Czas na porządki w samochodzie – przegląd przydatnych akcesoriów

Wiosna to okres, który często kojarzy się z porządkami. Sprzątamy mieszkanie po zimie, robimy porządki w ogrodzie, na balkonie i często w piwnicy. Przy tym wszystkim, zdarza nam się zupełnie zapomnieć o swoim aucie. Zazwyczaj mamy w pamięci przegląd techniczny i ubezpieczenie, ale na dalszy plan schodzi zachowanie czystości - zarówno na zewnątrz, jak i w środku – a to duży błąd! Samochód powinien być czysty na co dzień, więc dobrze jest regularnie o to dbać. Zwłaszcza, jeśli w aucie spędzamy naprawdę dużo czasu, codziennie jeżdżąc do pracy albo odwożąc dzieci do szkoły. Jak skutecznie czyścić swój samochód? Zobacz nasz poradnik.

Mycie z zewnątrz – nie tylko na myjni

Najprostszym sposobem na doprowadzenie swojego auta do właściwego stanu, jest wizyta na myjni. To oczywiście najlepszy sposób, ale często krótkotrwały. Zaparkowanie w pobliżu drzew albo przejazd nieutwardzoną, piaszczystą drogą, szybko może zniweczyć nasze wysiłki. Co robić, gdy w pobliżu nie ma akurat myjni? Przede wszystkim, należy samodzielnie zadbać o czystość szyb, bo od tego zależy dobra widoczność i - co za tym idzie -bezpieczeństwo na drodze. Do przetarcia szyb świetnie sprawdzi się na przykład tradycyjna myjka do kabiny prysznicowej, jak również sprzęt, który normalnie wykorzystywany jest do mycia okien w domu. Dobrym rozwiązaniem będzie elektryczna myjka do okien, które są zasilane akumulatorowo, więc nie wymaga dostępu do gniazdka sieciowego, a jedno ładowanie starcza na 35 minut pracy.

Świetnym pomysłem jest także użycie myjki ciśnieniowej. Jeśli na co dzień używamy takiego sprzętu do odświeżenia ogrodzenia, kostki brukowej czy dekoracji ogrodowych, to warto także spróbować umyć w ten sposób samochód.

Porządek samochodu od środka – odkurzanie i nie tylko

Wnętrze auta należy regularnie odkurzać, a w związku z tym, że na stacjach benzynowych odkurzacze nie są częstym widokiem, najlepiej mieć własny. Do oczyszczenia tapicerki z piasku, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń, najlepiej będzie się nadawał kompaktowy odkurzacz ręczny – najlepiej z zasilaniem z zapalniczki samochodowej 12V.