Co zabrać na majówkę? Doradzamy, o czym nie zapomnieć, jadąc na krótki wyjazd albo na działkę

Majówka to dla wielu osób początek sezonu na grilla, ale także czas, by wyjechać za miasto lub po prostu możliwość spotkania się ze znajomymi. W Polsce początek maja często oznacza dobrą pogodę, co sprzyja licznym aktywnościom na świeżym powietrzu. Co zrobić, aby ten czasu upłynął przyjemnie, błogo i bez niepotrzebnych nerwów? Doradzamy, jak przygotować się na weekend majowy, aby o niczym nie zapomnieć. Zobacz praktyczny poradnik.

Zdrowe jedzenie i napoje – koniecznie z lodówki

Majówka to okazja do najedzenia się do syta i odpuszczenia sobie na chwilę diety. Bez względu na to, czy w menu znajdzie się kiełbasa i hamburgery, czy raczej chude mięso z kurczaka, ryba i warzywa z grilla, trzeba pamiętać o odpowiednim przechowywaniu żywności.  Jeśli potrawy są przygotowane z wyprzedzeniem i na przykład przez kilka godzin się marynują, ważne jest, by uniknąć ich zepsucia, jeszcze zanim trafią na ruszt. Jeśli dania mają pokonać długą drogą w samochodzie, najlepiej jeśli będą przechowywane w lodówce turystycznej. Zdecydowana większość modeli zasilana jest przez ładowarkę samochodową 12V, więc to ideale rozwiązanie na wyjazd. Trudno oprzeć się także pokusie odpowiedniego schłodzenia napojów, zwłaszcza, jeśli zapowiada się upalny dzień, a w odludnej okolicy nie będzie sklepu, gdzie dostaniemy schłodzony sok albo piwo. Turystyczna lodówka będzie też dobrym wyborem na każdy piknik lub wyjazd na działkę czy do domu letniskowego, gdzie brakuje standardowego sprzętu AGD lub zasilania sieciowego. O czym pamiętać, wybierając lodówkę turystyczną?

Na te cechy warto wrócić uwagę:

  • Pojemność – im liczniejsza grupa, rusza na wspólny wyjazd, tym więcej miejsca będzie potrzeba w lodówce. Najmniejsze modele pomieszczą ok. 7 litrów, a największe - ponad 40 litrów. Oprócz pojemności, dobrze jest patrzeć też na kształt. Wysokie konstrukcje będą odpowiedniejsze do przechowywania butelek, a niższe - do wielu innych produktów.
  • Skuteczność chłodzenia – podając możliwości konkretnej chłodziarki, wskazuje się różnicę pomiędzy temperaturą otoczenia a temperatura we wnętrzu lodówki. Podstawowe modele chłodzą do poziomu 13 stopni poniżej temperatury otoczenia. Zaawansowane modele gwarantują nawet do 20 stopni różnicy. To oznacza, że jeśli na zewnątrz mamy 22 stopnie, jedna lodówka schłodzi produkty do 9 stopni, a druga do 2 stopni Celsjusza. To naprawdę duża różnica.
  • Funkcja podgrzewania – okazuje się, że turystyczna lodówka to produkt przydatny nie tylko wtedy, gdy jest ciepło. W zimniejszych miesiącach może pełnić odwrotną funkcję, jeśli posiada opcję podgrzewania. W ten sposób można przechowywać ciepły posiłek skuteczniej niż w torbie termicznej. Przykładowo, lodówka turystyczna MPM 34-CBM-06 podgrzewa do 65 stopni.


Elektronika w szczerym polu? Tak to możliwe!

Często wyjazd za miasto oznacza pożegnanie się z tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Ogólnodostępna sieć Wi-Fi i gniazdo sieciowe na wyciągnięcie ręki to standard w porządnym hotelu, ale już niekoniecznie na leśnej polanie czy na działce. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do swoich mobilnych urządzeń i nie chcemy się z nimi rozstawać, dobrze jest pamiętać o zasilaniu. Przy obecnej pojemności akumulatorów, smartfony rzadko trzymają dłużej niż 1,5 dnia. Mając to na uwadze, dobrze jest korzystać z opcji oszczędzania baterii. W tym celu można zwolnić działanie procesora, zmniejszyć jasność ekranu, a także wyłączyć wszystkie niepotrzebne funkcje, jak lokalizacja, szukanie sieci Wi-Fi czy Bluetooth. Dodatkowe godziny działania zyskamy także dzięki użyciu powerbanków. Jeśli na majówkę jedziemy autem, najlepiej jest skorzystać z możliwości podładowania sprzętu za pomocą ładowarki samochodowej. Jeśli mamy więcej niż jedną osobę, która nie wyobraża sobie kilku godzin przez smartfona, dobrze jest mieć ładowarkę z więcej niż jednym wejściem USB. Obecnie bardzo tanio można kupić modele ładujące jednocześnie dwa albo trzy urządzenia.

Warto pamiętać o tym, jak wiele urządzeń działa dziś bez kabli. Jeśli chcemy puścić muzykę, warto zabrać głośnik bezprzewodowy. W bardzo prosty sposób można też drukować zrobione przed chwilą zdjęcia, dzięki drukarkom mobilnym, które są tak małe, że zmieszczą się w każdej torbie czy plecaku.

Pamiętaj, żeby mieć plan B – co robić na majówce, gdy leje deszcz?

Wszyscy marzymy o spokojnej, beztroskiej i - przede wszystkim - słonecznej majówce. Niestety, pogoda potrafi płatać figle i czasami deszcz na początku maja jest równie wielkim zaskoczeniem, jak dla drogowców śnieg w grudniu. Dobrze jest przewidzieć taką ewentualność i brać poprawkę na to, że prognozy pogody (zwłaszcza długoterminowe) nie zawsze się sprawdzają. Opady, zimny wiatr i niższa temperatura nie jest jednak żadną tragedią i wciąż można przyjemnie spędzić czas. Jaki można mieć pomysł na weekend majowy, gdy aura nie sprzyja?

  • Grill elektryczny zamiast tradycyjnego – potrawy z grilla są świetne i wcale nie trzeba ich przygotowywać na zewnątrz, a paleniska rozpalać węglem. Grill elektryczny to równie dobry sposób na przygotowanie tego, co lubimy najbardziej. Jeśli pogoda nie sprzyja, wciąż można zjeść wszystkie pyszności, tyle, że w pomieszczeniu, a nie na zewnątrz. Elektryczne grille też znacznie łatwiej utrzymać w czystości, dzięki ich nieprzywierającej powłoce.
  • Gry planszowe dla całej rodziny – jeśli trampolina w ogrodzie, gra w piłkę albo badminton okażą się chybionym pomysłem, zawsze można szukać alternatywnych rozrywek pod dachem. W tej sytuacji nieocenione mogą być gry planszowe, które pozwolą przenieść się myślami w inne miejsce. Dobra planszówka potrafi wciągnąć na długie godziny. A kiedy znaleźć czas na takie przyjemności, jeśli nie podczas kilku wolnych dni? Lepszej okazji poza wakacjami już raczej nie będzie.
  • Konsola mobilna – strzał w dziesiątkę – jeśli zamiast konsoli Playstation albo Xbox wybraliście Nintendo Switch, podczas wyjazdu na pewno utwierdzicie się w przekonaniu, że to był dobry pomysł. Możliwość grania przez więcej niż jednego gracza bez telewizora i innych urządzeń o dużych gabarytach to zawsze duży atut. Mobilne konsole do grupowej rozrywki nadają się dużo lepiej niż smartfony i tablety. Zatem mając konsolę ze sobą, zawsze mamy jakąś alternatywę i możliwość zagospodarowania czasu, gdy pogoda zawiedzie.

Majówka jest raz w roku i zawsze w tym samym terminie. Dzięki temu można spokojnie wszystko zaplanować i przygotować się z dużym wyprzedzeniem, z góry znając datę oraz skalę wyzwania. Dobrze zorganizowany wypad, gdy o wszystko zadbaliśmy, na pewno generuje mniej stresu. A to oznacza bardziej udany wypoczynek i możliwość oderwania się od swoich codziennych spraw. Pakując zawczasu wszystko, co się może trzymać, mamy całe przedsięwzięcie pod kontrolą i nie damy się niczym zaskoczyć.

powrót