Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać? I jak sprawdzić RAM w komputerze?

Wiesz, czym charakteryzuje się pamięć RAM? To w końcu jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Do czego służy? I jak ją sprawdzić w komputerze? Wszystko wyjaśniamy poniżej.


Czy charakteryzuje się pamięć RAM i do czego służy?


  • płynne przechodzenie między kartami w przeglądarce, możliwość otwierania wielu kart na raz,
  • szybsze przetwarzanie grafiki czy plików muzycznych,
  • większą wydajność w grach.


Z tego powodu na pamięć operacyjną trzeba w szczególności zwrócić uwagę, gdy myślimy o grach albo planujemy pracować na komputerze, korzystając ze skomplikowanych programów i aplikacji. Rodzaj pamięci RAM w komputerze ważny jest także dla programistów.


Co to jestć pamięć RAM?


Rodzaje pamięci RAM


Prawdą jest, że im więcej jest pamięci RAM, tym sprzęt działa szybciej. Nie należy jednak zapominać o tym, że istnieją różne rodzaje pamięci komputera.


Obecnie na rynku spotkamy przede wszystkim pamięć trzeciej i czwartej generacji, czyli DDR3 i DD4. Nowością jest pamięć DDR5, która pojawi się na przykład w konsolach najnowszej generacji pod koniec 2020 roku. Stare kości DDR i DDR2 już praktycznie nie występują. Pamięć RAM powinna być kompatybilna z płytą główną. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy płyta obsłuży DDR3, czy DDR4. Nowsze rodzaje pamięci RAM uchodzą za lepsze, ponieważ potrafią uzyskiwać wyższe taktowanie przy niższym napięciu. Widać to dokładnie, gdy przyjrzymy się obsługiwanym częstotliwościom. Dla DDR3 standardem są wartości 1600 MHz lub 1866 MHz, a dla DD4 – najczęściej 2133 MHz albo 2400 MHz. Nowsza pamięć działa więc wydajniej i jest bardziej energooszczędna.


Ile RAM w komputerze?


Obecnie absolutne minimum to 4 GB RAM. W komputerach dla graczy albo dla grafików zadowalająca wartość to na ten moment 12 GB lub 16 GB. 8 GB RAM może już teraz okazać się niewystarczającą wartością dla wielu gier i programów.

Warto także wiedzieć, że oprócz samej wielkości i rodzaju pamięci RAM, na wydajność wpływa także fakt, czy używamy jednej, czy dwóch kości RAM. Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Gdy użyjemy dwóch kości 4 GB zamiast jednej kości 8 GB, komputer będzie działał wydajniej. Jednak nie każda płyta główna umożliwia użycie dwóch kości.

Wczytując się bardziej w cechy konkretnej pamięci, można także dostrzec parametry opóźnienia oraz CAS latency (CL). Ta wartość wskazuje, jaki czas upływa od momentu wysłania żądania do odczytu danych z określonej kolumny pamięci. Im więc parametr niższy, tym komputer działa szybciej.


Wartości pamięci RAM w komputerach dla grafików i do pracy biurowej.


Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze?


Gdy kupujemy nowy sprzęt stacjonarnie lub w sklepie internetowym, z łatwością uzyskamy informacje o wielkości i rodzaju pamięci RAM. A co w sytuacji, gdy już mamy komputer, ale nie pamiętamy, jaka był wielkość pamięci operacyjnej?

Jak sprawdzić RAM w tej sytuacji? Na szczęście to proste.

W komputerach z systemem operacyjnym Windows wystarczy:


  • wejść w „Mój komputer”,
  • wyświetlić „Właściwości”,
  • można także uzyskać taką informację w Menedżerze Zadań. Jeśli wybierzemy zakładkę „Wydajność” a następie „Pamięć”, dowiemy się nie tylko, ile jest pamięci RAM, ale również w jakim stopniu jest aktualnie wykorzystywana.


Ile kosztuje pamięć RAM?


Ceny samej pamięci są dużo niższe niż dobrych procesorów czy kart graficznych. Przykładowo: pamięć RAM GOODRAM 8GB DDR4 kosztuje ok. 160 zł. Pamięć 16 GB RAM to zazwyczaj koszt między 350 zł a 650 zł.


Przeczytaj więcej

Jak sprawdzić, ile cali i cm ma laptop? Jaki wymiar wybrać?

Jak sprawdzić, ile cali i cm ma laptop? Jaki wymiar wybrać?

Chcesz kupić laptop? Ile cali powinien mieć? To ważna decyzja, zwłaszcza jeśli będziesz używać tego sprzętu na co dzień. Jednak aby mieć punkt odniesienia, w pierwszej kolejności, należałoby wiedzieć, jaki rozmiar ma urządzenie, z którego korzystamy w tej chwili. Jak więc sprawdzić cale laptopa?
Jak zrobić screena na laptopie – z systemem Windows i w laptopach Apple?

Jak zrobić screena na laptopie – z systemem Windows i w laptopach Apple?

Można śmiało powiedzieć, że wiedza o tym, jak zrobić screena na laptopie, to tak samo podstawo-wa kwestia, jak wykorzystywanie funkcji kopiuj/wklej. Taką samą możliwość znajdziemy w smartfonach i tabletach.
Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
League of Legends 2021 – jakie są minimalne wymagania sprzętowe? Jaki komputer do LoL-a kupić?

League of Legends 2021 – jakie są minimalne wymagania sprzętowe? Jaki komputer do LoL-a kupić?

O co chodzi w League of Legends (LOL) i dlaczego warto zagrać? I jaki komputer do Lol-a wybrać?
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel