Co potrafi aparat do fotografii natychmiastowej – na przykładzie Fujifilm Instax 8

Ostatnie miesiące pokazują, że najbardziej lubimy to, co już znamy, a moda sprzed lat często powraca w unowocześnionej wersji. Niedawno powróciła odświeżona wersja telefonu Nokia 3310, powrócił także smartfon z fizyczną klawiaturą Blackberry. Dla tych, którzy wspominają kultowe Polaroidy, które robiły furorę jeszcze przed erą aparatów cyfrowych, ciekawą opcją będą na pewno nowe aparaty do fotografii natychmiastowej.


Fotografia natychmiastowa – o co chodzi?


Nie o niespotykaną jakość zdjęć, rozdzielczość czy autofocus. Aparaty takie, jak Fujifilm Instax 8 , wyróżniają się na tle innych jedną prostą rzeczą – wydrukiem zdjęć. W czasach, gdy zdjęcia najczęściej pozostają w formie cyfrowej na portalach społecznościowych albo twardych dyskach, fizyczne fotografie to coś oryginalnego i ciekawego. Podobnie, jak chociażby zdjęcia z fotobudki. Aparat do fotografii natychmiastowej nie musi imponować parametrami. Siłą tego rozwiązania jest fakt, że wykonujemy i drukujemy od razu zdjęcie takie, jakie jest – bez wykonywania retuszu, kadrowania i innych poprawek – tak, jak w starym, dobry aparacie z filmem!Jak to wygląda?


Pierwsze skojarzenie jakie budzi niepozorna plastikowa konstrukcja? To zabawka dla dzieci. Niewielkie rozmiary, kolorowa obudowa, wyraźne krągłości – tak nie wygląda żaden aparat, którym posługuje się profesjonalny fotograf. Jednocześnie kształt jest na tyle wymyślny, że wyróżnia się i przykuwa uwagę - od razu wiadomo, że mamy do czynienia z niecodziennym, oryginalnym rozwiązaniem!


Jak działa ?


Obiektyw aparatu wysuwa się za pomocą dedykowanego przycisku umiejscowionego z lewej strony korpusu. Po włączeniu aparatu, na tarczy trybów (umieszczonej na obiektywie), zapala się lampka. Wskazuje ona, który tryb da nam poprawną ekspozycję. Do wyboru mamy pięć trybów: Indoors, Cloudy, Sunny, Sunnny and Bright oraz Hi Key, a wyboru tego właściwego dokonujemy za pomocą pokrętła. Wybór trybu pomaga dopasować naświetlenie właściwe dla pogody. Ostatni tryb umożliwia wykonanie zdjęcia w technice Hi Key. Do zmiany trybów służy pokrętło regulacji jasności. Zasilanie zapewniają dwie baterie AA, które zapewniają do 100 zdjęć. To, ile fotografii już zrobiliśmy, można łatwo sprawdzić, patrząc na licznik znajdujący się na tylnej ściance aparatu. Do zrobienia zdjęcia potrzebujemy specjalnych wkładów – jeden starcza na wydruk 10 fotografii.Czego się spodziewać po tym aparacie?


Na pewno nie technicznej perfekcji. Aparat Fujifilm Instax 8 to nie narzędzie do dokumentowania otaczającej rzeczywistości, a stylowy gadżet na imprezę, który pomoże zrobić pamiątkowe zdjęcie czy zrobić oldschoolowy album. A jeśli przy zabawie zdarzy się prześwietlić zdjęcie czy w istotny sposób zakłamać rzeczywistość, nie należy się dziwić. Tu nie chodzi o doskonałe odwzorowanie świata.


Komu to się spodoba?


To na pewno nie jest propozycja dla tych, którzy chcą zagłębiać się w tajniki fotografii, robić zdjęcia w trybie makro czy uwieczniać zapierające dech w piersi widoki. Instax 8 często nie poradzi sobie z silnym światłem słonecznym czy zdjęciami z bliskiej odległości, ale wykonanie wspólnej fotki ze znajomymi, to jak najbardziej właściwe zastosowanie dla tej konstrukcji. Aparat spodoba się osobom znudzonym pstrykaniem zdjęć cyfrówką albo smartfonem. Jeśli szukamy czegoś nowego, fizyczne zdjęcia drukowane od razu, to na pewno oryginalna odmiana. Instax 8 nie zastąpi innego aparatu, ale będzie stanowił wartościowe uzupełnienie.Mimo niskiej ceny, nie jest jednak zabawką za grosze. Trzeba pamiętać o wysokim koszcie eksplotacji, który jest generowany przez konieczność zakupu wkładów do drukarki – około 25 zł za 10 zdjęć.

Jeśli aparatu do fotografii natychmiastowej używamy zgodnie z przeznaczeniem i mamy świadomość wszystkich jego ograniczeń, można zrobić z niego użytek w wielu różnych sytuacjach życia codziennego. Dla osób dorosłych zabawa z tym aparatem to swoisty powrót w przeszłość, dla nastolatków - coś szalenie oryginalnego!

powrót