Czajnik elektryczny - doradzamy jak wybrać

Czajnik elektryczny to jeden z podstawowych sprzętów w każdej kuchni. W przeciwieństwie do takich urządzeń, jak lodówka czy zmywarka, czajniki wymienia się stosunkowo często. Wynika to z faktu, że są tańsze niż duże AGD oraz z tego, że nie zawsze wybieramy takie urządzenia rozsądnie, wychodząc z założenia, że zdecydowana większość modeli jest do siebie bardzo podobna. W rzeczywistości, różnice są istotne. Jak wybrać dobry czajnik elektryczny, który będzie służył przez lata? Oto nasz praktyczny poradnik.


Czajnik elektryczny – najważniejsze parametry


Żeby czajnik spełniał nasze wymagania, powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb. Najłatwiej to ocenić, patrząc na kilka najważniejszych parametrów.

  • Pojemność - przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jak dużo gotowanej wody z czajnika będziemy potrzebować. To zależy od liczby domowników, a także nawyków i przyzwyczajeń. Przykładowo, jeśli nie pijemy kawy rozpuszczalnej, a kawę z ekspresu, wrzątek będzie wykorzystywany na inne sposoby – do parzenia herbaty, rozpuszczania kostki bulionowej czy zrobienia błyskawicznego kisielu z torebki. Liczniejsza rodzina to z reguły większe potrzeby. Jeśli używamy mało gorącej wody, nie warto kupować bardzo pojemnego czajnika. To nie tylko większy koszt samego urządzenia, ale także energii na ogrzanie wody, jeśli zbiornik będzie pełny, a wykorzystamy wodę na 1 lub 2 kubki.
  • Funkcja regulacji temperatury – wbrew pozorom, nie zawsze potrzebna jest woda w temperaturze wrzątku. Niektóre zioła czy herbaty powinno się przygotowywać w niższej temperaturze. Mając czajnik z regulacją, można przygotować idealny napar i zachować wszystkie składniki odżywcze. Szczególną odmianą czajnika dla miłośników herbat jest czajnik ARIETE 2874 Tea Maker

  • Moc – decyduje o tym, jak szybko zagotuje się woda. W przypadku dużych czajników, lepiej wybierać te z mocą około 2000W. Połączenie niskiej mocy i dużej pojemności sprawi, że na zagotowanie pełnego czajnika będziemy czekać bardzo długo. 
  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia – warto zwrócić uwagę na różne detale, które ułatwiają życie na co dzień. Na przykład czajnik SENCOR SWK 2080BK zapewnia oświetlenia LED podczas gotowania wody. Obsługę po ciemku ułatwiają też inne modele. Czajnik BOSCH TWK7805 ma podświetlany włącznik.
  • Inne udogodnienie to możliwość łatwego napełniania nie tylko po odchyleniu pokryty, ale również bezpośrednio przez dzióbek. Taką opcję zapewnia chociażby czajnik PHILIPS HD9351/91 Daily Collection.


Jaka grzałka czajniku elektrycznym?


Czajniki elektryczne poprzedniej generacji były wyposażone w grzałki spiralne, umieszczone tuż przy dnie zbiornika. Takie czajniki pracowały stosunkowo cicho, ale ich żywotność nie była długa ze względu na szybkie osadzanie się kamienia, co psuło smak wody i tym samym - wszystkich przygotowywanych napojów. Obecnie stosuje się nowocześniejsze grzałki płytowe umieszczane w podstawie. Grzałka ta jest ukryta pod dnem czajnika, dzięki czemu jest skutecznie chroniona przed osadzaniem się kamienia, co gwarantuje większą trwałość czajnika. Wadą jest nieco większy hałas przy gotowaniu wody.


Wytrzymały czajnik na lata – co jest najważniejsze?


Na pewno warto zwrócić uwagę na trwałość materiałów, z których wykonany jest czajnik. Droższe modele wykonane ze stali nierdzewnej są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż czajniki z tworzyw sztucznych. Warto jednak zwrócić uwagę na nagrzewanie. Stalowa obudowa może mieć tendencje do osiągania znacznie wyższych temperatur.  Warto to uwzględnić zwłaszcza jeśli w domu mamy dzieci. 


Atrakcyjny wygląd czajnika


Czajnik elektryczny powinien pasować do innych sprzętów kuchennych i po prostu dobrze się prezentować, skoro będziemy go codziennie oglądać na kuchennym blacie. Jeśli szukacie wyjątkowego, niecodziennego wzornictwa, ciekawą propozycją może być na przykład czajnik DE LONGHI KBJ 2001.W z kolekcji Brillante. 

Nawet nad wyborem tak prostego urządzenia, jak czajnik elektryczny, warto się chwilę zastanowić. Rozsądny wybór sprawi, że niezawodne urządzenie będzie służyć długo i będzie lepiej dopasowane do codziennych potrzeb.


powrót