urządzenia i włożyć kartę nowego operatora. Telefon komórkowy wyświetli wtedy komunikat o błędzie i umożliwi wprowadzenie kodu odblokowującego. Uwaga: po wielokrotnym wprowadzeniu błędnego kodu telefon zostanie trwale zablokowany.


Zobacz więcej

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!
Telefony Xiaomi – ranking 6 smartfonów. Jaki model wybrać w 2020 roku?

Telefony Xiaomi – ranking 6 smartfonów. Jaki model wybrać w 2020 roku?

. Ranking telefonów w tym artykule uwzględnia różne modele, które są obecnie w sprzedaży. Nie wiesz, jaki Xiaomi wybrać? Zobacz dostępne możliwości!
Smartfon do 1000 zł – co kupić w 2020 roku? Ranking

Smartfon do 1000 zł – co kupić w 2020 roku? Ranking

Zdecydowana większość producentów telefonów ma w ofercie także budżetowe rozwiązania. Jaki telefon do 1000 zł warto kupić? Zobaczcie nasze propozycje.
Jakie szkło albo folię do telefonu wybrać? Czym się kierować?

Jakie szkło albo folię do telefonu wybrać? Czym się kierować?

Jakie jednak szkło do telefonu wybrać? A może zdecydować się na folię? W artykule doradzamy, co będzie lepsze, oraz wskazujemy konkretne modele.
Recenzja Xiaomi Mi 10

Recenzja Xiaomi Mi 10

Premiery nowych telefonów Xioami to informacje, na które zawsze czekają ci, którzy chcą mieć dobry smartfon w niskiej cenie. Chiński producent przyzwyczaił klientów no nowoczesnych urządzeń za niewielkie pieniądze. Tak jest im tym razem. Zobacz recenzję Xiaomi Mi 10.
Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Jak odblokować iPhone? Krótka instrukcja

Zablokowanie swojego telefonu to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Jak odblokować iPhone. Przedstawiamy sprawdzone sposoby dla różnych modeli telefonów.
Najlepsze telefony pancerne – ranking 2020

Najlepsze telefony pancerne – ranking 2020

Wzmocniona konstrukcja i brak niepotrzebnych technologicznych nowinek docenią ci wszyscy, którzy do wyboru smartfona podchodzą bardzo pragmatycznie. W artykule przyglądamy się wybranym telefonom pancernym, tworząc jednocześnie ich ranking.
Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer?

Podstawowa różnica między fotografią mobilną a robieniem zdjęć jeszcze przed erą smartfonów, polega na tym, że obecnie generujemy znacznie więcej plików ze zdjęciami. Zrobienie fotki jest banalnie proste, więc gromadzimy tysiące ujęć, bardzo często zapominając o ich selekcji i usuwaniu. Gdy zaczyna brakować miejsca na dysku, przychodzi czas na zgranie zawartości telefonu na inny nośnik. Jak zgrać zdjęcia z iPhone na komputer? Wskazujemy kilka sposobów.
Dobry smartfon do 1000 zł. Ranking

Dobry smartfon do 1000 zł. Ranking

Smartfony to bardzo praktyczne urządzenia, bez których wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Co jakiś czas wymiana telefonu jest bardzo potrzebna. W ciągu 2–3 lat od premiery zdecydowana większość smartfonów nie przystaje już do nowoczesnych wymagań. Co w sytuacji, gdy chcemy kupić nowy, funkcjonalny telefon, a nie widzimy potrzeby, aby inwestować we flagowy model? W tym rankingu szukamy najlepszych smartfonów w cenie do 1000 zł.
Najlepszy telefon do słuchania muzyki – ranking 2020

Najlepszy telefon do słuchania muzyki – ranking 2020

Smartfony już dawno przejęły funkcje wielu innych urządzeń – w tym odtwarzaczy muzycznych. Chociaż niemal każdy telefon umożliwia odtwarzanie muzyki, przyjemność ze słuchania ulubionych utworów może być na różnym poziomie, w zależności od telefonu i słuchawek. Jeśli chcemy często słuchać muzyki, używając do tego smartfona, warto wybrać odpowiedni model, który dobrze się nadaje do tego zadania. Jaki sprawdzi się w tej roli najlepiej? Prezentujemy przegląd najlepszych telefonów do słuchania muzyki.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]