Co warto wiedzieć o sterowaniu smartfonem sprzętami RTV i AGD?

Nie sposób dziś wymienić wszystkich funkcji, które przejęły smartfony. Telefon potrafi zastąpić notatnik, kalkulator, latarkę, portfel, a także pilot do sterowania wieloma urządzeniami. Powszechne używanie smartfonów oraz fakt, że nie rozstajemy się z nimi nawet na chwilę sprawia, że perspektywa kontrolowania różnych urządzeń za pomocą dedykowanej aplikacji stała się bardzo atrakcyjna. I nie należy rozpatrywać tego wyłącznie jako ciekawostki dla miłośników gadżetów. Takie rozwiązania mają bardzo praktyczne zastosowanie i mogą pomóc w wielu konkretnych sytuacjach. Jakie sprzęty będziemy mogli obsługiwać z poziomu smartfona i co konkretnie uda się zrobić? Temat omawiamy szczegółowo w naszym poradniku.

Sterowanie telewizorem

Używanie pilota to tylko jeden ze sposobów zmieniania kanałów i poruszania się po interfejsie smart TV. Obecnie producenci oferują nam znacznie więcej możliwości – sterowanie głosowe, sterowanie gestem, wreszcie - używanie do tego smartfona. Rozwiązanie jest wygodne, ponieważ telefon, w przeciwieństwie do pilota, zawsze łatwo zlokalizować, zwłaszcza jeśli przez większość dnia jest w jednym miejscu – w kieszeni. Sterowanie odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji i jest bardzo proste i intuicyjne. Telewizory sterowane smartfonem nie są też jakimś wielkim luksusem, a raczej dość powszechnym produktem. Ta funkcja ma zastosowanie w wielu telewizorach ze średniej półki. Bez problemu znajdziemy takie w cenie do 2000zł.

Lodówka, do której zajrzysz, będąc daleko od domu!

Inteligentne lodówki, łączące się ze smartfonem, oferuje już wiele firm – Candy, Electrolux, LG, Samsung, a nawet polska Amica. Dobrze jednak wiedzieć, że poziom zaawansowania urządzenia może być różny. W najprostszej wersji, aplikacja w smartfonie umożliwia zdalne sterowanie temperaturą. To przydatne, gdy chcemy wyłączyć chłodzenie, wyjeżdżając na wakacje, a już wyszliśmy z domu, zapominając zrobić to wcześniej. Na tej samej zasadzie możemy obniżyć temperaturę, żeby wracając z pracy mieć lepiej schłodzony napój. To oczywiście ciekawe, ale niektóre modele idą znacznie dalej. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest lodówka Samsung z funkcją Family Hub.

Urządzenie jest wyposażone w 3 wbudowane kamery, które monitorują zawartość lodówki. Dzięki temu, możemy zajrzeć do jej wnętrza, będąc z dala od domu i dowiedzieć się, jakich produktów aktualnie brakuje. Oprócz zaglądania do środka, możemy sporządzać także listy zakupów widoczne w aplikacji u wszystkich domowników, a także kontrolować w aplikacji daty ważności wszystkich produktów i otrzymywać powiadomienia o tym, że niedługo przeterminowany będzie jogurt albo jaja. Lodówka pomoże też wybrać odpowiedni przepis na obiad. Gdy brakuje pomysłu, można polecić aplikacji, aby odnalazła przepis, który uda się zrobić z dostępnych produktów. Sam wyświetlacz wbudowany w drzwi lodówki ma także szereg innych funkcji, wynikających z łączności z siecią. Dzięki licznym aplikacjom, możemy korzystać z przeglądarki internetowej, obejrzeć ulubiony serial, posłuchać muzyki albo zamówić posiłek na pyszne.pl! Zdarza Wam się zostawiać dla bliskich notatki na lodówce? Samsung umożliwia także wyświetlanie tekstów i odręcznych rysunków, dodawanych na odległość z poziomu smartfona!

Inteligentne pralki

Zdalne sterowanie z poziomu smartfona znajduje zastosowanie również w przypadku prania. Do czego się przydaje? Przede wszystkim, daje możliwość uruchomienia pralki, gdy jesteśmy poza domem. Kolejna zaleta to kontrolowanie kosztów. W odpowiedniej aplikacji znajdziemy informacje o wszystkich cyklach prania i co za tym idzie - realnym zużyciu wody, prądu i detergentów. Niektóre pralki mają też pewne funkcje związane z diagnostyką i serwisem. Pralka na podstawie liczby odbytych cykli może zasugerować w aplikacji konieczność przeglądu czy wymiany jakiejś części, a także zaalarmować o pojawieniu się usterki. Ze smartfonami współpracują na przykład pralki Candy. Największa korzyść z pralki z Wi-Fi to pełna kontrola nad procesem prania i związana z tym lepsza organizacja czasu. Nie należy wiec uznawać tego za fanaberię, a raczej coś, co daje bardzo konkretne korzyści.

Domowe porządki pod kontrolą

Następny aspekt codziennego życia, gdzie nowoczesne technologie bardzo pomagają, to sprzątanie. W tym miejscu na pewno warto wspomnieć o automatycznych odkurzaczach, np.  marki iRobot. Sprzęt już sam w sobie jest bardzo nowoczesny i stanowi niesamowite ułatwienie - chociażby dlatego, że samodzielnie porusza się po domu i neutralizuje kurz i inne zanieczyszczenia samodzielnie, bez udziału człowieka. Robot sprzątający nie tylko sam wyczyści wybrane pomieszczenia, ale też wróci do bazy, żeby naładować baterię. Na tym nie koniec innowacji, bo roboty współpracują też z mobilną aplikacją. W smartfonie z łatwością sprawdzimy, ile jeszcze czasu zostało do zakończenia cyklu sprzątania, na ile naładowana jest bateria, oraz czy nie potrzeba opróżnić zbiornika na kurz albo wyczyścić szczotek. W aplikacji jest także instrukcja obsługi do naszego modelu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać papierowej wersji. Posiadacze robota mopującego Braava za pomocą aplikacji będą mogli także przenieść się do sklepu, gdzie dokupią nakładki do czyszczenia na sucho i na mokro.

Inne urządzenia sterowanie smartfonem

Na tym nie kończy się lista urządzeń obsługiwanych za pomocą telefonu. W ten sposób będziemy mogli kontrolować także inne sprzęty w kuchni – okap, piekarnik, płytę grzejną. Philips zintegrował z aplikacją także swój oczyszczacz powietrza – w telefonie znajdziemy nie tylko ważne informacje o stanie powietrza w domu i na zewnątrz, ale również przypomnienia o konieczności wymiany filtrów.

Współpraca sprzętów AGD ze smartfonami to raczej nie chwilowa moda, tylko znak czasów. Wygląda na to, że trend będzie się dalej rozwijał, tak samo jak rośnie popularność chociażby mobilnych płatności czy mobilnych wersji serwisów internetowych. Na targach technologicznych już teraz prezentowane są śmiałe wizje przyszłości, w której połączone ze sobą inteligentne sprzęty, które przewidują potrzeby użytkowników i dzięki temu - przyspieszają przygotowywanie potraw, sprzątanie i zarządzanie wszystkiego, co dzieje się w mieszkaniu. A wszystko to po to, żeby zaoszczędzić czas i zapewnić wygodę.

Taki kierunek faktycznie wydaje się bardzo realny. Już teraz dobrze jest, aby myśleć o kompletowaniu urządzeń, które będą ze sobą kompatybilne, czyli zadziałają w obrębie tego samego systemu i aplikacji. Podobnie jak w przypadku rozwiązań, smart home pewnie rzecz będzie się sprowadzać  głównie do wybierania modeli od tego samego producenta. A jaka firma najlepiej odnajdzie się w tej nowej rzeczywistości? Na ten moment trudno przewidywać, bo konkurencja jest naprawdę duża.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel