Coś dla amatorów wyścigów – jak wybrać kierownicę do komputera?

Korzystanie z pada podczas grania w gry wyścigowe to już praktycznie przeszłość. Skoro doczekaliśmy się bardzo realistycznych i dobrze zbilansowanych symulacji jazdy autem, to nic dziwnego, że sposób sterowania także powinien być inny, niż w tradycyjnych grach. To kierownica do gier oraz inne akcesoria dodatkowe, jak dźwignia zmiany biegów czy pedały, pozwalają poczuć realizm i znacznie przybliżyć się doświadczenia, jakim jest prowadzenie samochodu. Gracz wyposażony w kierownicę ma znacznie większe szanse w starciu z przeciwnikiem, który obsługuje zwykły kontroler, a to ma przecież niebagatelne znaczenie podczas zabawy w wyścigi online. Chociaż kierownice nie są niczym nowym, bo na rynku były obecne nawet 15 lat temu, to obecnie doczekaliśmy się na tyle dopracowanych, że ich ceny zbliżają się do cen najtańszych aut – nie tych wirtualnych, a prawdziwych! Jaki model warto kupić, żeby cieszyć się realistyczną grą i pełną kontrolą nad pojazdem? W tym artykule prezentujemy wybrane kierownice dla zapalonych rajdowców!

Kierownica do komputera – najważniejsze parametry

Przymiarkę do zakupu kierownicy najlepiej zacząć od chwycenia jej w ręce. Zakładając, że będziemy grać przez wiele godzin, trzeba zadbać o to, żeby była wygodna, dobrze leżała w ręku, nie ślizgała się i chodziła stosunkowo lekko. Oczywiście, duże znaczenie ma tutaj właściwy dobór materiałów. W tanich akcesoriach otrzymujemy po prostu elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Zupełnie inaczej wygląda to w produktach typu premium. Przykładowo, kierownica LOGITECH G920 to eleganckie połączenie elementów stalowych i aluminium z ręcznie szytą skórą, co już na pierwszy rzut oka nadaje wygląd prawdziwej kierownicy, a nie niewinnej zabawki, a komfort użytkowania jest nieporównywalnie wyższy niż w przypadku tańszych odpowiedników.

Istotnym czynnikiem określającym sposób grania, jest także kąt obrotu kierownicy. W niektórych modelach kierownica obraca się tylko o 180 stopni, w innych, podobnie jak w samochodach wyścigowych - aż do 900. Miłośnicy gier symulujących Formułę 1 będą celować natomiast w kierownice z obrotem 1080 stopni, czyli identyczne, jak w kultowych wyścigach tych szybkich bolidów. Taki zakres obrotu oferuje kierownica THRUSTMASTER T300 Ferrari GTE, która jest wierną repliką kierownicy samochodu Ferrari 458 Challenge. Oprócz samego skręcania, trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wirtualne warunki na drodze będą wpływać na sterowność pojazdu. W realistycznej grze, każda nierówność powinna mieć odbicie w ruchach kierownicy, by być odczuwalna przez gracza. W tańszych kierownicach odpowiadają za to wibracje - analogiczne, jak w przypadku pada, takiego jak DualShock. Znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem jest jednak system sprzężenia zwrotnego i to raczej tej opcji powinniśmy szukać, wybierając dobrą kierownicę.

Zmiana biegów oraz gaz i hamulec

Najważniejsza podczas jazdy jest oczywiście kierownica, niemniej dodatkowe elementy także pozwalają poczuć się jak w prawdziwym pojeździe. W zależności od konstrukcji, zmieniać biegi możemy na dwa sposoby. Częstszym wyborem jest użycie łopatek do zmiany biegów. Są jednak producenci, którzy decydują się na dodanie do swojego zestawu repliki dźwigni zmiany biegów. Można w tym miejscu wymienić chociażby kierownice E5 FlashFire Hurricane oraz GEMBIRD STR-FFB3. Także używanie pedałów może przebiegać w odmienny sposób. W zależności od modelu, będziemy mieli 2 albo 3 pedały. Pełen zestaw ze sprzęgłem zawiera na przykład wspominana wcześniej kierownica Logitech. Co będzie najlepsze? To zależy oczywiście od konkretnej gry oraz poziomu zaawansowania gracza. Początkującym na pewno łatwiej będzie zacząć od samej kierownicy, a dopiero wraz ze zdobyciem większego doświadczenia w grach, spróbować kontrolować także dźwignię i pedały. Z drugiej strony, jeśli od razu chcemy się rzucić na głęboką wodę, to nic nie stoi na przeszkodzie – jak realizm, to na całego!

Ważne niuanse        

Podczas gry ogromnie ważna jest stabilność. W końcu nie ma nic gorszego, niż przesuwająca się czy spadająca z biurka kierownica podczas agresywnych manewrów na torze wyścigowym. Pewną prowizorką jest mocowanie na przyssawki, natomiast jeśli myślimy o poważnym graniu, potrzebne będzie ustabilizowanie sprzętu za pomocą śrub i zacisków lub mocowanie do specjalnego stojaka. Na etapie zakupu w sklepie, dobrze jest dokładnie zobaczyć sposób mocowania oraz możliwości regulacji, tak, aby dopasować wszystko do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Gra w takie tytuły, jak Forza Motorsport, Need For Speed czy Forza Horizonz kierownicą dobrej jakości, nabiera zupełnie nowej mocy. Dla amatorów wyścigów to na pewno konieczny zakup, więc tym bardziej model powinien być wybrany z głową!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]