Co zabrać na zimowisko – ABC pakowania na obóz narciarski

Przerwa międzysemestralna to dla polskich dzieci świetna okazja do udanego wyjazdu. I chociaż ferie trwają tyko 2 tygodnie, jest wiele możliwości aktywnego i twórczego spędzenia tego czasu. Ze względu na porę roku, najpopularniejszą formą wyjazdów wciąż pozostają zimowiska i obozy narciarskie. Podobnie jak do wakacyjnych wypraw, do zimowych wypadów także należy się odpowiednio przygotować. Co zabrać do głównego bagażu a co do podręcznego? Co może zaskoczyć za granicą? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Polecamy tekst w szczególności rodzicom, którzy wysyłają dziecko na zimowy wyjazd po raz pierwszy.

Gdzie pojechać na ferie zimowe?

Wyjazdy na ferie zimowe to dla wielu obiektów turystycznych najlepsza okazja do zarobku, więc ośrodki prześcigają się w atrakcyjnych ofertach, żeby tylko zaciekawić i zaintrygować swoich gości. W Polsce od lat w czołówce najczęściej odwiedzanych miast są niezmiennie Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska oraz Wisła. Każde z tych miejsc oferuje zresztą także inne atrakcje poza samymi wyciągami. Wielką atrakcją zarezerwowaną dla zimowych pobytów w górach są oczywiście kuligi z pochodniami. Inna nietypowa atrakcja, zyskująca stale popularność, to przejażdżka psim zaprzęgiem. W Wiśle atrakcją jest skocznia narciarska imienia Adama Małysza, gdzie nasz legendarny skoczek stawiał swoje pierwsze kroki w zawodach sportowych. Zakopane przyciąga zakupami na Krupówkach oraz możliwością wjazdu kolejką na Gubałówkę. W Karpaczu znajduje się miasteczko westernowe, gdzie można strzelać z łuku indiańskiego, rzucać do celu nożem, włócznią, rywalizować we wspinaczce. Młodsze dzieci mogą przejechać się kolejką, a starsze nauczyć się rzucać lassem. Do tego należy dodać jeszcze wiele górskich szlaków z pięknymi widokami, które także umożliwiają aktywne i ciekawe spędzenie czasu, gdy warunki na stoku nie dopisują.

Poza granicami naszego kraju otwiera się jeszcze więcej możliwości. W poszukiwaniu niezwykle pięknych i wymagających tras zjazdowych, można udać się do Szwajcarii, Włoch, Austrii lub Francji. Jeśli szukamy jeszcze dalej, ciekawe opcje mamy także w hiszpańskich Pirenejach. Natomiast jeśli eskapada ma być znacznie bliższa, warto zajrzeć na liczne stoki narciarskie do naszych południowych sąsiadów – na Słowację.

Waga pod kontrolą

Ci, którzy często podróżują samolotami, zapewne mają w małym palcu obowiązujące limity bagażu w różnych liniach lotniczych. Żeby za każdym razem nie być zaskoczonym wagą pakunku i nie ponosić dodatkowych opłat za ponadprogramowe kilogramy, lepiej zawczasu zważyć plecak lub walizkę już na etapie pakowania. Zwykła waga łazienkowa kompletnie się do tego nie nadaje, ale idealnym rozwiązaniem jest poręczna i prosta w obsłudze waga do bagażu. Wbrew pozorom, podróże lotnicze to nie jedyna okazja, żeby jej użyć. Często nawet kierowcy autokaru ważą bagaż. Nawet, gdy bagaż jest nielimitowany, warto skontrolować ciężar chociażby po to, żeby upewnić się, że jest dostosowany do możliwości dziecka. Pakując się w zimie, łatwo przesadzić z ilością ciepłych ubrań, nie mówiąc już specjalistycznym sprzęcie narciarskim. Używając wagi do bagażu, możemy upewnić się, że nie przesadziliśmy.

Co zabrać na długą podróż, żeby się nie nudzić

Dla większości z nas podróże na zimowiska oznaczają długą drogę. Często, żeby wyjechać w góry, pokonujemy nawet pół Polski. Jeszcze dłuższa eskapada czeka nas w przypadku, gdy wybraliśmy jakiś zagraniczny kurort, gdzie warunki do sportów zimowych są pewniejsze, a trasy zjazdowe często znacznie ciekawsze. Wyprawa do Austrii, Francji lub Włoch zajmuje na tyle dużo czasu, że dobrze jest zorganizować sobie jakieś rozrywki na czas podróży. Tutaj z pomocą przychodzą przede wszystkich elektroniczne gadżety. Świetnym towarzyszem podróży będzie na pewno tablet multimedialny lub niewielki laptop z żywotną baterią. Aby nie musieć się zbytnio przejmować ładowaniem sprzętów, dobrze jest zawczasu kupić odpowiednio pojemny powerbank. Ten przedmiot ocali przed rozładowaniem także telefon, dzięki czemu cały czas będziemy mieli kontakt z dzieckiem, co jest przecież ogromnie ważne, gdy syn lub córka jadą sami za granicę.

Skoro już wspomnieliśmy o urządzeniach elektronicznych, warto zastanowić się nad przejściówkami. Obecnie mało który sprzęt jest w stanie wytrzymać w gotowości do działania więcej niż 24 godziny, więc niezbędne jest zabranie ładowarki. Jednak żeby ta spełniła swoją funkcję, musi być możliwość podłączenia jej do gniazdka. Nie w każdym kraju będzie to możliwe. O ile większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że na przykład w USA i Wielkiej Brytanii są inne kontakty, tak w przypadku Włoch ta wiedza nie jest powszechna. Tymczasem, żeby użyć włoskiego gniazdka także trzeba posiadać odpowiedni adapter. Adapter podróżny do włoskich gniazdek będzie potrzebny, gdy zechcemy wybrać się w Alpy. Warto o tym pamiętać, żeby nie zaliczyć wpadki.

Co zabrać na stok – lista najważniejszych rzeczy

Lista wszystkich potrzebnych rzeczy uzależniona jest od programu i specyfiki obozu. Dlatego najlepiej kierować się sugestiami organizatora, który najlepiej potrafi doradzić w tej kwestii. Wymienny tutaj jednak te najważniejsze przedmiot, które będą pomocne praktycznie zawsze.

Długą listę otwierają oczywiście ciepłe ubrania oraz wyposażenie dla narciarza lub snowboardzisty.

W zależności od liczby dni, należy zabrać odpowiednią ilość ciepłej bielizny, w tym bielizny termoaktywnej na stok. Obowiązkiem jest także zabranie kilku zestawów zawierających czapkę, szalik i rękawiczki. Dobrze pamiętać o tym, żeby to była więcej niż jedna para, ponieważ podczas zabawy zawsze coś może się zgubić. Oprócz butów narciarskich lub snowboardowych, powinniśmy spakować dwie pary butów do chodzenia. Czasami w programie, oprócz uprawiania sportów zimowych, jest także wyjście na basen lub do Aquaparku – wówczas niezbędny będzie także strój kąpielowy.

Dużo uwagi należy także poświęcić przygotowaniu kosmetyczki. Oprócz oczywistej zawartości, takiej jak szampon, pasta do zębów czy żel pod prysznic, należy uwzględnić także ochronę przed słońcem! Chociaż to lato zdecydowanie bardziej kojarzy się z opalaniem, należy mieć świadomość, że w zimie także dzieci są narażone na intensywne słońce. Dlatego krem z filtrem UV powinien być używany także na nartach. Oprócz tego, w niezbędniku powinien się znaleźć także krem na niepogodę, chroniący skórę przed mrozem i intensywnym wiatrem.

Nie należy zapominać także o termosie lub kubku termicznym! W trakcie całego dnia na stoku narciarskim, nikt nie jest przez cały czas w ruchu. W chwilach na odpoczynek gorąca herbata albo kakao jest na wagę złota! Oczywiście, wiele rozgrzewających napojów można będzie kupić w licznych punktach na miejscu, jednak stanie w kolejkach to strata czasu i pieniędzy, a własny termos w razie potrzeby zawsze warto mieć.

Listę rzeczy, o których trzeba wspomnieć zamykają dokumenty. W Polsce należy mieć aktualną legitymację szkolną będącą podstawą do wszelkich zniżek, w tym na karnety zjazdowe, natomiast za granicą potrzebny jest już dokument tożsamości, taki, jak dowód osobisty albo paszport. Dokumenty powinny być zawsze pod ręką, najlepiej w zamykanej kieszeni. Do bagażu podręcznego natomiast warto zabrać aparat fotograficzny, dobrą książkę i prowiant na drogę.

Jazda na nartach i snowboardzie to świetna zabawa, która budzi dużo pozytywnych emocji. Jeśli rodzice odpowiednio przygotują dziecko do wyjazdu i niczego nie będzie brakowało, to można mieć pewność, że dziecko wróci wypoczęte i zrelaksowane, z nową siła i energią do kontynuowania nauki w nowym semestrze. Dlatego dobrze z wyprzedzeniem zrobić odpowiednią listę i wybrać się na zakupy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel