Crash Bandicoot powraca na PS4! Przy okazji zobacz przegląd najlepszych platformówek w historii

Kultowa gra sprzed ponad 20 lat, powraca w efektownym stylu na Playstation 4. Crash Bandicoot N. Sane Trilogy to podrasowana wersja trylogii z udziałem przesympatycznego zwierzaka (często mylony z lisem, a jest jamrajem pasiastym!), który mierzy się ze swoim odwiecznym wrogiem - demonicznym doktorem Neo Cortexem. W czasach, gdy nikt nie myślał o otwartym świecie, Crash wciąż zaskakiwał pomysłowością i różnorodnością wyzwań. Standardowe rozbijanie skrzynek i zbieranie jabłek urozmaicaliśmy sobie ucieczką przed toczącym się wielkim głazem, jazdą na tygrysie lub niedźwiedziu polarnym, lotem samolotem, czy pływaniem pod wodą. Crash wciągał każdego w swój świat i pozostaje tylko się cieszyć, że zremasterowana wersja oryginału, będzie mogła wychować kolejne pokolenie graczy. Jako, że Crash jest przedstawicielem trochę zapomnianego gatunku – gier platformowych – czas przypomnieć inne klasyki gatunku!


Rayman


Na długo przed tym, zanim francuskie studio Ubisoft zasłynęło z serii Assassins Creed, zdobywało uznanie właśnie takimi tytułami, jak Rayman. Zręcznościowa gra, wydana po raz pierwszy w 1995 roku w wersji 2D, stopniowo rozwijała się na kolejnych platformach. Na PS4 możemy zagrać w jej najnowszą wersję, Rayman Legends. Jak przystało na platformówkę, zasuwamy od lewej strony do prawej, po drodze rozprawiając się z przeciwnikami, unikając przeszkód i pułapek. Mamy także poziomy, na których znalazły się elementy muzyczne, a także tak zwane czasówki, gdzie najmniejszy błąd może kosztować nas życie. Gra jest raczej prosta, dlatego radzą sobie z nią już 7-latkowie. Kolejne etapy są bardzo różnorodne, a spostrzegawczość jest nagradzana, bo za zebrane przedmioty i monety czeka nas wiele bonusów – dodatkowe postacie do odblokowania, których użyjemy w trybie kooperacji, a także mini gierki jak kung futbol, gdzie za pomocą ciosów i kopnięć, staramy się wstrzelić piłkę do bramki przeciwników!

Rayman to mnóstwo zabawy, kolorowa i wyrazista grafika oraz bardzo dobra ścieżka dźwiękowa. Nic się nie zmieniło od lat – ciągle w formie!Little Big Planet 3


To seria gier, znana chociażby z Playstation 3, a także mobilnych konsol Sony. Bohaterem jest Sackboy - laleczka wykonana z worka na ziemniaki, wypchanego w środku gałgankami i lodami. Stwór, nad którym mamy kontrolę, może biegać, skakać i chwytać przedmioty. W ten sposób pokonuje kolejne poziomy, zbierając przy okazji materiały, naklejki, gotowe przedmioty do edytora map oraz nowe ubrania. Na każdym poziomie, znajdziemy także zagadki logiczne, najcześciej wymagające wymyślenia, jak pokonać daną przeszkodę. Gra posiada zaawansowany silnik fizyki: każdy obiekt poddawany jest zasadom grawitacji i sprężystości.

Na konsole najnowszej generacji dostępna jest 3 część, w której poznajemy także nowych przyjaciół naszego głównego bohatera - Toggle'a, OddSocka i Swoopa. Każdy z nich ma inne umiejętności i wprowadza nowe elementy do rozgrywki. Little Big Planet 3 to wciągająca i ciekawa gra, która na dodatek uczy logicznego myślenia i kreatywności!Sonic


Charakterystyczny niebieski jeż był bardzo długo rywalem wspomnianego wcześniej Crasha oraz kultowego Mario. Miał przyciągnąć młodych graczy do konsol Sega Mega Drive i później Sega Saturn. Chociaż SEGA na rynku konsol się nie liczy, jeż dostał swoje drugie życie, bo pojawił się na konsolach Playstation 3 (Sonic Generations) i Xbox 360 (Sonic Unleashed). Sonic przemierza kolejne etapy, zbierając pierścienie i uwalniając zwierzęta zamykana w korpusach robotów, po drodze zbiera także liczne przedmioty i pokonuje bossów. Klasyka gatunku!


Tearaway Unfolded


Ta gra wprowadza nas w fascynujący... papierowy świat. Wcielamy się w rolę posłańca, który ma za zadanie dostarczyć bardzo ważną wiadomość. Ale zadanie wcale nie jest łatwe! Wędrując przez kolejne lokacje, napotykamy pomagające nam istoty i te, które potrzebują pomocy od nas. Czy to przy narysowaniu pewnego elementu, czy przy dostarczeniu przedmiotu. Co ciekawe, ingerujemy w świat gry nie tylko poruszając bohaterem, ale także - sterując wiatrem czy światłem! Tearaway Unfolded to bardzo udana konwersja wcześniejszej gry, wydanej dużo wcześniej na mobilne Playstation Vita.Ratchet & Clank


Seria gier, która z powodzeniem utrzymuje się na rynku od 2002 roku. W wersji na PS4, mamy kolejną odsłonę historii w której futrzasty mechanik Ratchet z rasy Lombaksów, zaprzyjaźnił się z buntowniczym robotem-strażnikiem i razem ratują świat przed zagładą. Na kolejnych etapach rozgrywki będziemy pokonywać przeszkody, strzelać z różnych rodzajów broni i walczyć z potężnymi bossami.

Platformówki to jeden z najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych gatunków gier, a jednak - wciąż są bardzo atrakcyjne. Prostota, zróżnicowane elementy zręcznościowe, oraz zabawa dla osób w każdym wieku to ich największe zalety.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: tr