Co potrafi ekspres ciśnieniowy? Przegląd najciekawszych funkcji

Każdy miłośnik kawy, które zdecyduje się na zakup ekspresu, z pewnością doceni jego zalety i już po kilku dniach będzie przekonany, że był to dobry zakup. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej możliwości będzie miał do zaoferowania. W tym artykule nie będziemy zajmować się prostymi urządzeniami jak ekspres na kapsułki czy ekspres przelewowy. W obu przypadkach powszechnie znane są wady i zalety tych rozwiązań, a wybór ogranicza się do wybrania ulubionego producenta kawy – kapsułki nie są uniwersalne, więc wybór producenta jest zarazem wyborem kawy, którą będziemy pić. Prawdziwe pole do popisu daje ekspres ciśnieniowy i to taki ekspres zapewnia najsmaczniejszą, i przede wszystkim - najzdrowszą kawę pozbawioną wszystkich szkodliwych produktów ubocznych, przygotowaną z użyciem odpowiednio wysokiego ciśnienia. To się oczywiście przekłada na wysokie ceny tych ekspresów. Więc tym bardziej warto znać róże funkcje, żeby wybierać świadomie i z rozwagą!


Zawsze idealna kawa


Wysokiej klasy ekspresy automatyzują wiele procesów, minimalizując tym samym margines błędu, jaki można popełnić. Krótko mówiąc, za każdym razem wybrana kawa będzie przyrządzona w tych samych proporcjach i będzie smakować tak samo. Nie jest to jednak takie uproszczenie, jak w przypadku ekspresów na kapsułki, gdzie mamy gotowy „nabój” z naszym napojem. Tutaj cały proces przebiega praktycznie na naszych oczach – od mielenia kawy, po odmierzenie odpowiedniej dawki i zalanie wodą pod ciśnieniem. Jednak dzięki odpowiedniej technologii, ekspresy samodzielnie dobierają odpowiednie parametry parzenia kawy: grubość ziaren, ilość wody oraz temperaturę przygotowania naparu. W ten sposób, ulubiona kawa zawsze będzie miała odpowiednią moc i nigdy nie będzie za gorąca ani za zimna.

Przykładem niedrogiego ekspresu, który przygotuje idealnie dopasowaną do naszych preferencji kawę espresso lub cappuccino, jest DE LONGHI ECAM 22.110.B. Wśród zalet tego urządzenia należy wymienić na pewno nowoczesny i niezawodny system grzewczy Termoblok, który pozwala podgrzać wodę do kawy szybko i wyjątkowo cicho. Mocną stroną ekspresu De'Longhi jest także wbudowany stalowy młynek żarnowy, posiadający aż 13 poziomów regulacji stopnia zmielenia! A jeśli nie chcemy korzystać z młynka i kawy w ziarnach jako alternatywy, możemy użyć gotowej kawy mielonej. Ostatnia zaleta to możliwość przyrządzania dwóch kaw jednocześnie. Dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy urządzamy imprezę rodziną i wszyscy mają ochotę na kawę do deseru – nie ma to, jak zrealizować liczne zamówienia dwukrotnie szybciej!Kawa na zawołanie


Bardzo pożądanym rozwiązaniem jest także zastosowanie programatora czasowego. Zamiast uruchamiać ekspres samodzielnie, możemy zaprogramować go w taki sposób, aby automatycznie przygotował ulubioną kawę na określoną godzinę. W ten sposób, możemy mieć gotową małą czarną zaraz po wstaniu z łóżka.


Czystość to podstawa


Jednym z argumentów przeciwników ekspresów ciśnieniowych, a za wyborem innego, uproszczonego rozwiązania, jest konieczność oczyszczania całej konstrukcji z odpadów i niewykorzystanych pozostałości po ziarnach. Faktycznie, konserwacja ekspresu jest niezbędna, jeśli pragniemy, aby służył nam naprawdę długo i bezawaryjnie, jednak nie jest powiedziane, że za każdym razem czyszczenia musimy dokonywać ręcznie. Niektóre ekspresy do kawy posiadają funkcje automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Takim systemem może pochwalić się na przykład Ekspres KRUPS EA8105, a także wiele innych modeli z wyższej półki.

Na tej samej zasadzie, regularnego mycia wymaga układ odpowiedzialny za spienianie mleka do kawy. I tu także mamy modele, w których proces odbywa się automatycznie. Tak jak na przykład w ekspresie BREVILLE VCF045X Prima Latte albo SIEMENS TE 515201RW.Mleko do kawy na różne sposoby


Skoro mowa o spienianiu mleka, warto zatrzymać się na chwilę i omówić, jak ten proces może przebiegać w różnych modelach ekspresów. Pięknie wyglądająca i aromatyczna pianka jak z kawiarni, to coś, o czym marzą miłośnicy cappuccino. Idealnie spienione mleko powinno być gładkie i lekkie, zwarte, ale jednocześnie niezbyt gęste ani niezbyt rzadkie. Warto też zaznaczyć, że jego temperatura nie powinna w żadnym wypadku przekroczyć 70 stopni. Nieprzyjemnym skutkiem przegrzania mleka jest jego bardzo zły smak, w którym zamiast słodyczy, dominuje podgrzany mleczny tłuszcz. Jak zatem zrobić to dobrze? Jeśli ekspres jest wyposażony w dyszę pary, należy lekko zanurzyć ją w przygotowanym wcześniej mleku i odkręcić zawór pary. Następnie, sterujemy dzbankiem, bądź dyszą w taki sposób, by mleko wprowadzić w wir. Jednocześnie, jedną ręką należy badać temperaturę dzbanka od spodu, a kiedy zacznie nas parzyć (około 60 stopni), należy zakończyć spienianie, by nie przegotować mleka. Pozornie, może się to wydawać trudne, ale po nabraniu wprawy robi się to już z dużym wyczuciem. Spienioną kawę możemy już połączyć z przygotowanym wcześniej espresso – jeśli mamy czas i chęć można zabawić się w artystę, tworząc rozmaite wzory na kawie!

Czy można to zrobić prościej? Oczywiście, że tak. Jeśli nie chcemy bawić się w kawowego artystę, mamy do dyspozycji także ekspresy oferujące automatyzację tego procesu. Wystarczy osobny zbiornik na mleko i osobny układ odpowiedzialny za puszysta piankę. Innowacyjny, automatyczny system spieniania mleka LatteCrema, posiada na przykład ekspres DE LONGHI ECAM45.760.W. Nie potrzebujemy tutaj specjalnego wyczucia i zdolności manualnych, bo sterowanie odbywa się za pomocą przycisków. Można nawet wybrać puszystość pianki na trzech różnych poziomach! Warto także zaznaczyć, że system LatteCrema, spieniając mleko, wykorzystuje jedynie taką jego ilość, która jest potrzebna do przygotowania mlecznej pianki, zatrzymując niewykorzystaną część w dzbanku. Może on być przechowywany w lodówce, dzięki czemu mleko będzie zawsze świeże i odpowiednio schłodzone.Inne ważne funkcje, które warto mieć na uwadze


Oprócz wymienionych w poprzednich akapitach, najważniejszych udogodnień, czasem warto zwracać uwagę także na różne inne detale. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z jakości wody z kranu, należy zwrócić uwagę na odpowiedni system filtracji. Czasami ekspres oczyszcza wodę z kamienia i innych zanieczyszczeń przed zaparzeniem kawy. To dobra opcja, jeśli nie korzystamy z wody butelkowanej ani nie wykorzystujemy dzbanków z filtrami do wody.

Dobrze jest także sprawdzić, jakie informacje są nam przekazywane przez urządzenie. Zazwyczaj znacznie więcej oferują nam ekspresy wyposażone w ekran LCD. To tam znajdziemy w odpowiednim momencie powiadomienia o wszystkich potencjalnych kłopotach – ekspres poinformuje o konieczności wymiany filtra czy pozwoli w łatwiejszy sposób zaprogramować przyrządzenie wybranej kawy.

Dobrze upewnić się także, czy wybrany model ekspresu wykorzystuje płytę podgrzewającą, pozwalającą na utrzymanie ciepłej kawy przez dłuższy czas od momentu zaparzenia.

Nowoczesne ekspresy do kawy umożliwiają przyrządzenie w domu kawy porównywalnej z tą, którą serwuje się w kawiarniach czy restauracjach. Dzięki automatyzacji wielu procesów, często nie musimy posiadać fachowej wiedzy i wprawy, żeby poradzić sobie z przygotowaniem nawet najbardziej wymagających napojów.

Jeśli kawa pełni naprawdę istotną rolę w naszym życiu, inwestycja w ekspres na pewno się opłaci. Szczególnie, jeśli będzie to zaawansowany model. W końcu jest to zakup na lata i w dłuższej mierze przyniesienie oszczędności, bo taniej jest pić kawę u siebie w domu, niż kupować ją bez potrzeby na mieście. Jeśli zarówno przygotowanie kawy, jak i utrzymanie urządzenia w czystości, i co za tym idzie - w dobrej kondycji, jest mocno ułatwione, naprawdę nie ma nad czym się zastanawiać.

Ekspres z ciśnieniem 15 lub 19 bar to wydatek od 1000 zł w górę, a sprzęt oferują znani producenci innych urządzeń AGD jak Philips, Siemens, Miele. Można też sięgnąć po propozycje firm wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, jak De Longhi albo Krups. Szukając natomiast ekspresu do zabudowy, najlepiej wybierać razem z innymi sprzętami w ramach jednej linii produktowej tak, aby wszystko do siebie pasowało.


Zobacz więcej

Ranking ekspresów ciśnieniowych

Ranking ekspresów ciśnieniowych

Jest wiele sposobów przyrządzania kawy, jednak zdecydowanie najsmaczniejsza jest ta z wysokiej klasy ekspresu ciśnieniowego. W tym artykule przedstawiamy ranking najlepszych ekspresów ciśnieniowych, które zadowolą miłośników kawy.
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.
Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!
Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!
Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Praktyczny prezent na ślub – doradzamy, co warto wybrać

Co może okazać się trafionym prezentem, który docenią nowożeńcy? Mamy kilka propozycji.
Ekspres przelewowy – czy to się opłaca? Przegląd możliwości i wybór polecanych modeli

Ekspres przelewowy – czy to się opłaca? Przegląd możliwości i wybór polecanych modeli

Jakie są największe zalety ekspresów przelewowych i jaki model warto wybrać? Doradzamy w tym artykule.
Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Jak wykorzystać owoce sezonowe? Przegląd urządzeń, które ułatwią przygotowanie pysznych potraw

Co pysznego można zrobić z owoców sezonowych? Przedstawiamy listę ciekawych pomysłów oraz urządzeń, które będą przdatane.
Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Idzie wiosna – zadbaj o siebie

Gdy zimowe mrozy bezpowrotnie miną i przyjdą ciepłe dni skąpane w pierwszych promieniach słońca to znaczy, że czas na zmianę garderoby. Jeśli zimę przespaliśmy pod kocem, z dobrą książką i herbatą, i trudno było znaleźć czas na zadbanie o siebie - to teraz jest ostatni dzwonek!
Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Jak przygotować pyszne i zdrowe śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno być syte, smaczne i przede wszystkim, urozmaicone - bo daje nam energię i pobudza do działania. Co może zastąpić zwykłe kanapki? Jak urozmaicić dietę? Przedstawiamy nasze propozycje.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]