Co potrafią nowoczesne drony – na przykładzie produktów DJI

Dron szybujący na niebie to widok, który już prawie nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. Na większości imprez masowych, takich jak festyny, koncerty, pikniki czy rekonstrukcje historyczne, latające statki powietrzne wyposażone w kamery stają się już takim standardem, jak kamera na statywie czy tłum ludzi robiących zdjęcia telefonami – po prostu nowy sposób na udokumentowanie wydarzenia w jak najbardziej efektowny sposób. Wraz z rozpowszechnieniem się dronów, zwiększają się także ich możliwości. Już sam fakt, że urządzenie lata tam, gdzie chcemy, wykonując filmy i zdjęcia, nie robi wrażenia. Drony stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, podobnie jak smartfony, z którymi zresztą współpracują. Coraz wyraźniejsza jest także linia podziału na produkty komercyjne, produkty dostępne masowo, ale wykorzystywane też do profesjonalnych zastosowań (na przykład przez fotografów ślubnych) oraz zabawki przeznaczone głównie dla dzieci. W tym artykule skupimy się na tych drugich. Jesteście ciekawi, jakie zaawansowane funkcje oferują drony? Pokazujemy ich możliwości na przykładzie kilku modeli od DJI.

Poruszanie się w powietrzu – najciekawsze funkcje drona

Funkcją powszechnie wykorzystywaną w wielu modelach już od dawna jest automatyczny powrót do wyznaczonego punktu w przypadku utraty łączności. Dzięki temu udało się uratować wiele cennych urządzeń, które po prostu zniknęły w pewnym momencie z pola widzenia i gdyby nie powróciły na miejsce startu, mogłyby zgubić się bezpowrotnie. Równie przydatna wydaje się funkcja automatycznego omijania przeszkód. Dzięki specjalnym czujnikom, delikatny dron nie uderzy w ścianę, drzewo czy inną maszynę znajdującą się w powietrzu.

W zaawansowanych urządzeniach można iść jednak znacznie dalej. Bardzo ciekawa wydaje się na przykład funkcja śledzenia obiektu, którą posiada Quadrocopter DJI Phantom 4 Advanced. Jak to działa? Wyznaczamy po prostu maszynie zadanie w postaci podążania za konkretnym obiektem. Możemy zresztą wydać takie polecenie w kilku wariantach. Pierwsza opcja to pokierowanie drona w ten sposób, żeby podążał cały czas tuż przed albo tuż za swoim celem. Wtedy dron porusza się w pełni samodzielnie, a my możemy manipulować kamerą. Jest także opcja Spotlight, która oznacza, że kamera skierowana jest na obiekt podczas lotu w dowolnym kierunku. Trzecia opcja to lot z prawej lub lewej strony obiektu.

Następna bardzo przydatna funkcja to skierowanie drona do wyznaczonego punktu na mapie. Wykonując polecenie, dron porusza się ze stałą prędkością i omija wykryte przeszkody. Tę umiejętność posiadają również tańsze modele, takie, jak DJI Mavic Air Flame oraz DJI Spark Fly More Combo Alpine. I tu także możemy mieć wpływ na to, czy dron porusza się przodem, tyłem czy może ma wykonywać obroty w trakcie lotu. Wspomniany Phantom 4 może też uwzględniać więcej niż jeden punkt na mapie w trybie Draw. Dron może lecieć po prostu od punktu do punktu, z kamerą skierowaną do przodu lub poruszać się po wyznaczonej trasie tylko na wyraźne polecenie, przez resztę czasu pozostając pod kontrolą operatora

Funkcje fotograficzne i social media

To, że wbudowane kamery w dronach są coraz lepsze i nagrywają w coraz wyższej rozdzielczości, nie jest żadnym zaskoczeniem. W ciągu kilku lat zwykłe HD zostało wyparte przez doskonałe materiały Full HD oraz 4K.

Na tym jednak nie koniec miłych niespodzianek. Drony DJI potrafią także…rozpoznawać gesty! Za pomocą rąk możemy pokazać wyznaczony znak, żeby dron zrobił nam zdjęcie! Za pomocą gestów możemy także uruchomić drona oraz sterować nim w pewnym zakresie. Wielkim udogodnieniem jest także współpraca drona z aplikacją na smartfonie. Dzięki odpowiedniej synchronizacji, można przesyłać nagrany materiał do social media, dokonywać podstawowej obróbki materiałów, a nawet transmitować film na żywo za pośrednictwem sieci. 

Drony to w dzisiejszych czasach już znacznie więcej niż zabawki. Kiedy to sobie uświadomimy, przestaną dziwić wysokie ceny sprzętu. Biorąc pod uwagę, jak wiele mają do zaoferowania, ich wartość wydaje się całkowicie uzasadniona.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]