Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Co jest potrzebne do zmywarki? Jakie detergenty kupić?

Co jest potrzebne do zmywarki? Warto odpowiedzieć sobie na to pytania zaraz po zakupie urządzenia. Zmywarka to sprzęt, który pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, ale jej prawidłowe działanie wymaga używania odpowiednich detergentów. Jakie detergenty do zmywarki się sprawdzą? Wyjaśniamy w naszym poradniku.


Dlaczego warto mieć zmywarkę?


Zmywarka to jeden z najważniejszych sprzętów w nowoczesnej kuchni. Popularność tych urządzeń nie zaskakuje, ponieważ ich w dużym stopniu przekłada się na komfort i wygodę. Zamiast zmywać ręcznie z wykorzystaniem gąbki i płynu do mycia naczyń, wystarczy włożyć naczynia i detergent, a proces czyszczenia przebiegnie automatycznie. Zmywarka  ma wiele zalet. Poniżej wymienimy najważniejsze z nich.

 • Oszczędność czasu – to najbardziej powszechny i zarazem najbardziej trafny argument. Zmywanie ręczne pochłania mnóstwo czasu. Lepiej spożytkować go na znacznie przyjemniejsze czynności!
 • Ulga dla rąk – woda z płynem do naczyń nie służą skórze, zwłaszcza jeśli jest sucha i delikatna. Jeśli dzięki zmywarce można oszczędzić dłonie, to na pewno warto!
 • Większa dokładność – nie ma co się oszukiwać – technologia robi swoje. Czyszczenia naczyń podobnie jak czyszczenie zębów będzie bardziej precyzyjne, jeśli oddamy to zadanie maszynom stworzonym właśnie w tym celu. Dobra zmywarka sprawi, że z łatwością pozbędziemy się tłustych plam, a szkło będzie lśnić jak nowe.


Co potrzebne jest do zmywarki? Przegląd detergentów


Wszystkie te korzyści są prawdziwe. A jednak nie brakuje osób, które są rozczarowane działaniem swojej zmywarki. Czemu? Pomijając rzeczywiście pojawiające się sporadycznie usterki i awaria, pozostaje jeszcze kwestia właściwego doboru i używania detergentów. Trzeba bowiem pamiętać, że nasza rola nie kończy się na wybraniu odpowiedniego modelu. O swoją zmywarkę trzeba dbać w należyty sposób, żeby służyła jak najdłużej. Niewłaściwy dobór środków do zmywarki czy ignorowanie zadań związanych z konserwacją może spowodować spore problemy. Niedokładnie umyte sztućce i naczynia, tabletki, które nie rozpuściły się do końca, nieprzyjemne zapachy, albo resztki detergentu i zacieki na szklankach to bardzo często nie wina urządzenia, tylko użytkownika. A zatem ze sprzętu trzeba korzystać świadomie, aby cieszyć się z zadowalających rezultatów.


Co jest potrzebne do zmywarki?


Przyjmijmy, że udało się już wybrać idealną zmywarkę. Nieważne czy to zmywarka o szerokości 45 cm, czy 60 cm. Niezależnie od finalnej ceny, liczby programów i innych cech, wymaga właściwego doboru odpowiednich detergentów.


Jakie środki do zmywarki są najpopularniejsze? Zacznijmy od ich wymienienia. Przeglądając sklepowe półki oraz zasoby sklepu online, możemy zobaczyć następujące kategorie produktów:

 • tabletki do zmywarki,
 • kapsułki żelowe,
 • sól do zmywarek,
 • nabłyszczacz.


Zaczniemy od tabletek, bo to one są kupowane najczęściej. Tabletki do zmywarki mają formę niewielkiej kostki dopasowanej wielkością do dozownika. Jedna tabletka używana jest do jednego cyklu zmywania (niezależnie od programu). Można kupować je w większych lub mniejszych opakowaniach. Tabletki do zmywarek produkują różne firmy, czasem nawet te same, które wcześniej dostarczały płyny do zmywania tradycyjnego (na przykład Ludwik). Co ważne, każda kapsułka będzie pasować do każdej zmywarki – niezależnie od producenta. Mamy tu zatem zupełnie inną sytuację niż w przypadku kapsułkowych ekspresów do kawy, gdzie istnieje ścisły związek między producentem ekspresu a producentem kapsułki.


Kapsułki pełnią tę samą funkcję co tabletki i bardzo często zawierają te same substancje aktywne. Różna jest tylko forma – zamiast skoncentrowanego proszku mamy tutaj gęsty płyn zamknięty w opakowaniu, które rozpływa się w wodzie. Kapsułki poleca wiele osób, które korzystają głównie z krótkich programów do zmywania. Przemawia za nimi fakt, że zaczynają działać trochę szybciej niż tabletki.

Sole, kapsułki, tabletki - co wybrać do zmywarki?


Sole do zmywarki mają za zadanie przede wszystkim zmiękczać wodę, zapobiegać osadzaniu się kamienia i chronić przed zatykaniem filtrów. To, czy faktycznie duża ilość soli będzie potrzebna, zależy w dużej mierze od twardości wody w konkretnym gospodarstwie domowym. Jeśli zaobserwowaliśmy, że twarda woda dała nam się we znaki, chociażby patrząc na stan pralki czy czajnika elektrycznego, to znaczy, że ze zmywarką może być podobnie.


Nabłyszczacz zapobiega pojawianiu się zacieków na naczyniach i podobnie jak sól, ma pozytywny wpływ na żywotność całego urządzenia i trwałość poszczególnych części.


Warto podkreślić, że producenci prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Dziś tabletki i kapsułki nie służą po prostu do zmywania. Najczęściej reklamuje się środki 3w1, 4w1 albo nawet tabletki All in One. Oznacza to tyle, że nowoczesne detergenty pełnią jednocześnie kilka funkcji – myją, zmiękczają wodę, nabłyszczają, chronią szkło.


A zatem jeśli nie chcemy pamiętać o konieczności używania i regularnego uzupełniania zapasów kilku różnych środków, można sięgnąć po jedno, uniwersalne rozwiązanie.


Z drugiej strony zakup dodatkowo soli albo nabłyszczacza nie jest wydatkiem, który przesadnie nadwyręży domowy budżet. 2 kg soli do zmywarki Isy to koszt ok. 12 zł. Nabłyszczacz Somat 750 ml kosztuje ok. 18 zł.


Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tabletek, kapsułek i innych środków można używać niezależnie od modelu zmywarki i nazwy producenta. Dlatego zachęcamy do tego, żeby eksperymentować, szukając optymalnej kompozycji, dzięki której uda się szybko i sprawnie myć, a przy tym dobrze konserwować, nie nadwyrężając za bardzo zawartości portfela. A gdy już znajdzie się idealne rozwiązanie, środek powinno się kupować w największym możliwym opakowaniu.


Co do zmywarki, aby lepiej o nią zadbać?


Powyżej wymieniliśmy dostępne środki do zmywania naczyń. Istnieją jednak osobne artykuły, które mają inne funkcje wspomagające pracę urządzenia. Wiemy, jak wyczyścić zawartość zmywarki, ale co z samym wnętrzem? Tu także są specjalistyczne rozwiązania. Jeśli myślimy o regularnej konserwacji, można kupić na przykład środek czyszczący do zmywarek KOENIC. Do czyszczenia zmywarki mogą też służyć… specjalne tabletki. Podobnie jak w przypadku środków do czyszczenia naczyń, funkcja i skład jest zbliżony – różni się forma.


Zmywarkę podobnie jak lodówkę czy piekarnik warto też czasem starannie umyć od środka, gdy jest wyłączona. Można zresztą użyć do tego dokładnie tych samych, uniwersalnych środków, którymi czyścimy na co dzień pozostałe domowe sprzęty AGD. Dobrym, uniwersalnym środkiem będzie na przykład ECOLAB Chromol do mycia i konserwacji.


Ostatnim elementem, który można umieścić na liście potencjalnych zakupów, jest odświeżacz do zmywarek. Ta charakterystyczna kostka ma za zadanie uporać się ze wszystkimi niechcianymi zapachami.


Wiesz już, jakie środki do zmywarki będą potrzebne? A zatem można skupić się na zakupie zmywarki!

Jaką zmywarkę wybrać? Co wziąć pod uwagę?


Jaka zmywarka? Pomagamy wybrać!


Wiadomo już, co jest potrzebne do zmywarki. Trzeba mieć także trochę wiedzy, wybierając sam sprzęt. Pierwszą decyzją jest oczywiście określenie, czy zmywarki szukamy wśród modeli wolnostojących, czy do zabudowy. Kolejnym krokiem jest wybór szerokości urządzenia – 45 albo 60 cm. Tutaj właściwą opcję determinują przede wszystkim rozmiary kuchni. Jeśli miejsca nie brakuje, warto zdecydować się na pojemniejsze modele. Możliwość załadowania większej liczby naczyń czy sztućców sprawia, że rzadziej będziemy włączać sprzęt, a to oszczędność energii i wody. Warto mieć na uwadze, że  w większej zmywarce zdecydowanie łatwiej pomieścić duże garnki, patelnie, brytfanny czy inne nieforemne rzeczy.


Następne ważne aspekty wpływające o zakupie konkretnego modelu zmywarki to:


 • klasa energetyczna,
 • generowany poziom hałasu,
 • liczba i rodzaj programów,
 • dodatkowe udogodnienia, takie jak opóźniony start, automatyczne otwieranie drzwiczek po skończonym programie zmywania, oświetlenie wewnętrzne, wygodne sterowanie.


Więcej informacji o wybieraniu idealnego modelu znajdziecie w artykule „Jak wybrać zmywarkę”. Dopiero połączenie starannie wybranego sprzętu ze środkami do mycia i konserwacji da pewność, że inwestycja będzie naprawdę udana.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

1. Suszenie butów w suszarce – czy można to robić? W jaki sposób?
2. Czy suszarka niszczy ubrania? Jak jej używać?
3. Nagrywanie ekranu na Windows 10 – jak to zrobić na laptopie i komputerze?

Czytaj więcej

Jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy? Czy warto zmywać w trybie ECO? Jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy? Czy warto zmywać w trybie ECO?

Jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy? Oczywiście – program eco! Czy zawsze warto go używać, czy są jednak sytuacje, gdy lepiej skorzystać z innych ustawień? Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje tryb eco w zmywarce, i kiedy należy go wybierać!

Więcej

Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni? Pełna lista! Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni? Pełna lista!

Rozwój technologiczny ma charakter ciągły. Wciąż pojawiają się nowe sprzęty, jeszcze lepiej dopasowane do naszych potrzeb. Jakie AGD do kuchni będą dobre? Po przeczytaniu artykułu na pewno łatwiej będzie znaleźć odpowiedź!

Więcej

Co jest potrzebne do zmywarki? Jakie detergenty kupić? Co jest potrzebne do zmywarki? Jakie detergenty kupić?

Co jest potrzebne do zmywarki? Warto odpowiedzieć sobie na to pytania zaraz po zakupie urządzenia. Zmywarka to sprzęt, który pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, ale jej prawidłowe działanie wymaga używania odpowiednich detergentów.

Więcej

Czyszczenie zmywarki – jak ją odkamienić? 3 metody Czyszczenie zmywarki – jak ją odkamienić? 3 metody

Sprzęty AGD należy regularnie czyścić, aby nie uległy poważnej awarii. Jak wyczyścić i odkamienić zmywarkę? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji? Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Zobacz potencjalne rozwiązania.

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Zdarza Ci się wyciągnąć niedomyte naczynia i sztućce ze zmywarki? Przyczyn może być wiele i wcale nie musi oznaczać, że zmywarka jest zepsuta. Zastanawiasz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Więcej

Jak oszczędnie gotować? Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach Kupujesz sprzęt AGD? Nie zapomnij o tych usługach

O jakich usługach dodatkowych warto pamiętać urządzając kuchnię? Dlaczego lepiej wezwać fachowców? Sprawdź, które usługi są dostępne w MediaMarkt.

Więcej

Najlepsze do walki ze stertą brudnych naczyń – przegląd najbardziej pojemnych zmywarek Najlepsze do walki ze stertą brudnych naczyń – przegląd najbardziej pojemnych zmywarek

Im większa rodzina, tym większa zmywarka przyda się w domu – to podstawowa zasada, którą warto kierować się przy wyborze konkretnego urządzenia do swojej kuchni. Dlatego najlepiej od razu zaopatrzyć się w zmywarkę o szerokości 60 cm, która pomieści przynajmniej 14 kompletów naczyń. Sama wielkość to jednak nie wszystko. Jest wiele innych parametrów decydujących o skuteczności zmywania, wygodzie i ekonomii. Doradzamy jak wybierać duże zmywarki.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]