Co potrafi inteligentna waga?

Miłośnicy zdrowego stylu życia są w ostatnich latach rozpieszczani przez firmy technologiczne. Cały czas rośnie liczba urządzeń, które umożliwiają pomiar rozmaitych parametrów i w konsekwencji - ocenę efektów treningu. Aplikacje sportowe w smartfonach już nie robią na nikim większego wrażenia, ponieważ na rynku od dawna są dostępne także inteligentne zegarki oraz opaski stworzone właśnie z myślą o zapalonych sportowcach, pragnących wciąż podnosić sobie poprzeczkę i bić własne rekordy. Kolejnym elementem, do którego stopniowo zaczynają się przekonywać coraz liczniejsze rzesze odbiorców, są inteligentne wagi. Co ma wspólnego waga inteligentna ze zwykłą wagą łazienkową? Mniej więcej tyle samo, co tradycyjny zegarek i smartwatch. Główna funkcja w postaci pomiaru masy ciała pozostaje ta sama, ale mamy tutaj cały szereg funkcji dodatkowych. Jakich? W artykule przedstawiamy najważniejsze możliwości takich urządzeń i doradzamy, który model warto wybrać i dlaczego.

Inteligentna waga – najważniejsze funkcje

Co różni inteligentną wagę zwykłych, tanich modeli? Przede wszystkim - zakres informacji, jakie są nam przekazywane. Sam pomiar wagi nie mówi tak naprawdę zbyt wiele o stanie zdrowia. Swoją formę możemy ocenić nie tylko przez pryzmat samej masy, ale także innych elementów składających się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co potrafią zbadać inteligentne wagi? Najważniejsze funkcje, jakie posiadają zaawansowane wagi łazienkowe to:  analiza masy mięśniowej, analiza tkanki tłuszczowej, analiza zawartości wody w organizmie, obliczanie wskaźnika BMI, pomiar kalorii, pomiar zawartości białka, obliczanie wskaźnika przemiany materii. Jak udaje się uzyskiwać tak szczegółowe informacje bez skomplikowanych badań? Wiele pomiarów zawdzięczamy metodzie BIA, czyli analizie impedancji bioelektrycznej. Metoda wykorzystuje fakt, że tkanka tłuszczowa i mięśniowa przewodzi prąd w inny sposób. Waga przesyła przez ciało prąd elektryczny o bardzo małej mocy, co pozwala określić procentowy skład mięśni i tłuszczu.

Kolejnym elementem różniącym zwykłą wagę od tej inteligentnej, jest sposób prezentacji danych. Każda inteligentna waga posiada możliwość połączenia się ze smartfonem za pomocą technologii bluetooth. Dzięki temu, wszystkie ważne wskaźniki mamy na wyciągnięcie ręki w telefonie zapisywane w dedykowanej aplikacji kompatybilnej ze sprzętem. Dzięki temu, wyników pomiarów nie trzeba nigdzie notować. Mamy łatwy dostęp do wszystkich parametrów, wiec możemy pokazać je podczas wizyty kontrolnej u lekarza albo zaprezentować swojemu dietetykowi czy trenerowi personalnemu. To niesamowita wygoda i ułatwienie. Dzięki historii wszystkich pomiarów w aplikacji, można śledzić swoje postępy przez miesiące, a nawet lata, bez konieczności zapamiętywania tych danych czy gromadzenia ich w Excelu.

Kolejny element odróżniająca wagi z segmentu premium od tych prostych i tanich, jest ergonomia i wygoda. Inteligentne wagi posiadają najczęściej sterowanie dotykowe, podświetlenie za pomocą diod LED, automatyczne włączanie i wyłączanie czy alarm, gdy bateria się rozładowuje. Samo wchodzenie na taką wagę także jest prostsze i przyjemniejsze dzięki specjalnej antypoślizgowej powierzchni. Warto także wspomnieć o tym, że z inteligentnej wagi może korzystać kilku użytkowników – waga rozpoznaje każdego z nich i umożliwia zapamiętywanie i wyświetlanie danych konkretnej osoby. Takich profili można mieć złożonych kilka, w zależności od wybranego modelu - od 5 nawet do 10.

Jak prawidłowo korzystać z wagi?

Jak widać, korzystanie z inteligentnej wagi umożliwia zebranie bardzo szczegółowych informacji na temat swojego stanu zdrowia i formy. Jednak by te dane były miarodajne i prowadziły do wyciągnięcia właściwych wniosków, pomiar musi się odbywać w zgodzie z określonymi zasadami. Najczęstszym błędem początkujących jest dokonywanie pomiarów zbyt często. Korzystanie z wagi codziennie lub nawet kilka razy w ciągu dnia nie może prowadzić do niczego dobrego. Prędzej będziemy mieć mętlik w głowie, niż oceniamy realnie swoją sytuację, a to dlatego, że waga w ciągu dnia dość znacząco potrafi się zmienić. Zazwyczaj rano masa ciała jest niższa, a wieczorem przybieramy na wadze. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu jest winny metabolizm. Rano ważymy mniej, bo spalamy i wydatkujemy energię w postaci ciepła oraz odparowanej i wydychanej pary wodnej. W ciągu dnia możemy ważyć więcej ze względu na wypite płyny i spożyte posiłki. Waga może być wyższa także bezpośrednio po treningu, zwłaszcza, jeśli podczas ćwiczeń zadbaliśmy o odpowiednie nawodnienie. Jak zatem ważyć się prawidłowo? W zupełności wystarczy sprawdzenie wagi raz w tygodniu – w ten sam dzień tygodnia. Na wagę należy wchodzić zawsze w samej bieliźnie i czynić to mniej więcej o tej samej porze dnia. Przy czym nie musi to być zawsze ta sama konkretna godzina, ale podobny przedział czasowy – rano, popołudnie, wieczór.

Jeśli chodzi o bardziej złożone procesy związane z analizą składu ciała, tu także przed wejściem na wagę należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej jest być na czczo lub cztery godziny po ostatnim posiłku. W dniu poprzedzającym pomiar należy unikać spożywania kawy, alkoholi, napojów energetycznych, nadmiernej ilości herbaty i innych naparów z ziół oraz suplementów  treningowych.

Dla kogo inteligentna waga?

Głównymi adresatami takich urządzeń są osoby regularnie uprawiające sport – niezależnie od tego czy są to sporty siłowe, bieganie czy jazda na rowerze. Waga tego rodzaju przyda się także wielu osobom na diecie, a także wszystkim innym, którzy chcieliby na bieżąco badać swoje ciało, ale niekoniecznie podczas drogiej wizyty u lekarza.

Jaką wagę warto wybrać?

Lista producentów opisywanych wag jest dość długa. Znajdziemy wśród nich zarówno wyspecjalizowane firmy, dobrze znane sportowcom, jak również marki elektroniczne, posiadające w ofercie bardzo szeroką gamę produktów różnego rodzaju.

Inteligentną wagę oferuje na przykład chiński gigant znany głównie z produkcji telefonów. HUAWEI AH100 Smart Scale to ciekawa propozycja, cechująca się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Na plus zasługuje duża liczba mierzonych parametrów, a także możliwość zebrania ich wszystkich w jeden zbiorczy raport na temat stanu zdrowia. Dobrze należy ocenić także ładny, minimalistyczny design, a także czytelną aplikacją.

Kolejna propozycja to waga BEURER BF 600 Pure od producenta z dużym doświadczeniem w dziedzinie sprzętu medycznego. Waga ma duży, czytelny wyświetlacz, wytrzymuje obciążenie nawet do 180 kg, a pomiarów dokonuje kilogramach i w funtach.

Godne polecenia są także produkty firmy SOEHNLE. Modele SOEHNLE 63872 Shape Sense Connect 100 oraz SOENHLE 63873 Shape Sense Connect 200 posiadają dedykowany tryb dla sportowców, posiadają długą gwarancję i wykonane są z bardzo trwałych materiałów, jak metal i szkło.

Inteligentne wagi na pewno nie wyprą z rynku tych tradycyjnych w tak szybkim tempie, jak smartfony zastąpiły zwykłe telefony komórkowe. Wciąż jeszcze niewiele osób ciekawi poznawanie wszystkich parametrów związanych z funkcjonowaniem własnego ciała. Inteligentna waga pozostaje zatem produktem tylko dla tych bardziej świadomych, niemniej można się spodziewać, że wraz z rozwojem mody na zdrowym styl życia, odsetek takich osób będzie się powiększał podobnie jak zainteresowanie takimi urządzeniami.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel