Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Pamięć RAM, w przeciwieństwie do pamięci wewnętrznej, nie odpowiada za pliki zainstalowane na stałe, ale za tymczasowe zasoby potrzebne do wykonania określonego zadania. Skrót RAM to z języka angielskiego Random Access Memory. Jest to więc pamięć o swobodnym dostępie, wykorzystywana w chwili, gdy jest potrzebna. Im sprawniejsza pamięć, tym więcej operacji można wykonać jednocześnie. Stąd też inna popularna nazwa – pamięć operacyjna. Warto zatem zwracać uwagę na pamięć RAM. Co to daje w praktyce?


W tym miejscu należy wymienić takie korzyści pamięci RAM jak:


  • płynne przechodzenie między kartami w przeglądarce, możliwość otwierania wielu kart na raz,
  • szybsze przetwarzanie grafiki czy plików muzycznych,
  • większą wydajność w grach.


Z tego powodu na pamięć operacyjną trzeba w szczególności zwrócić uwagę, gdy myślimy o grach albo planujemy pracować na komputerze, korzystając ze skomplikowanych programów i aplikacji. Rodzaj pamięci RAM w komputerze ważny jest także dla programistów.


Co to jestć pamięć RAM?


Rodzaje pamięci RAM


Prawdą jest, że im więcej jest pamięci RAM, tym komputer działa szybciej. Nie należy jednak zapominać o tym, że istnieją różne jej rodzaje.

Obecnie na rynku spotkamy przede wszystkim pamięć trzeciej i czwartej generacji, czyli DDR3 i DD4. Nowością jest pamięć DDR5, która pojawi się na przykład w konsolach najnowszej generacji pod koniec 2020 roku. Stare kości DDR i DDR2 już praktycznie nie występują. Pamięć RAM powinna być kompatybilna z płytą główną. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy płyta obsłuży DDR3, czy DDR4. Nowsze rodzaje pamięci RAM uchodzą za lepsze, ponieważ potrafią uzyskiwać wyższe taktowanie przy niższym napięciu. Widać to dokładnie, gdy przyjrzymy się obsługiwanym częstotliwościom. Dla DDR3 standardem są wartości 1600 MHz lub 1866 MHz, a dla DD4 – najczęściej 2133 MHz albo 2400 MHz. Nowsza pamięć działa więc wydajniej i jest bardziej energooszczędna.


Ile RAM w komputerze?


Obecnie absolutne minimum to 4 GB RAM. W komputerach dla graczy albo dla grafików zadowalająca wartość to na ten moment 12 GB lub 16 GB. 8 GB RAM może już teraz okazać się niewystarczającą wartością dla wielu gier i programów.

Warto także wiedzieć, że oprócz samej wielkości i rodzaju pamięci RAM, na wydajność wpływa także fakt, czy używamy jednej, czy dwóch kości RAM. Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Gdy użyjemy dwóch kości 4 GB zamiast jednej kości 8 GB, komputer będzie działał wydajniej. Jednak nie każda płyta główna umożliwia użycie dwóch kości.

Wczytując się bardziej w cechy konkretnej pamięci, można także dostrzec parametry opóźnienia oraz CAS latency (CL). Ta wartość wskazuje, jaki czas upływa od momentu wysłania żądania do odczytu danych z określonej kolumny pamięci. Im więc parametr niższy, tym komputer działa szybciej.


Wartości pamięci RAM w komputerach dla grafików i do pracy biurowej.


Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze?


Gdy kupujemy nowy sprzęt stacjonarnie lub w sklepie internetowym, z łatwością uzyskamy informacje o wielkości i rodzaju pamięci RAM. A co w sytuacji, gdy już mamy komputer, ale nie pamiętamy, jaka był wielkość pamięci operacyjnej?

Jak sprawdzić RAM w tej sytuacji? Na szczęście to proste.

W komputerach z systemem operacyjnym Windows wystarczy:

  • wejść w „Mój komputer”,
  • wyświetlić „Właściwości”,
  • można także uzyskać taką informację w Menedżerze Zadań. Jeśli wybierzemy zakładkę „Wydajność” a następie „Pamięć”, dowiemy się nie tylko, ile jest pamięci RAM, ale również w jakim stopniu jest aktualnie wykorzystywana.


Ile kosztuje pamięć RAM?


Ceny samej pamięci są dużo niższe niż dobrych procesorów czy kart graficznych. Przykładowo: pamięć RAM GOODRAM 8GB DDR4 kosztuje ok. 160 zł. Pamięć 16 GB RAM to zazwyczaj koszt między 350 zł a 650 zł.


Przeczytaj więcej

Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Komfort pracy na komputerze z czasem może być na niższym poziomie niż w dniu zakupu. Wielu użytkowników może spotkać się z problemem, jakim jest throttling. Co to za zjawisko i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.
Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.
Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?
Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 
Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?
Jaki mikrofon do komputera w 2020 roku? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Jaki mikrofon do komputera w 2020 roku? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Mikrofon do komputera może pełnić wiele różnych funkcji. Przyda się w grach sieciowych, do nagrywania muzyki oraz vlogów, rozmów przez Skype czy webinariów. Jeśli przynajmniej jedna z tych aktywności nas interesuje, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Z myślą o początkujących proponujemy przyjrzeć się różnym modelem, których cena nie przekracza 200 zł. Oto nasz ranking mikrofonów do komputera.
Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Może być także częścią domowego monitoringu, koordynując pracę kamer IP. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego serwera do domu lub małego biura?
Jakie etui na tablet lub czytnik ebooków?

Jakie etui na tablet lub czytnik ebooków?

Kupno konkretnego modelu tabletu albo czytnika wiąże się zazwyczaj z dokupieniem etui. A jak konkretnie model wybrać? Poznaj wszystkie możliwości, zanim rozpoczniesz poszukiwania!
Prezenty gwiazdkowe do 500 zł

Prezenty gwiazdkowe do 500 zł

Święta to doskonała okazja do obdarowywania tych, których kochamy. Trafiony prezent nie tylko może sprawić radość, ale także ułatwić życie. W tym poradniku skupiamy się nie na rzeczach pięknych, a na praktycznych technologiach. Przedstawiamy listę ciekawych upominków, których cena nie przekracza 500 zł.
Jak przyśpieszyć działania komputera lub smartfona – praktyczny poradnik

Jak przyśpieszyć działania komputera lub smartfona – praktyczny poradnik

Jak przyśpieszyć smartfon albo laptop, bez konieczności wymiany na nowe urządzenie? Oto lista praktycznych wskazówek.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]