Co potrafią inteligentne żarówki – przegląd rynku

Oszczędzanie energii na oświetleniu w dzisiejszych czasach nie musi wcale oznaczać chodzenia po domu i gaszenia wszystkich świateł. Dzięki inteligentnym żarówkom, proces zarządzania domowym oświetleniem stał się zdecydowanie bardziej zaawansowany, a fizyczna obecność w domu przestała być niezbędna. W końcu zarządzaniem każdym światłem w obrębie budynku możemy zajmować się zdalnie, siedząc przed ekranem komputera lub korzystając z aplikacji mobilnej. Naturalnie pod warunkiem, że mamy do dyspozycji odpowiednią liczbę inteligentnych żarówek. Jeśli nie, może należy zastanowić się nad tym, czy warto się w nie zaopatrzyć. Skoro regularną wymianę telewizora w salonie czy smartfona uważamy za rzecz normalną, to czemu nie pomyśleć także o inwestycji w inteligentne oświetlenie?


Jakie są zalety inteligentnych żarówek?

W pierwszej kolejności, należy wymienić wygodne sterowanie. Mając w domu zwykłą żarówkę, jesteśmy zmuszeni do włączania i wyłączania fizycznego przycisku. Dysponując inteligentną żarówką, możemy robić to samo nie ruszając się z miejsca – wystarczy mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację mobilną. Ciekawą opcją jest także sterowanie głosowe, możliwe w przypadku niektórych żarówek kompatybilnych z Amazon Echo. Jednak samo włączenie czy wyłączenie światła to nie wszystko. Niezwykle pomocna jest możliwość regulowania koloru światła i temperatury barwowej. W ten sposób, możemy zmieniać oświetlenie w zależności od pory dnia i indywidualnych preferencji. Kolejna zaleta to możliwość monitorowania zużycia energii. Dysponując inteligentną żarówką, taką jak na przykład żarówka LED Smart TP-LINK LB130, można śledzić koszty zużycia prądu analogicznie jak z miernikiem energii, ale bez konieczności kupowania tego urządzenia osobno.


Choć tak zaawansowane oświetlenie nie należy do tanich, w dłuższej perspektywie zdecydowanie się opłaca. Po pierwsze, zużycie prądu w przypadku takiej żarówki jest ok 80% mniejsze od tradycyjnej. Po drugie, takie żarówki charakteryzują się wyjątkową trwałością i niezawodnością. Przykładowo, żywotność żarówki LED PHILIPS Hue 10W A60 E27 to aż 25 000 godzin!


Najważniejsze parametry żarówki

W przypadku nowoczesnych żarówek, raczej nie należy patrzeć na ich moc wyrażoną w watach. Ta raczej będzie mieć znikomą wartość, natomiast istotnym parametrem mówiącym o sile oświetlenia jest strumień świetlny wyrażony w lumenach (lm). To, jak silnego oświetlenia potrzebujemy, zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, jego nasłonecznienia w ciągu dnia i innych źródeł światła. Jednak satysfakcjonująca wartość powinna zawierać się w przedziale między 600 lm a 850 lm. Ważny jest także kąt świecenia. Jak wiadomo, żarówki halogenowe charakteryzują się niewielkim kątem świecenia, więc silne światło pada punktowo, zamiast rozchodzić się równomiernie po całym pomieszczeniu. Jeśli zatem nasza inteligentna żarówka ma być głównym źródłem oświetlenia, to im większy kąt, tym lepiej. W przypadku większości modeli jest to 270 stopni. Podobnie jak w przypadku każdej innej żarówki, trzeba także zwrócić uwagę na jej mocowanie, a konkretnie rodzaj gwintu – najczęściej E27. Producenci inteligentnych żarówek

Duży wybór zdalnie sterowanych żarówek w zróżnicowanych cenach oferuje na przykład firma TP-LINK. W ofercie mamy modele ze ściemniaczem, ze zmiennym białym światłem i ze zmiennym kolorem. Od dłuższego czasu w inteligentne żarówki inwestuje również Philips. W przypadku tej firmy mamy żarówki sprzedawane pojedynczo, jak również w zestawach liczących po 3 sztuki. Inne firmy oferujące takie rozwiązania w kwestii oświetlenia to na przykład rodzima Manta, Xiaomi, Veho czy Osso.Inteligentny dom z urządzeniami kontrolowanymi zdalnie to przyszłość. Wiadomo, że jeszcze bardzo długo prawidłowe działania wielu sprzętów będzie wymagało fizycznej obecności człowieka, niemniej już dziś możemy mieć poczuć się jak w filmie science-fiction korzystając z żarówek sterowanych smartfonem i reagujących na polecenie głosowe. A przy tym  - zredukować koszty dzięki ich energooszczędności!


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel