Co potrafi konsola Playstation w technologii VR – na przykładzie gier Farpoint i Resident Evil 7

Technologia VR to ostatnio nośny temat. Widać to na wszelkiego rodzaju targach i konferencjach, gdzie pokazuje się nowe technologie. Czas pokaże, czy to coś, co faktycznie przyniesie rewolucję na rynku gier, czy raczej chwilowa moda, która szybko przeminie. Czy VR będzie w przyszłości standardem, jak dziś wibrujący kontroler dual shock, czy raczej ciekawostką, jak kontrolery typu move czy kinect albo telewizory 3D? Za wcześnie, żeby to przesądzać, niemniej jednak, coraz więcej wiemy o praktycznym wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości na podstawie konkretnych gier, których jest coraz więcej.

Gogle Wirtualnej Rzeczywistości SONY PlayStation VR to sprzęt porównywany najczęściej z takimi konkurentami, jak Oculus Rift i HTC Vive. Już na starcie konsolowcy mogą przypisać goglom kilka plusów, które budują silną pozycję na tle pozostałych. Przede wszystkim, gogle są bardzo wygodne i dobrze wyważone. Wnętrze jest wyłożone gumowym, elastycznym i uginającym się pod naciskiem tworzywem. To rozwiązanie znacznie lepsze od bardziej solidnych, materiałowych konstrukcji. Ogromną zaletą jest także prostota działania. Tutaj konsole mają wyraźną przewagę nad komputerami. Oprogramowanie instaluje się automatycznie, konsola od razu widzi akcesorium, i jest z nim kompatybilna, bez straty czasu na instalowanie sterowników, konfigurację, ustawienia. 10 minut przy pierwszym użyciem -  i już można grać.Co po stronie wad? Cóż, technicznie patrząc, gogle do Sony Playstation są słabszym sprzętem od konkurencyjnych rozwiązań, co przekłada się niekiedy na rozmyte tekstury i niższą rozdzielczość. Nie powinno to być jednak zaskoczeniem, już dawno najnowsze komputery dla graczy prześcignęły konsole pod względem grafiki – w przypadku VR nie może być inaczej.

Rekompensuje to jednak cena. Owszem, wciąż wysoka, ale nie w sytuacji, gdy mamy już konsolę. A gogle działają przecież nie tylko na najnowszej Playstation 4 Pro, ale również na poprzednich wariantach, chociażby popularnej wersji slim. Pozostaje zatem zakup gogli kosztujących równowartość kilku gier oraz kamery i ewentualnie kontrolera move, jeśli nie posiadaliśmy tego wcześniej. Także ceny gier na Playstation VR są dość przystępne, jeśli kupujemy online w Playstation Store.

To wszystko już wiemy od jakiegoś czasu. Wiemy także, że w dniu premiery sprzętu na polskim rynku, zabrakło jakiegoś głośnego tytułu gry, która wgniatałaby w fotel. Na obiecane hity przyszło poczekać do 2017 roku. No i doczekaliśmy się! W końcu mamy dwa tytuły, które pozwolą jeszcze bardziej docenić Playstation VR.Resident Evil 7


Kultowa seria w końcu pojawia się także w wirtualnej rzeczywistości. To dobre posunięcie z kilku powodów. Przede wszystkim, Capcom zawsze wydaje dobre gry, więc przy kolejnej odsłonie trudno spodziewać się wpadki. Po drugie, survival horror wydaje się wręcz idealnym gatunkiem do wyciśnięcia wszystkim zalet PS VR (przestrzenny dźwięk, poczucie bycia częścią gry, przeciwnicy otaczający z każdej strony) oraz przykrycia największych wad (niższa rozdzielczość i piksele w mroku nie stanowią większego problemu – i tak obraz jest przerażający!).

Nowy Resident Evil zaskakuje fabułą. Tym razem nie wcielamy się w wyszkolonego żołnierza, gotowego do walki ze śmiertelnie niebezpiecznymi ofiarami wirusa, tylko zwykłego szarego człowieka, który trafia do pewnej mrocznej posiadłości, szukając swojej zaginionej żony. W efekcie, poruszając się po świecie rodem z horroru, dosłownie drżymy przed otwarciem każdych drzwi i zupełnie nie wiemy, czego się spodziewać.

Odejście od kanonu serii jest strzałem w dziesiątkę, bo zamiast łatwej i przyjemniej sieczki, dostajemy wyraźnie słabszego bohatera, który musi kombinować, skupiać się na eksploracji i rozwiązywaniu od czasu do czasu zagadek logicznych. Nie znaczy to jednak, że wciąż skradamy się i unikamy konfrontacji. Wtedy, gdy trzeba, Ethan zrobi przecież użytek z pistoletów, piły łańcuchowej czy miotacza płomieni. Dla serii Resident Evil jest to wisienka na torcie i ukoronowanie rozwoju, który trwał przez wiele lat. Dla technologii VR doskonały, reprezentatywny tytuł, który pokazuje potencjał jak na dłoni. Naprawdę strach w to grać, gdy jesteśmy sami w domu!Farpoint


Horror już mamy, więc pora na strzelankę. Zaczyna się podobnie jak wiele popularnych filmów science-fiction. Rutynowa wizyta na stacji kosmicznej zamienia się w walkę o przetrwanie. Nasz bohater zostaje uwięziony na wrogiej planecie, opanowanej przez obce formy życia, i nie dość, że musi stawić czoła przeważającym siłom wroga, to jeszcze odkryć się co się stało z członkami załogi stacji kosmicznej, odnaleźć ich i na koniec stamtąd uciec. Krótko mówiąc, jest okazja do eksploracji i eksterminacji wszystkiego, co nam wejdzie w drogę i nie ma przyjaznych zamiarów.

To, co jednak najciekawsze, to nie fabuła czy lokacje, ale sposób sterowania. Do gry Farpoint na PS4 stworzono dedykowany kontroler, który daje niespotykane dotąd możliwości. Karabin trzymamy za dwa pałąki, a pod palcem wskazującym znajduje się spust. Kciukiem drugiej ręki można poruszać się po mapie, a palcem wskazującym odpalimy granatnik. Za pomocą gestów możemy także przeładować i zmienić broń na inną. Bardzo pomysłowe, złożone, a przy tym - intuicyjne i łatwe w obsłudze już przy pierwszym spotkaniu z grą.

Te dwie głośne premiery mogą być dla wielu graczy bezpośrednim powodem do zainwestowania w technologię VR. I z pewnością będzie to dobry krok, bo już wkrótce pojawią się kolejne tytuły godne uwagi. Producenci mają naprawdę dużo dobrych pomysłów i po efektach widać, że posiadacze konsol naprawdę mają na co czekać. Resident Evil 7 i Farpoint

powrót