Co potrafi kamera 360? Na podstawie SAMSUNG Gear

Rejestrowanie otaczającej nas rzeczywistości, wraz z rozwojem technologii wchodzi na coraz wyższy poziom. Zdjęcia, które możemy udostępniać w ciągu kilku sekund po ich zrobieniu użytkownikom z całego świata, transmisje na żywo, niesamowita rozdzielczość 4k Ultra HD dostępna w smartfonie – to wszystko robi wrażenie. A można jeszcze więcej! Zadaniem kamer sferycznych, rejestrujących obraz w 360 stopniach, jest stworzenie wrażenia obecności w danym miejscu. W jakim celu? To się wkrótce okaże. Podobnie jak w przypadku filmowania z drona, nowa usługa szuka sobie niszy na rynku i  - potencjalnie  - dochodowych zastosowań. Spekuluje się o wykorzystaniu kamer 360 stopni, na przykład do prezentowania nieruchomości, w branży edukacyjnej, w branży medycznej, czy w turystyce. Szczególnie ten ostatni segment wydaje się mieć duży potencjał. Takie nagranie sprawia, że widz może poczuć się, jak bezpośredni obserwator lub uczestnik wydarzeń, a kto by nie chciał, choć na chwilę znaleźć się gdzieś na końcu świata?


Jak działa kamera 360 stopni?


Kamera rejestruje obraz wokół własnej osi. Może to się odbywać na dwa sposoby. Pierwsza opcja to zastosowanie kamery sferycznej, wyposażonej w jeden obiektyw, który rejestruje obraz w postaci sfery (okrągły), a następnie spłaszcza go do takiej formy, by był możliwy do odtworzenia na płaskim ekranie.

Druga opcja to zastosowanie kilku obiektywów, z których obraz składany jest w jedną całość. Tak jest właśnie w przypadku kamery Samsung Gear 360, gdzie przedni i tylny obiektyw nagrywają obraz w zakresie 180 stopni, w pionie i poziomie. Następnie obraz zostaje złożony do pełnych 360 stopni. A poza tym, w Gear 360 zawsze jest możliwość przełączenia się na jeden obiektyw szerokokątny.

Niezależnie od technologii, efekt jaki otrzymujemy, bardzo różni się od tego, co znaliśmy do tej pory. W klasycznym filmie, to kamera wędrowała, przesuwała się i ukazywała różne elementy otoczenia. W filmach nakręconych za pomocą kamer 360 stopni, to widz przesuwa się po ekranie i odsłania kolejne fragmenty kadru. Dzięki temu, użytkownik może zwrócić uwagę na różne detale, postacie i elementy tła, do tej pory zupełnie niewidoczne!Jaka jest jakość obrazu?


Nowatorska technologia nagrywania to jedno, osobną kwestią jest jakość nagrania. Obecnie raczej nie ma sensu kupować kamery zapewniającej jakość gorszą niż Full HD, a najlepiej, jeśli budżet na to pozwala decydować się na najwyższą możliwą jakość - 4k Ultra HD. I tak jest w przypadku kamery Samsung Gear 360!Komfort pracy


Najważniejszym wyznacznikiem, decydującym o przydatności kamery, jest jej czas pracy. Cóż z tego, że możemy wykonać doskonałe nagranie, jeśli okaże się, że bateria padła w kluczowym momencie! W przypadku kamery Samsunga, nie ma raczej takiego zagrożenia. W rozdzielczości 2560x1280, czyli przy wykorzystaniu obu obiektywów na pełnym ładowaniu, możemy nagrywać przez 140 minut. Jeśli natomiast korzystamy tylko z jednego szerokokątnego obiektywu, standardem będzie 160 minut pracy. Druga kwestia to odporność na wszelkiego rodzaju warunki zewnętrzne. Należy spodziewać się, że kamera 360 powinna służyć nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz, w deszczu, w śniegu albo błocie, podczas filmowania różnych ekstremalnych wyczynów. Urządzenie Samsung jest odporne na kurz i wilgoć, co sprawia, że można z niego korzystać w każdej sytuacji.


Komunikacja z innymi urządzeniami


Najlepiej, jeśli kamera 360 umożliwia bezprzewodową i szybką łączność z urządzeniem mobilnym. Samsung Gear 360 łączy się przez Wi-Fi Direct i Bluetooth ze smartfonami Galaxy S8, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge +, Galaxy Note 5. Centrum zarządzania nagraniami, stanowi dedykowana aplikacja. Dzięki aplikacji Samsung Gear 360 i programowi do obsługi na komputerze Gear 360 Action Director, można łatwo edytować swoje materiały 360 i udostępniać w kanałach w social media, jak również w Samsung VR.Kamery 360 to wciąż nowość, więc częściej widujemy je na targach technologicznych, niż w praktycznym zastosowaniu w swoim otoczeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby upowszechniły się tak samo jak drony, szczególnie w kontekście coraz bardziej dynamicznego rozwoju technologii VR. Samsung ma duże szanse, żeby stać się jednym z rynkowych liderów, bo oferuje rozwiązanie intuicyjne w obsłudze i niedrogie, a przy tym dysponujące doskonałym designem.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel