CES 2015 – Telewizory jutra zaprezentowane już dziś

Co wydarzy się w Vegas, (nie) zostaje w Vegas

International Consumer Electronics Show to prawdziwa mekka miłośników wszelakich nowinek w dziedzinie elektroniki i najnowszych technologii. Na początku każdego roku ponad 100 tysięcy gości ma okazję odwiedzić pieczołowicie przygotowane stoiska zarówno największych, jak i mniejszych firm, które dopiero starają się wywalczyć miejsce w panteonie najbardziej innowacyjnych producentów. W tym roku w Las Vegas w ciągu czterech dni, od 6 do 9 stycznia, targi tradycyjnie gościły ponad 150 tys. ludzi. Na CES, które pierwszy raz odbyły się już w 1968 roku zaprezentowano do tej pory wiele przełomowych urządzeń i formatów jak np. magnetowid, odtwarzacz CD, czy też płyty DVD i Blu-ray. Odbywające się w styczniu targi to także doskonała okazja do zaprezentowania tego, co w najbliższej przyszłości pojawi się w ofercie popularnych producentów RTV.
Samsung SUHD TV JS9500Samsung stawia na Quantum Dot

Prezentowane na CES telewizory zawsze wzbudzają ogromne emocje. Debiutujące w Las Vegas modele to znak pokazującym w jakim kierunku podążają producenci. W 2015 ciężko było jednoznacznie wskazać tego, który popisał się najciekawszym stoiskiem. Szczególną uwagę zwrócili na siebie Samsung wraz ze swoimi telewizorami SUHD oraz LG z kolejnymi ekranami OLED. Propozycja pierwszego z koreańskich liderów branży elektroniki użytkowej oparta jest na, jego zdaniem, przełomowej technologii Quantum Dot. Wykorzystane w niej nanokryształy dokonują konwersji światła emitowanego przez diody LED. Zaletami tego rozwiązania mają być znacznie lepszy kontrast i odwzorowanie kolorów, a ponadto dużo niższy pobór energii. Nowe telewizory działają pod autorskim systemem operacyjnym SamsungaTizen, a aż 70% z nich posiadają zakrzywiony ekran. Matryce w rozdzielczości 4K mają charakteryzować się dzięki zaawansowanym technologiom i nowemu silnikowi przetwarzającemu aż 64-krotnie lepszą ekspresję kolorów i 2,5 razy jaśniejszą biel niż ma to miejsce w przypadku „standardowych telewizorów”. Telewizory Samsung serii JS8500, JS9000 i JS9500 mają dysponować przekątnymi od 48 do 88 cali i już wkrótce zadebiutują na rynku.
LG 4K OLED TV EF9800Dla LG liczy się przede wszystkim OLED

LG przygotowało na ten rok około 30 modeli, z czego najgorętsze z nich zaoferują obraz w rozdzielczości Ultra HD wyświetlany na matrycach OLED o przekątnych 55, 65 i 77 cali. Tym samym koreański producent umacnia swoją pozycję pioniera technologii opartej na diodach elektroluminescencyjnych. Poza charakterystycznymi dla niego rozwiązaniami takimi jak np. dodatkowy biały subpiksel poprawiający jakość obrazu, czy zoptymalizowana technologia TrueColor poprawiająca odwzorowanie barw, LG chwali się także wyjątkowo niskim czasem reakcji wynoszącym zaledwie 0,001 ms, szerokimi kątami widzenia oraz najnowszą wersją systemu operacyjnego WebOS oznaczoną cyfrą 2. Na szczycie tegorocznych propozycji koreańskiego producenta znajduje się model EG9900 dysponujący ekranem wyginającym się na życzenie widza, a także 100-watowym system 4.1 zaprojektowanym przez Harman/Kardon. Ofertę uzupełniają nieco słabsze modele o przekątnych od 40 aż do 105 cali, kolejno serie EG9600, EF9500, UF9500 oraz UF9400, których atutami mają być w zależności od serii zakrzywiony ekran, system audio Harman/Kardon, technologia ColorPrime i Quantum Dot, czy też wyjątkowo smukły, zaledwie 8,5-milimetrowy profil.
Sony X94CSony bije rekord świata

Na CES swoje najnowsze telewizory przedstawili także Sony, Sharp, Philips i Panasonic. Ogromne wrażenie zrobiła doskonale wyreżyserowana prezentacja Sony uświetniona występami znamienitych gości, w tym m.in. samego Tony’ego Hawka przedstawiającego zgromadzonym możliwości kamerki Action Cam nagrywającej filmy w rozdzielczości 4K. Nie od dziś wiadomo jednak, że sercem stoiska jest premierowa linia telewizorów BRAVIA. Modele przygotowane na 2015 rok z pewnością znajdą swoich amatorów, nie tylko pośród najwierniejszych fanów japońskiego giganta. Przygotował on aż 12 telewizorów 4K składających się na serie X94C, X93C, X90C, S85C oraz X85C i X83C wyposażonych w procesor Sony X1 poprawiający czystość obrazu, a także zwiększający jego kontrast i zapewniający naturalną, niezwykle żywą kolorystykę. Wszystko to niezależnie od źródła i jego jakości dzięki interpolacji do jakości zbliżonej do rozdzielczości Ultra HD. Najnowsze modele z serii BRAVIA obsługują także platformę Android TV, która ma rozszerzyć funkcjonalność Smart TV i mocno zaakcentować integrację telewizora z urządzeniami mobilnymi. Za sprawą swojej premierowej linii wzorniczej Sony pobiło rekord świata, prezentując telewizor o grubości zaledwie 4,9 mm. Czy zaprezentowane modele 4K i Full HD pobiją także rekordy sprzedaży?

Gorące premiery czają się za rogiem

Pierwsze miesiące 2015 roku zapowiadają się jako wyjątkowo gorący okres na rynku telewizorów. Przede wszystkim będzie to czas upowszechniania się technologii 4K dzięki znacznie większej liczbie modeli wyświetlających obraz w tej rozdzielczości. Producenci robią wszystko, aby ich produkty były unikatowe i jednoznacznie kojarzyły się z daną marką. Nie ustają także w staraniach o uzyskanie miana największego innowatora. Sytuacja ta jest niezwykle korzystna dla nas, widzów i konsumentów. Ostatecznie to my ocenimy, które rozwiązania są najlepsze, jednocześnie ciesząc się ze stylowych telewizorów w naszych salonach, które będą wyświetlały żywy obraz o niespotykanej dotąd ekspresji kolorów.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]