MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Czas na porządki w samochodzie – przegląd przydatnych akcesoriów

Wiosna to okres, który często kojarzy się z porządkami. Sprzątamy mieszkanie po zimie, robimy porządki w ogrodzie, na balkonie i często w piwnicy. Przy tym wszystkim, zdarza nam się zupełnie zapomnieć o swoim aucie. Zazwyczaj mamy w pamięci przegląd techniczny i ubezpieczenie, ale na dalszy plan schodzi zachowanie czystości - zarówno na zewnątrz, jak i w środku – a to duży błąd! Samochód powinien być czysty na co dzień, więc dobrze jest regularnie o to dbać. Zwłaszcza, jeśli w aucie spędzamy naprawdę dużo czasu, codziennie jeżdżąc do pracy albo odwożąc dzieci do szkoły. Jak skutecznie czyścić swój samochód? Zobacz nasz poradnik.

Mycie z zewnątrz – nie tylko na myjni

Najprostszym sposobem na doprowadzenie swojego auta do właściwego stanu, jest wizyta na myjni. To oczywiście najlepszy sposób, ale często krótkotrwały. Zaparkowanie w pobliżu drzew albo przejazd nieutwardzoną, piaszczystą drogą, szybko może zniweczyć nasze wysiłki. Co robić, gdy w pobliżu nie ma akurat myjni? Przede wszystkim, należy samodzielnie zadbać o czystość szyb, bo od tego zależy dobra widoczność i - co za tym idzie -bezpieczeństwo na drodze. Do przetarcia szyb świetnie sprawdzi się na przykład tradycyjna myjka do kabiny prysznicowej, jak również sprzęt, który normalnie wykorzystywany jest do mycia okien w domu. Dobrym rozwiązaniem będzie elektryczna myjka do okien, które są zasilane akumulatorowo, więc nie wymaga dostępu do gniazdka sieciowego, a jedno ładowanie starcza na 35 minut pracy.

Świetnym pomysłem jest także użycie myjki ciśnieniowej. Jeśli na co dzień używamy takiego sprzętu do odświeżenia ogrodzenia, kostki brukowej czy dekoracji ogrodowych, to warto także spróbować umyć w ten sposób samochód.

Porządek samochodu od środka – odkurzanie i nie tylko

Wnętrze auta należy regularnie odkurzać, a w związku z tym, że na stacjach benzynowych odkurzacze nie są częstym widokiem, najlepiej mieć własny. Do oczyszczenia tapicerki z piasku, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń, najlepiej będzie się nadawał kompaktowy odkurzacz ręczny – najlepiej z zasilaniem z zapalniczki samochodowej 12V.

Nie należy jednak poprzestawać tylko na odkurzaniu. Co jakiś czas, dobrze jest także wyczyścić tapicerkę odpowiednim preparatem, zadbać o deskę rozdzielczą, kierownicę i inne plastikowe elementy. Jeśli samochód jest wyposażony w klimatyzację, należy pamiętać że ta także powinna być regularnie serwisowana.

Najważniejsze powody, dlaczego należy dbać o czystość w aucie

  • Utrzymanie czystości w aucie jest czasochłonne, ale zdecydowanie warto poświęcić trochę energii. Dlaczego?
    Auto to wizytówka właściciela – jeśli autem przewozimy rodzinę, znajomych albo kolegów z pracy, trzeba pamiętać, że to nasza wizytówka . Zaproszenie do brudnego wnętrza, nigdy nie będzie dobrze widziane przez pasażerów. Sami zwracamy przecież uwagę na czystość, na przykład w taksówce lub autobusie.  
  • Zdrowie – brud najczęściej idzie w parze z obecnością bakterii, grzybów i pleśni. Jeśli w domu dokładnie czyścimy wszystkie podłogi, analogicznie w aucie powinniśmy zachować sterylne warunki, aby nie prowokować zachorowań.  
  • Przyjemniejsza jazda – każda długa trasa w lśniącym i pachnącym samochodzie będzie o wiele przyjemniejsza – zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera.

Dbanie o samochód zdecydowanie się opłaca. Zadbane auta mają wyższą wartość, a oprócz stanu karoserii czy silnika, wnikliwy obserwator ocenia też czystość. Im więcej czasu poświęcimy na to, aby auto było utrzymane w  dobrej kondycji, tym lepiej. Zwłaszcza, że można to robić niskim kosztem, wykorzystując wiele sprzętów, które i tak mamy w domu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]