Czas na siłownię albo basen – przegląd zegarków sportowych najlepszych do codziennego treningu

Jeszcze niedawno obserwowaliśmy, jak codzienne ćwiczenia zyskują nowy wymiar, dzięki aplikacjom na smartfony, które skutecznie motywują do wysiłku i pozwalają dzielić się swoimi rezultatami oraz podejmować nowe wyzwania. Cały świat oszalał na punkcie Endomondo, a w międzyczasie wymyślono coś nowego. Po co biegać z telefonem, skoro można mieć od tego dedykowane urządzenie? Sportowe zegarki to nie jest chwilowa moda – to nowy trend , który podbija serca sportowców amatorów. Jaki model warto kupić w tym sezonie? Zapraszamy na krótki przegląd rynku!


POLAR M400 HR


Na początek jeden z modeli w bardziej przystępnej cenie. Owszem, ponad 600 zł to nie jest mało, niemniej, w zestawieniu z ceną profesjonalnych butów sportowych, ta kwota nie jest już tak bardzo szokująca. Nowoczesny zegarek sprawdzi się przy różnych rodzajach treningu, więc to dobry prezent dla tych, którzy uprawiają od czasu do czasu więcej niż jeden rodzaj aktywności. Polar M400 pomoże monitorować treningi biegowe, rowerowe oraz górskie wyprawy. Najważniejsze informacje zostaną wyświetlone na niewielkim ekranie o rozdzielczości 128x128 pikseli.
Zegarek posiada najważniejsze funkcjonalności, znane z aplikacji dla sportowców – jest alarm, krokomierz, licznik spalonych kalorii czy możliwość mierzenia pulsu. Na uwagę zasługują także zaawansowane funkcje, które zapewnia moduł GPS. Dużą zaletą jest na pewno łatwy powrót do punktu początkowego. Jeśli porzucimy standardową trasę i pobiegniemy przed siebie w nieznane, za pomocą jednego przycisku wyznaczymy szybko najkrótszą drogę powrotną. Kolejna ciekawa opcja to tak zwany running index – to wskaźnik, który ocenia naszą efektywność biegową w danym dniu na podstawie pracy serca, szybkości i ekonomiki biegu.
W górach zegarek nie tylko zmierzy pokonaną trasę, ale także pokaże sumę wzniesień i spadków oraz wysokość n.p.m.
Zegarek Polar M400 HR sprawdzi się podczas treningów o każdej porze roku. Nie straszne mu opady deszczu, można się nawet w nim wykąpać, bo odporny jest na zanurzenie do 30 metrów. Czas pracy na jednym ładowaniu także wydaje się satysfakcjonujący. 8 godzin to wartość, która całkowicie wystarcza.


GARMIN Forerunner 25 HRM


Tej marki nikomu nie trzeba przedstawiać. Garmin słynie nie tylko z produktów wysokiej jakości, ale także bardzo aktywnej społeczności skupionej wokół serwisu Garmin Connect. Forerunner to, jak sama nazwa wskazuje, produkt dedykowany biegaczom, choć spełni swoje zadanie także w przypadku treningów rowerowych. Zegarek ważący zaledwie 39 gramów wyposażony jest w wyświetlacz standardowej wielkości 23x23 mm. Potrafi wszystko to, co inne podobne urządzenia – mierzyć kalorie, tętno, przebyty dystans, a także wyświetlać powiadomienia z telefonu.
Co jest pozytywnym zaskoczeniem? Kilka specjalnych funkcji dla tych, którzy pokonują po kilka okrążeń na tej samej trasie. Zegarek zapisuje historię ostatnich siedmiu i automatycznie zaczyna mierzyć parametry każdego kolejnego. Co ciekawe, korzystanie z zegarka wcale nie musi ograniczyć się wyłącznie do treningów – może monitorować aktywność również na co dzień – w domu albo w pracy. W tym trybie Garmin Forerunner 25 wyznaczy nam dzienny limit kroków i będzie pilnował, żeby został przez nas zrealizowany!
Gdy monitoruje aktywność, zegarek może pracować na jednym ładowaniu 10 godzin. Jeśli jednak wyłączymy GPS i inne funkcje, jako czasomierz może działać spokojnie nawet kilka tygodni bez potrzeby korzystania z akumulatora.


GPS TOMTOM Spark Cardio+Music


Ta marka na naszym rynku znana jest przede wszystkim z bardzo dobrych nawigacji samochodowych. Niemniej, w kwestii zegarków sportowych, także ma wiele do zaoferowania. Opisywany produkt to bardzo pomysłowe urządzenie łączące funkcje kilku innych – smartfona, odtwarzacza muzycznego i pasa do mierzenia tętna. Uniwersalność to chyba słowo klucz w przypadku Tom Toma, bo ten sprzęt spełni oczekiwania nie tylko biegaczy i rowerzystów. Z powodzeniem sprawdzi się także na siłowni i na basenie!

Standardowo zegarek mierzy tempo, czas trwania aktywności, liczbę spalonych kalorii i przebytą odległość. Mamy tutaj także monitor snu. To, co wyróżnia ten model, to na pewno możliwość ułatwienia sobie treningów interwałowych. Trening konfigurujemy w ustawieniach dostępnych w zegarku. Jest to bardzo proste. Spark prowadzi nas przez kolejne etapy ustawiania takiego treningu. Kolejna ciekawostka to pomiar recovery, czyli miary naszego wytrenowania. Aby ocenić tę wartość, należy po skończonym treningu włączyć pauzę i odczekać minutę, a zegarek oceni naszą formę na podstawie tego, jak szybko serce zwolni do normalnego poziomu aktywności.

Odtwarzacz muzyczny? Obiektywnie - całkiem niezły. Dzięki pamięci 3 GB jest w stanie pomieścić ponad 500 utworów muzycznych standardowej długości. Ze słuchawkami, które są w zestawie, łączy się oczywiście bezprzewodowo przez technologię Bluetooth.

Co z baterią? Przy tylu funkcjach, których można używać jednocześnie, akumulator jest eksploatowany naprawdę mocno. I rzeczywiście jeśli będziemy korzystać przez cały czas z pomiaru tętna, funkcji sportowych oraz odtwarzacza muzycznego, urządzenie wyzionie ducha po blisko 5 godzinach. Wbrew pozorom, to wcale nie jest taki zły wynik, tym bardziej, że ponowne ładowanie od zera do 100% mocy zajmuje około 2 godzin.

Co dobrego można jeszcze powiedzieć o TOMTOM Spark Cardio+Music? Na pewno warto pochwalić za duży i wyraźny ekran LCD o rozdzielczości 144 x 168 pikseli. Duży plus także za wodoszczelność 5 ATM czyli do 40 metrów pod wodą.

Ten zegarek to rozwiązanie, które z powodzeniem zastępuje kilka innych urządzeń i sprawdza się przy różnych rodzajach treningu.


POLAR V800 HR


Czy można mieć jeszcze bardziej zaawansowane urządzenie niż te opisane powyżej? Jak najbardziej! Topowy zegarek od marki POLAR z powodzeniem może zastąpić profesjonalnego trenera. Z pomocą tego sprzętu przeprowadzimy na przykład test ortostatyczny oraz zbadamy swoją wydolność aerobową. Regularne powtarzanie tych testów pozwoli realnie ocenić, jak regularny trening wpłynął na stan naszego organizmu. Pozwoli też na podstawie wyników testów dobrać właściwe obciążenia treningowe.

Poza tym zegarek oferuje standardowo pomiar spalonych kalorii, czasu, dystansu i prędkości podczas biegu, jazdy na rowerze oraz pływania. Nie mogło zabraknąć także monitora snu. Oprócz dużej ilości pomiarów, jakich możemy dokonać na uwagę zasługuje także pamięć. Zegarek zapamięta aż 60 godzin treningu, co dostarczy naprawdę solidnego materiału do analizy. Natychmiastowy podgląd danych po zakończeniu sesji treningowej, zapewnia aplikacja Flow. Serwis pozwala również planować swoje treningi.

Co z samą specyfikacją techniczną zegarka? Mamy tutaj monochromatyczny wyświetlacz 128 x 128 pikseli, wodoszczelność do 30 metrów, pasek wykonany jest z termostatycznego polieturanu. Kluczowa sprawa – akumulator. I tutaj jest naprawdę bardzo dobrze. Bateria zapewnia do 13 godzin pracy z pomiarem tętna przy normalnym rejestrowaniu danych GPS, w trybie oszczędzania energii, wartość wzrasta do 50 godzin, natomiast jeśli interesuje nas wyłącznie wyświetlanie godziny zegarek pociągnie spokojnie 30 dni.


GARMIN Forerunner 630To produkt dla biegaczy, którzy stawiają na najwyższą jakość i raczej nie liczą się z ceną. Zagarek pełni także funkcje smartwatcha, przekazując najważniejsze powiadomienia z telefonu. Łatwą konfigurację zapewnia tu Garmin Connect. Wszystkie najważniejsze informacje zobaczymy na wyświetlaczu o rozdzielczości 215 x 180 pikseli. Wyświetlacz jest kolorowy oraz posiada podświetlenie, dzięki czemu wszystko dokładnie zobaczymy również w ciemności. Ekran jest bardzo czuły na dotyk, a do tego - intuicyjny w obsłudze. Do każdej aktywności można skonfigurować nawet 10 ekranów, choć w praktyce aż tyle nie jest przecież potrzebne.

Jak przystało na zaawansowane urządzenie dla biegaczy, Forerunner 630 analizuje trening naprawdę wyjątkowo dokładnie. Dzięki temu poznamy długość kroku, balans pomiędzy lewą i prawą stopą, oraz stosunek odchylenia pionowego do długości kroku. Tak samo jak w modelu 620, za pomocą akcelerometru zmierzymy także: kadencję, odchylenie pionowe oraz czas kontaktu z podłożem. Czy te szczegółowe informacje są zbędne? Wręcz przeciwnie. Analiza takich detali może znacząco ułatwić doskonalenie techniki biegu oraz uniknięcie kontuzji.

Z innych ciekawych funkcji, w modelu tym znajdziemy możliwość sterowania muzyką z telefonu, nawigację, symulator wyścigu, monitor snu i moduł treningu interwałowego. Jednym słowem - dla każdego znajdzie się coś, czego w danej chwili potrzebuje – nie ma chyba takiej funkcji, która zostałaby tutaj pominięta. Czas pracy także jest imponujący – 16 godzin na jednym ładowaniu. Garmin to idealne urządzenie dla biegaczy. Nie tylko tych, którzy biegają na świeżym powietrzu bez względu na nieprzyjazną aurę, ale także dla tych, którzy w sezonie zimową wybierają trening na bieżni.

Praca zegarka nie ogranicza się zresztą do treningu. Zadba też o to, żebyśmy we właściwy sposób wypoczywali. Po zakończeniu wysiłku wyświetli czas potrzebny na regenerację, oraz obliczy szacowany pułap tlenowy.

Na koniec jeszcze warto zwrócić uwagę na Garmin IQ, czyli platformę z dodatkowymi aplikacjami, które umożliwiają rozwinięcie funkcjonalności o dodatkowe elementy. W ten sposób możemy ściągnąć na przykład inne ekrany zegarka, niż domyślne, albo różne widgety, które są dostępne w trybie czuwania – na przykład bardzo ważne informacje pogodowe.

Rynek sportowych zegarków rozwija się w bardzo ciekawy sposób. Z jednej strony, mamy wyspecjalizowane produkty przeznaczone wyłącznie dla biegaczy, z drugiej - uniwersalne urządzenia dla amatorów różnych dyscyplin i różnych rodzajów treningu. Dzięki rozmaitym czujnikom, jesteśmy w stanie zmierzyć praktycznie wszystko, co ma znaczenie dla sportowca i ułożyć własne plany treningowe oraz wyzwania. W ten sposób, inwestując w profesjonalne urządzenie, możemy oszczędzić czas i pieniądze, które być może przeznaczylibyśmy na badania i konsultacje z trenerami. Mając takie narzędzia, coraz trudniej traktować bieganie czy inną aktywność tylko jako zwyczajne hobby.powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]