Czajnik elektryczny, który zabierzesz na każdy wyjazd – polecamy kompaktowe modele

Jadąc na wakacje, możemy czasami potrzebować czajnika elektrycznego. Możliwość szybkiego przygotowania gorącej wody jest bardzo praktyczna i przydaje się w wielu sytuacjach. Zawsze będziemy mogli sobie przygotować kawę, herbatę lub gorący kubek z zupą. To także wielkie ułatwienie dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi, gdy trzeba przygotować mleko albo kaszkę. Tylko nieliczne hotele i pensjonaty posiadają czajnik elektryczny dostępny w każdym pokoju. Znacznie częściej  czajników w ogóle nie ma lub jest do dyspozycji jedno urządzenie dla wielu gości. Kiedyś na wakacje jeździło się z prostą grzałką, którą podłączoną do kontaktu, wkładaliśmy do kubka z wodą. Obecnie mamy jednak na rynku wiele kompaktowych czajników, zwanych potocznie turystycznymi. Jaki wybrać i dlaczego? Doradzamy w tym artykule.

Czajnik turystyczny – najważniejsze parametry

Zakładając, że mamy dużo innych rzeczy do zabrania lub obowiązuje nas limit bagażu (na przykład w samolocie), bardzo ważne będę wymiary i waga. Im mniej miejsca zajmuje czajnik, tym lepiej. Z tego powodu już na starcie odrzucamy wszystkie najbardziej pojemne urządzenia. Idealny czajnik elektryczny na wyjazd to kompaktowy sprzęt, mogący pomieścić maksymalnie litr wody – zazwyczaj więcej po prostu nam nie potrzeba, większość turystycznych modeli ma nawet mniej. Przykładowo, czajnik turystyczny MPM MCZ-54 pomieści 0,5 litra co oznacza dwie filiżanki.

Pewną zaletą są także załączone akcesoria. Czasem w zestawie znajdują się od razu kubeczki, a czasem także plastikowe łyżeczki wielorazowego użytku. Czy należy zwracać uwagę na moc? Raczej nie. Dla większości małych czajników jest to ok. 1000 W, co jest wartością wystarczającą. Większa moc pozwoli szybciej podgrzać wodę w dużym czajniku, natomiast w przypadku tych kompaktowych, i tak gotowanie odbywa się bardzo szybko, więc nawet najbardziej niecierpliwi doczekają się wrzenia w bardzo krótkim czasie.

Co będzie istotne dla tych, którzy podróżują a granicę? Na pewno zaletą będzie możliwość zasilania czajnika innym napięciem. Dzięki odpowiedniemu przełącznikowi, czajnik będzie działał zarówno przy standardowych 230 V jak i przy 115 V. W ten sposób działa właśnie czajnik SEVERIN WK 3646. Inny model czajnik RUSSELL HOBBS 23840-70 Travel Kettle pracuje natomiast zakresie 120-240V, a dostawanie napięcia odbywa się automatycznie.

Co jeszcze może mieć znaczenie przy wyborze? Wiadomo, że dochodzi jeszcze wiele subiektywnych kryteriów jak estetyka oraz ergonomia, która często jest oceniana bardzo indywidualnie. Obiektywnie na pewno należy spojrzeć dokładnie na jakość wykonania i rodzaj użytych materiałów. Większe zaufanie od konstrukcji plastikowych budzą na pewno czajników których nie tylko grzałka, ale także obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej. Prawidłowo działający czajnik powinien być także bezpieczny czyli nie uruchamiać się, gdy jest za dużo wody oraz automatycznie wyłączać po osiągnięciu 100 stopni.

Czajnik turystyczny – czy to się opłaca?

Najbardziej sceptyczni podróżnicy mogą mieć wątpliwości, czy aby na pewno turystyczny czajnik się przyda. W końcu zawsze można zabrać czajnik z domu, kupić na miejscu albo kupować gorące napoje w lokalnej kawiarni. Prawda jest jednak taka, że posiadanie osobnego czajnika kupionego wyłącznie z myślą o wyjazdach po prostu najbardziej się opłaca – nawet jeśli będziemy go używać tylko przez tydzień w ciągu roku. Zakup czajnika turystycznego to niewielki wydatek, który potrafi niezwykle ułatwić życie. Warto go mieć, niezależnie od tego, jak daleko ruszamy i na jak długo.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]