Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać? I jak sprawdzić RAM w komputerze?

Wiesz, czym charakteryzuje się pamięć RAM? To w końcu jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Do czego służy? I jak ją sprawdzić w komputerze? Wszystko wyjaśniamy poniżej.


Czy charakteryzuje się pamięć RAM i do czego służy?


  • płynne przechodzenie między kartami w przeglądarce, możliwość otwierania wielu kart na raz,
  • szybsze przetwarzanie grafiki czy plików muzycznych,
  • większą wydajność w grach.


Z tego powodu na pamięć operacyjną trzeba w szczególności zwrócić uwagę, gdy myślimy o grach albo planujemy pracować na komputerze, korzystając ze skomplikowanych programów i aplikacji. Rodzaj pamięci RAM w komputerze ważny jest także dla programistów.


Co to jestć pamięć RAM?


Rodzaje pamięci RAM


Prawdą jest, że im więcej jest pamięci RAM, tym sprzęt działa szybciej. Nie należy jednak zapominać o tym, że istnieją różne rodzaje pamięci komputera.


Obecnie na rynku spotkamy przede wszystkim pamięć trzeciej i czwartej generacji, czyli DDR3 i DD4. Nowością jest pamięć DDR5, która pojawi się na przykład w konsolach najnowszej generacji pod koniec 2020 roku. Stare kości DDR i DDR2 już praktycznie nie występują. Pamięć RAM powinna być kompatybilna z płytą główną. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy płyta obsłuży DDR3, czy DDR4. Nowsze rodzaje pamięci RAM uchodzą za lepsze, ponieważ potrafią uzyskiwać wyższe taktowanie przy niższym napięciu. Widać to dokładnie, gdy przyjrzymy się obsługiwanym częstotliwościom. Dla DDR3 standardem są wartości 1600 MHz lub 1866 MHz, a dla DD4 – najczęściej 2133 MHz albo 2400 MHz. Nowsza pamięć działa więc wydajniej i jest bardziej energooszczędna.


Ile RAM w komputerze?


Obecnie absolutne minimum to 4 GB RAM. W komputerach dla graczy albo dla grafików zadowalająca wartość to na ten moment 12 GB lub 16 GB. 8 GB RAM może już teraz okazać się niewystarczającą wartością dla wielu gier i programów.

Warto także wiedzieć, że oprócz samej wielkości i rodzaju pamięci RAM, na wydajność wpływa także fakt, czy używamy jednej, czy dwóch kości RAM. Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Gdy użyjemy dwóch kości 4 GB zamiast jednej kości 8 GB, komputer będzie działał wydajniej. Jednak nie każda płyta główna umożliwia użycie dwóch kości.

Wczytując się bardziej w cechy konkretnej pamięci, można także dostrzec parametry opóźnienia oraz CAS latency (CL). Ta wartość wskazuje, jaki czas upływa od momentu wysłania żądania do odczytu danych z określonej kolumny pamięci. Im więc parametr niższy, tym komputer działa szybciej.


Wartości pamięci RAM w komputerach dla grafików i do pracy biurowej.


Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze?


Gdy kupujemy nowy sprzęt stacjonarnie lub w sklepie internetowym, z łatwością uzyskamy informacje o wielkości i rodzaju pamięci RAM. A co w sytuacji, gdy już mamy komputer, ale nie pamiętamy, jaka był wielkość pamięci operacyjnej?

Jak sprawdzić RAM w tej sytuacji? Na szczęście to proste.

W komputerach z systemem operacyjnym Windows wystarczy:


  • wejść w „Mój komputer”,
  • wyświetlić „Właściwości”,
  • można także uzyskać taką informację w Menedżerze Zadań. Jeśli wybierzemy zakładkę „Wydajność” a następie „Pamięć”, dowiemy się nie tylko, ile jest pamięci RAM, ale również w jakim stopniu jest aktualnie wykorzystywana.


Ile kosztuje pamięć RAM?


Ceny samej pamięci są dużo niższe niż dobrych procesorów czy kart graficznych. Przykładowo: pamięć RAM GOODRAM 8GB DDR4 kosztuje ok. 160 zł. Pamięć 16 GB RAM to zazwyczaj koszt między 350 zł a 650 zł.


Przeczytaj więcej

Nagrywanie ekranu w Windows 11 – jak to zrobić? Kilka sposobów

Nagrywanie ekranu w Windows 11 – jak to zrobić? Kilka sposobów

Nagrywanie ekranu Windows 11 to dla jednych użytkowników całkowicie pomijalna funkcja, dla innych zaś ważne narzędzie pracy i konieczność. Jeszcze inni korzystają z niej raz na kilka lat, w wyjątkowych przypadkach. Dziś przedstawimy nagrywanie ekranu z dźwiękiem w Windows 11, zdradzimy ciekawą plotkę oraz zaproponujemy sposób alternatywny.
Resident Evil – ile jest części gier? W jakiej kolejności w nie grać?

Resident Evil – ile jest części gier? W jakiej kolejności w nie grać?

Gdy w 1996 roku japońskie studio zaprezentowało światu pierwszą odsłonę kultowej dziś gry, nikt nie przewidywał, do jakich rozmiarów urośnie seria Resident Evil. Części i kolejne wersje pojawiały się co chwila, a nierzadko nawet dwa razy do roku. To nie wpływało jednak negatywnie na ich jakość, za to sprawiało ogromną przyjemność gamerom na całym świecie. Dziś powiemy Ci, jak grać w Resident Evil i jaką kolejność warto zachować dla najlepszych przeżyć.
Stopnie ochrony IP w smartfonach – co oznaczają? Ile ich jest?

Stopnie ochrony IP w smartfonach – co oznaczają? Ile ich jest?

Stopnie ochrony IP informują użytkownika o warunkach, w jakich wykorzystywane może być konkretne urządzenie. Choć osoby dobrze zaznajomione ze światem technologii i sprzętu elektronicznego rozpoznają najczęściej wykorzystywane oznaczenia, warto poznać zasadę przyznawania konkretnych stopni ochrony i używane do tego skale.
Jak zaktualizować Windows 10 do 11? Krótka instrukcja

Jak zaktualizować Windows 10 do 11? Krótka instrukcja

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, jak zaktualizować do Windows 11 posiadany obecnie system Windows 10, kto może to zrobić i jak sprawdzić, czy Twój obecny sprzęt spełnia wymagania systemu. Możliwość darmowego upgrade’u to nie pierwszy tego typu zabieg firmy z Redmond i z pewnością nie ostatni. Nowy system został wyraźnie odświeżony i stał się bardziej funkcjonalny, co dodatkowo zachęca do poświęcenia kilku chwil na aktualizację.
Jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci z telefonu?

Jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci z telefonu?

W kolejnym z naszych artykułów poradnikowych pokażemy Ci, jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci Twojego smartfona. Wskażemy najważniejsze punkty i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, żeby nie utracić danych bezpowrotnie. Cały proces ogranicza się do kilku kliknięć, dlatego poradzą sobie z nim nawet osoby, które na co dzień nie są entuzjastami technologii.
Jak połączyć dwa routery kablem w jedną sieć? Jak je połączyć bezprzewodowo?

Jak połączyć dwa routery kablem w jedną sieć? Jak je połączyć bezprzewodowo?

Jeśli zastanawiasz się jak połączyć dwa routery – jesteś w dobrym miejscu. W tym krótki artykule omówimy główne zalety takiego rozwiązania i krok po kroku wyjaśnimy jak połączyć dwa routery kablem w jedną sieć oraz jak zrobić to całkowicie bezprzewodowo.
Najlepsze monitory do 1000 zł – jaki wybrać?

Najlepsze monitory do 1000 zł – jaki wybrać?

Monitor do 1000 zł to rozsądny zakup. Jaki monitor do 1000 zł kupić, aby mieć pewność, że to dobrze zainwestowane pieniądze? Przedstawiamy zestawienie najlepszych monitorów w rozsądnej cenie.
FIFA 22 – jakie są wymagania sprzętowe dla gry na PC?

FIFA 22 – jakie są wymagania sprzętowe dla gry na PC?

Omówimy dziś najważniejsze kwestie związane z jedną z najnowszych edycji legendarnego symulatora piłkarskiego, czyli FIFA 22 – wymagania sprzętowe, tryby gry i nowości względem poprzedniej wersji.
Elden Ring – jakie są wymagania sprzętowe na PC?

Elden Ring – jakie są wymagania sprzętowe na PC?

Stawiane przez Elden Ring wymagania dla komputerów PC i laptopów mogą się początkowo wydawać dosyć wysokie. Sprawdźmy, jak wydajny musi być Twój komputer, by zagrać w Elden Ring!
Age of Empires 4 – jakie są wymagania gry na PC?

Age of Empires 4 – jakie są wymagania gry na PC?

Niewygórowane, stawiane przez Age of Empires 4 wymagania sprzętowe to świetna okazja do zapoznania się z kultową już serią gier strategicznych, obecną na rynku od 1997 roku.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]