Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Cicha lodówka do kuchni – przegląd najlepszych modeli

Kupując lodówkę do kuchni, zwraca się uwagę na wiele elementów. Przede wszystkim -wymiary i pojemność, ale również kolorystykę, bo zazwyczaj jesteśmy konsekwentni, wybierając kolor wszystkich sprzętów. Widocznym parametrem jest także klasa energetyczna urządzenia. Standardem w nowoczesnych lodówkach jest system No Frost, który sprawia, że nie zbiera się szron i lodówki nie trzeba regularnie rozmrażać. Cenionymi elementami w idealne specyfikacji jest także posiadanie dwóch termostatów oraz możliwość generowania innej temperatury w wydzielonej części chłodziarki. Bardzo często zapomina się jednak o dość kluczowym aspekcie, jakim jest hałas. W przeciwieństwie do odkurzacza czy blendera, chłodziarka jest sprzętem który pracuje praktycznie non stop. Uzasadnione jest zatem zwrócenie uwagi na poziom hałasu. Na rynku jest wiele lodówek pracujących wyjątkowo cicho. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy w tym artykule.

Czy lodówka musi być cicha?

To, czy faktycznie potrzebujemy chłodziarki pracującej bardzo dyskretnie, zależy od kilku zmiennych. W trakcie dnia, gdy stykamy się z wieloma innymi źródłami dźwięku, działanie lodówki jest dla większości osób niezauważalne. Co innego w nocy, gdy generalnie panuje cisza, którą pracująca intensywnie chłodziarka może zakłócić. Kiedy będzie przeszkadzać? Najczęściej w sytuacji, gdy znajduje się niebezpiecznie blisko sypialni. Mamy szanse słyszeć działanie urządzenia, gdy generalnie metraż mieszkania jest niewielki oraz gdy lodówka znajduje się w sąsiednim pokoju. Szczególnie narażeni na niedogodności są ci, którzy śpią na co dzień w pokoju połączonym z aneksem kuchennym. Głośna lodówka nie powinna jednak przeszkadzać w bardzo w dużym domu, zwłaszcza, gdy kuchnia znajduje się na parterze, a sypialnie na piętrze.

Osobna kwestia to, jak bardzo jesteśmy wyczuleni na wszelkiego rodzaju hałasy i jak twardy mamy sen. Niektórym osobom przeszkadzają pozornie ciche dźwięki, jak kapanie wody z kranu, inni potrafią spać przy włączonej muzyce i telewizji. Jest to kwestia bardzo subiektywna.

Czemu lodówka jest głośna?

Co tak naprawdę sprawia, że lodówka generuje hałas? Za niepożądane dźwięki odpowiada przede wszystkim wentylator. Jeśli jest uszkodzony, hałas może być większy niż standardowo. To jednak nie jest jedyną przyczyną kłopotów. Na głośność działania może wpływać także wypoziomowanie nóżek, zużyta sprężarka, w przypadku lodówek z wbudowaną kostkarką - także osadzający się kamień, blokujący przepływ wody. Dobrze jest zatem wykluczyć możliwość awarii, zanim pomyślimy o zakupie nowego sprzętu, zwłaszcza, jeśli poprzedni nabyliśmy stosunkowo niedawno.

Co sprawia, że lodówka pracuje cicho?

Ciche lodówki najczęściej wyposażone są silnik inwerterowy. Taki silnik jest zbudowany z mniejszej liczby elementów niż tradycyjny i najczęściej zapewnia działanie kompresora, uzależnione od temperatury wewnętrznej i częstotliwości otwierania lodówki.

Jaki model warto wybrać?

Ciche lodówki oferuje wielu wiodących producentów sprzętu AGD. Wśród liderów w tej branży na pewno można wskazać urządzenia marki Samsung. Nowoczesna i niedroga chłodziarka, generująca hałas do 38 dB to na przykład model SAMSUNG RB33N341MSA/EF. Lodówką łatwo sterować bez jej otwierania, dzięki panelowi LED umieszonemu na zewnątrz. Energooszczędny silnik ma 10 lat gwarancji. Nie więcej niż 40 dB hałasu wygeneruje lodówka SIEMENS KG49NAI31. Rocznie zużywa tylko 303 kWh, co jest niewielką wartością, biorąc pod uwagę dużą pojemność

Następny model godny polecenia to lodówka LG GBB60NSFFS. Urządzenie pracuje przy głośności do 37 dB i posiada klasę energetyczną A+++. Równomierne rozchodzenie się temperatury wewnątrz, półki z hartownego szkła i oświetlenie LED to jedne z jej największych zalet.

Bardzo cicha lodówka może nie jest dla każdego koniecznością, ale w wielu osobom posiadanie takiego sprzętu zdecydowanie potrafi ułatwić życie. Dobrze jest zatem uwzględniać kulturę pracy, patrząc na specyfikację sprzętu, bo może mieć to większe znaczenie, niż pozornie się wydaje.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]