Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?
Zastanawiasz się, co jest lepsze – cyrkulator czy wentylator? Jeśli szukasz sposobu na najbardziej upalne dni, to nasz poradnik na pewno Ci się przyda!
Gdy przeszkadza nam wysoka temperatura, najlepszym rozwiązaniem wydaje się klimatyzacja. Wiele osób wychodzi z tego założenia, stąd łatwo znaleźć klimatyzowane pomieszczenia w biurach czy w restauracjach. Na co dzień jeździmy też klimatyzowanymi pojazdami. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że to rozwiązanie nie jest pozbawiona wad. System klimatyzacji to skomplikowany i kosztowny mechanizm – do tego wymagający konserwacji. Nie w każdym miejscu da się go zainstalować. Poza tym bywa tak, że osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach częściej się przeziębiają. Niektóre osoby, mimo wszystko, wybierają klimatyzator przenośny. Możesz samodzielnie ocenić, czy to się opłaca czytając nasz artykuł - Czy warto kupić klimatyzator? W tym miejscu zajmiemy się jednak inną kwestią. Szukając niedrogiej i prostej w działaniu alternatywy, można przecież wybrać urządzenie, które wprawi powietrze w ruch. Tylko które się lepiej sprawdzi – cyrkulator czy wentylator? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, jak dokładnie działają.
Czym się różni wentylator od cyrkulatora?
Mimo podobnego wyglądu cyrkulator i wentylator działają w odmienny sposób. Wypunktujmy zatem najważniejsze różnice.
- Wentylator miejscowo chłodzi, wprowadzając powietrze w ruch. Cyrkulator natomiast wprawia powietrze w ruch obiegowy, a zatem rozprowadza równomiernie i wyrównuje temperaturę w całym pomieszczeniu.
- Cyrkulator, w przeciwieństwie do wentylatora, przyda się także w zimie, ponieważ rozprowadza ciepłe powietrze tak samo, jak i zimne.
- Cyrkulator to zazwyczaj urządzenie o większej mocy i większym zużyciu energii.
- głośność – to istotne chociażby w sytuacji, gdy pracujemy w trybie home office i nie chcemy, żeby głośne urządzenie odwracało uwagę od obowiązków i utrudniało skupienie się na zadaniach. Patrząc od tej strony, lepiej wybierać wentylatory, ponieważ zazwyczaj to te urządzenia działają w bardziej dyskretny sposób.
Wentylator a cyrkulator – co wybrać?
To, czy wybrać cyrkulator, czy wentylator, jest uzależnione od kilku czynników. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- dostępny budżet – cyrkulatory są droższe od wentylatorów,
- wielkość pomieszczenia – w małych pokojach nawet biurkowy wentylator może dać satysfakcjonujący efekt, w większych pomieszczeniach – powinniśmy postawić na cyrkulację, żebyśmy byli zadowoleni z rezultatów.
Jaki wentylator polecamy?
Wentylator HB DF2303BR
To prosty model za ok. 100 zł. Skrzydła o średnicy 23 cm są wprawiane w ruch przez silnik o mocy 35W. Możemy regulować zarówno prędkość, jak i kąt nachylenia.
Wentylator MPM MWP-16
Sprzęt o nieco większej mocy (40W) i większej średnicy skrzydeł (34,5 cm). Tempo obracania się można regulować tutaj na 3 poziomach. Wentylator obraca się automatycznie o 90 stopni.
Wentylator SENCOR SFE 4040SL
To solidniejszy model, za który zapłacimy trochę więcej, ale w zamian możemy się spodziewać na pewno większej trwałości i odporności na mechaniczne uszkodzenia. W przeciwieństwie do wymienionych powyżej nie został wykonany z tworzywa sztucznego, tylko z metalu. Ma moc 50W i skrzydła mierzące 40 cm. Posiada też specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Wentylator SENCOR SFN 4031BK
To także wentylator stojący, ale o trochę mniejszej mocy (40W). Umożliwia regulowanie wysokości oraz wykonywanie obrotów w zakresie do 90 stopni. Przewód ma długość 1,8 metra.
Wentylator HONEYWELL HYF1101E4
To wentylator kolumnowy z mocą 36W. Zaletą jest na pewno timer. Dzięki tej funkcji, można ustawić konkretny czas pracy, po którym wentylator automatycznie się wyłączy. W ten sposób na przykład zaprogramujemy uruchomienie się wentylatora wieczorem i zaśniemy, nie martwiąc się o konieczność wstawania z łóżka, żeby wyłączyć sprzęt.
Wentylator STADLER FORM Q Srebrny
To sprzęt z segmentu premium, od producenta znanego między innymi z oczyszczaczy powietrza. Tutaj także użyto trwałych materiałów do wykonania konstrukcji dominują elementy z aluminium i stali nierdzewnej. Oryginalna bryła jest dziełem szwajcarskiego projektanta i artysty – Carlo Borera. Wentylator Q działa efektywnie w pomieszczeniach o metrażu do 40 m2.
Wentylator STADLER FORM Peter little
To miniaturowa wersja designerskiego wentylatora kolumnowego. Wyróżnia go specjalny tryb bryzy, symulujący naturalny powiem wiatru, a także wbudowany timer, dzięki któremu ustawimy konkretny czas działania. STADLER FORM Peter little będzie dobrym wyborem, jeśli szukamy niewielkiego wentylatora do umieszczenia na nocnym stoliku. Dobrze sprawdzi się w sypialni, natomiast jako główne urządzenie do schłodzenia całego salonu może się nie być odpowiednim wyborem - głównie ze względu na ograniczoną wydajność.
Jaki cyrkulator polecamy?
Jeśli oferta wentylatorów do Ciebie nie przemawia, być może lepsza opcją będzie właśnie cyrkulator powietrza. Co to jest już wiesz, teraz pozostaje przyjrzeć się konkretnym modelom.
Cyrkulator MPM MWP-18
Propozycja od polskiej firmy MPM. Ma moc aż 90W, czym przewyższa wiele wentylatorów blisko dwukrotnie. Prędkość urządzenia reguluje się na 3 poziomach, a poza tym ustawimy także kąt nachylenia. Łatwe przenoszenie z jednego pomieszczenia do drugiego ułatwia praktyczny uchwyt. Średnica śmigła to 48 cm.
Cyrkulator HB AC4540S
Sprzęt o mocy 110W, zamknięty w obudowie ze stali nierdzewnej. Trzy śmigła wykonane z metalu mają średnicę 45 cm i obracają się w ramach 3 regulowanych prędkości.
Cyrkulator KOENIC KFF 40321
Trochę mniejszy od pozostałych (średnica śmigła 40 cm), ale do wielu pomieszczeń będzie całkowicie wystarczający. Ma zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz możliwość regulacji prędkości. Długi na 160 cm przewód umożliwia podłączenie sprzętu nawet do odległego gniazdka sieciowego.
Chcesz zobaczyć jeszcze więcej modeli? Zobacz nasz ranking cyrkulatorów.
Cyrkulator powietrza a wentylator - różnice i podobieństwa
Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, działają trochę inaczej.
Czy teraz wiesz już, co jest lepsze: cyrkulator czy wentylator? Po zapoznaniu się z artykułem, na pewno łatwiej wybrać odpowiedni sprzęt, który da trochę ulgi podczas letnich upałów.
Czy zakup właściwego urządzenia wystarczy, aby ochłodzić dom?
Jeśli starannie podejdziemy do wybrania wentylatora lub cyrkulatora, raczej się nie rozczarujemy. Jednak czy problem upalnych dni od razu się rozwiąże? Niekoniecznie. Pamiętajmy o tym, że aby osiągnąć najlepsze rezultaty, ze sprzętu trzeba jeszcze korzystać we właściwy sposób. Przede wszystkim sprzęt należy ustawić w takim miejscu i w takiej odległości, żeby faktycznie powietrze faktycznie wiało bezpośrednio na nas. Wentylator lub cyrkulator nie powinien po drodze napotykać żadnych przeszkód, które mogłyby utrudnić jego pracę.
Niektórzy mają też wątpliwości, czy pracę wentylatora i cyrkulatora można łączyć z wietrzeniem. Jak jest naprawdę? Naturalnie, wietrzyć można. To zawsze dobra opcje, szczególnie w sytuacji, gdy mamy mieszkanie dwustronne i możemy pootwierać okna po przeciwległych stronach. Jednak wszystko to będzie miało pozytywny skutek wyłącznie, gdy zrobimy to o odpowiedniej porze dnia. Najlepiej zatem wietrzyć wieczorem, a nie na przykład w południe, gdy zamiast zimnego powietrza, wpuścimy do domu to gorące, osiągając efekt odwrotny od zamierzonego!
Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:
1. Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2022. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator?
2. Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2022 rok. Jaki wentylator wybrać?
3. Jaki dobry soundbar do 3000 zł wybrać?
Czytaj więcej


Jeśli lubimy przygotowywać samodzielnie potrawy, z pewnością w kuchni przyda się robot kuchenny.

Pyły powstałe w kotłach grzewczych i spaliny samochodowe znacząco zatruwają atmosferę, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jakość powietrza poprawią oczyszczacze i nawilżacze z funkcją oczyszczania.

O jakich usługach dodatkowych warto pamiętać urządzając kuchnię? Dlaczego lepiej wezwać fachowców? Sprawdź, które usługi są dostępne w MediaMarkt.

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci nie są często używanymi urządzeniami. A szkoda, bo w wielu pomieszczeniach mogłyby bardzo pomóc zadbać o jakość powietrza i nasze zdrowie. Jeśli nie wiesz, jak działa osuszacz powietrza i jaki wybrać, przeczytaj poniższy tekst!

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.

Klasyczna klimatyzacja to skomplikowany i – przede wszystkim – drogi sprzęt. Alternatywą dla rozbudowanych systemów tego typu są klimatyzatory przenośne do mieszkania. Ranking modeli na 2022 rok powinien pomóc w wybraniu odpowiedniego sprzętu do swojego domu lub małego biura. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając takiego urządzenia i polecamy konkretne modele.