Co potrafi Xbox One X Project Scorpio

Dawno na rynku konsol nie mieliśmy tylu zwrotów akcji i premier, co w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Po udanych debiutach Xbox One S i Playstation 4 Pro, dostępna w sprzedaży konsola Xbox One X Project Scorpio otwiera nowy rozdział w rywalizacji Microsoftu i Sony. Co warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy w tym artykule!


Czym jest Xbox One X Project Scorpio?

Konsola, która pojawi się w listopadzie, jest limitowaną wersją konsoli Xbox One X, która na rynek ma wejść dopiero w przyszłości. Tak, jest to pierwsza, limitowana wersja konsoli, która premierę będzie miała dopiero za jakiś czas. Limitowany produkt nosi taką samą nazwę, jak kryptonim, pod którym pracowano nad nową konsolą, która będzie docelowo Xboxem One X, a nie Xboxem Scorpio. Czym różnią się te dwie konsole? Wiemy, że na obudowie i dołączonym do zestawu padzie pojawi się napis Project Scorpio. Być może za kilka lat będzie mieć to wartość dla kolekcjonerów. Scorpio obecnie jest najbardziej wydajną konsolą na rynku. A to dzięki ulepszonemu procesorowi oraz układowi graficznemu. Większe możliwości konsoli mają przełożyć się na większą przyjemność z grania, przede wszystkim - z wykorzystaniem 4K i HDR.


Sercem konsoli jest zaprojektowany wspólnie przez AMD i Microsoft układ Scorpio Engine. Składa się on z ośmiordzeniowego procesora głównego i 40 graficznych jednostek obliczeniowych. Zawiera też 12 GB pamięci GDDR5 na 384-bitowej szynie o przepustowości 326 GB/s. To znacznie lepsze parametry niż X Box One S i Playstation 4 Pro, dlatego trzeba wyraźnie podkreślić, że hasło o 40% większej wydajności tej konsoli w stosunku do konkurencji, ma odzwierciedlenie w faktach. Przykładowo, w najpotężniejszej konsoli Sony, mamy zaledwie 8 GB RAM i słabszy procesor AMD Jaguar o takowaniu 2,1 GHz, a nie, jak w Xboxie, 2,3 GHz.


Jakie gry na Xbox One X?

O ile moc konsoli jest rzeczą, która nie podlega dyskusji, tak sceptycy uważają, że na Scorpio zwyczajnie zabraknie dobrych gier. W jakości 4K zagramy w takie gry, jak Assassin’s Creed: Origins, Dishonored 2, Doom, Forza Horizon 3, Gears of War 4, Star Wars Battlefront II. Lista prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Owszem, nie są to tytuły na wyłączność, bo w te same gry zagramy także na innych platformach. Jednak co z tego, skoro to na konsoli Scorpio będą wyglądać najlepiej!Poza tym, będziemy grać we wszystkie wcześniej kupione gry na Xbox One, a także ponad 300 tytułów z Xbox 360.


Dla kogo jest Xbox One X Project Scorpio?

Scorpio to propozycja dla najbardziej zapalonych i najbardziej wymagających graczy. Dla takich, którzy na nowy sprzęt gotowi są wydać około 2000 złotych. Ci, którzy chcą pograć tanio, mogą przecież wybrać Xbox One S. Mamy zatem sytuację, w której producenci konsol, podobnie jak producenci smartfonów, tworzą propozycje dla różnych kategorii swoich klientów. Patrząc od tej strony, flagowymi produktami jest właśnie Scorpio oraz Playtation 4 Pro, natomiast tymi budżetowymi Xbox One S z mniejszym dyskiem i słabszymi podzespołami oraz Sony Playstation 4 w wersji slim.Xbox X Project Scorpio jest odpowiedzią na zarzuty o to, że konsole są przestarzałe i z góry skazane na porażkę w zestawieniu z komputerami do gier. Nowa propozycja Microsoftu wyciąga z gier absolutne maksimum, pozostawiając jeszcze duży zapas. Producent zapewnia, że 326-gigabajtowa przepustowość konsoli jest czysto teoretyczna i wynika z maksymalnych możliwości sprzętu. W praktyce, mało która gra, nawet najbardziej rozbudowana, będzie miała okazję ją wykorzystać. Rzadko spotykamy się z potrzebą wykorzystania  285 GB/s, więc mamy tutaj spory bufor!

Dla tych, którzy chcą cieszyć się graniem na najwyższym poziomie, a nie kupili Xboxa One S ani PlayStation 4 Pro, Scorpio będzie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko, żeby teraz pograć z większą przyjemnością, niż posiadacze innych platform, ale także po to, żeby mieć niezawodny sprzęt na kilka lat do przodu.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel