Co warto zabrać w góry? Nowinki technologiczne dla podróżników

Góry mają wielu zwolenników w okresie letnim. Bez śniegu znacznie łatwiej poruszać się po górskich szlakach, a dzień jest znacznie dłuższy, dzięki czemu mamy więcej czasu na piesze wędrówki. Wyjazd w góry to świetna okazja do ruchu na świeżym powietrzu, ćwiczenia orientacji w terenie i poznawania piękna przyrody, a także niepowtarzalna szansa na zrobienie pięknych zdjęć. Planując wędrówki, trzeba jednak pamiętać o dobrym zaplanowaniu trasy i bezpieczeństwie. Jakie akcesoria powinny się przydać? Przedstawiamy listę gadżetów technologicznych, które będą pomocne podczas wędrówek.

Stacja pogodowa

W górach kluczową rolę dla planowania odgrywa pogoda, która przecież jest zmienna. Gdy pojawiają się silne opady deszczu lub porywisty wiatr lepiej zejść ze szlaku i nie ryzykować. Pogoda decyduje też o tym, jak się ubrać danego dnia. Bardzo dobrym urządzeniem, które pozwoli mieć większą wiedzę na temat tego, co dzieje się za oknem, jest stacja pogodowa. Stacje są zasilanie bateriami, dzięki czemu nie potrzebują zasilania sieciowego. A jakie informacje pogodowe potrafią przekazywać? To już zależy od konkretnego modelu. Najtańsze urządzenia kupimy za mniej niż 50 zł. Za bardziej zaawansowane zapłacimy wielokrotnie więcej. Najważniejsze parametry stacji pogodowej to:

  • pomiar temperatury i wilgotności – im lepsza stacja, tym dokładniej mierzy te wskaźniki, zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz.
  • rodzaj wyświetlacza – im bardziej czytelny, tym lepiej. Tańsze modele mają najczęściej wyświetlacze monochromatyczne, a bardziej zaawansowane - pokazują wszystkie pomiary w kolorze, także z podświetlaniem w ciemności.
  • zakres temperatur -  ta wartość mówi, w jakich warunkach urządzenie jest w stanie pracować. Zakres wysokich temperatur raczej nie powinien być zmartwieniem, natomiast z odpornością na temperatury poniżej zera bywa różnie. Tylko najlepsze stacje radzą sobie z zakresem do minus 20 stopni Celsjusza.
  • prognozowanie – poza samym informowaniem o aktualnym statusie, dobre urządzenie pogodowe potrafi także przewidywać, co się będzie działo w ciągu najbliższych godzin i dni. Skuteczna i niedroga stacja pogodowa z funkcją prognozowania to na przykład OREGON SCIENTIFIC 142340 BAR206SX.

Opaska odblaskowa LED

Dobra widoczność jest ogromnie ważna, stąd obecność wielu odblaskowych elementów w odzieży outdoorowej. Odblaski są kluczowe w sytuacji, gdy grupa porusza się w różnym tempie, ale wszyscy chcą zachować jednak kontakt wzrokowy, a także w sytuacji, gdy zgubimy się i ktoś ma nas łatwo odnaleźć! Wygodny sposób na poprawienie swojej widoczności to opaska LED ISY ISL-3000, zakładana na nogę lub na ramię. Koszt – ok. 30 zł.

Powerbank

Aktywny telefon komórkowy podczas wyprawy to podstawa. Ważne, żeby mieć w razie czego możliwość łączności ze służbami ratunkowymi, ze schroniskiem czy z innymi uczestnikami wyprawy. Nawet najlepsze smartfony nie zachwycają pojemnością akumulatora, dlatego dobry powerbank jest zawsze w cenie.

Smartwatch

Jeśli mamy smartfona, dobrze jest pomyśleć także o inteligentnym zegarku. Te urządzenia znane są jako pomoc w treningu dla biegaczy czy miłośników jazdy na rowerze. Warto jednak pamiętać, że są modele, które potrafią dokładnie monitorować także aktywność na górskim szlaku – przebyty dystans, spalone kalorie czy różnice wysokości. Najlepszym przykładem takiego uniwersalnego sprzętu jest zegarek sportowy z GPS POLAR Vantage.

Butelka z filtrem

Na koniec warto wspomnieć także o uniwersalnej butelce. Dzięki filtracji, będzie można używać wody z różnych źródeł bez potrzeby jej przegotowania. Sprawdzony podczas górskich wędrówek i niedrogi model to na przykład butelka z filtrem BRITA FILL&GO ACTIVE.

Turystyka górska świetnie rozwijała się na długo przed tym jak wszystkie opisane sprzęty pojawiły się w sklepach. Oczywiście, można się bez nich obyć, ale z drugiej strony nie ma niczego złego w poprawianiu swojej wygody i bezpieczeństwa podczas wędrówek. Opisane produkty powinny przypaść do gustu tym, którzy rekreacyjnie chodzą po górach z rodziną lub znajomymi.

powrót