Czas na świąteczne wypieki – doradzamy, jak wybrać najlepszy piekarnik

Święta to czas, gdy niemal wszyscy chcą się popisać swoimi wypiekami. Nawet, gdy na co dzień stronimy od kuchni i wolimy gotowe dania, zbliżające się święta wyzwalają niespotykane dotąd pokłady motywacji i samozaparcia. Nie trzeba w końcu wielkiej wiedzy i doświadczenia, żeby przygotować proste pierniczki, zwłaszcza, że w internecie bez trudu znajdziemy mnóstwo przepisów. Niezależnie od tego, czy dopiero stawiamy pierwsze kroki w świecie ciast i deserów czy w rodzinie i wśród znajomych uchodzimy za genialnych cukierników podstawą sukcesu zawsze będzie odpowiedni piekarnik. Jak wybrać, aby być zadowolonym, a urządzenie dawało nam wiele satysfakcji przez długi lata? Zobacz artykuł, w którym wyjawiamy jak wybrać najlepszy piekarnik.

Zacznijmy od wymienienia różnych rodzajów piekarników oraz ich charakterystyki i najważniejszych właściwości.

Kuchnia z piekarnikiem

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie z polskich domach. Płyta grzejna na górze i umieszczony poniżej piekarnik, to tak zwana kuchnia, która stanowi najważniejszy sprzęt umożliwiający przyrządzanie posiłków. Kuchnia może być w całości gazowa (to już raczej rzadkość) lub gazowo-elektryczna, czyli z palnikami gazowymi i elektrycznym piekarnikiem. Urządzenia oparte na działaniu gazu są zdecydowanie najtańsze, zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i eksploatacje. Wynika to z faktu, że gaz wciąż jest tańszym surowcem od energii elektrycznej. Trzeba jednak przyznać, że konstrukcje gazowe są mniej bezpieczne, a ich zastosowanie jest coraz bardziej ograniczone ze względu na brak instalacji gazowej w nowym budownictwie.

Piekarnik do zabudowy lub wolnostojący

Piekarnik jako osobne urządzenie w kuchni daje dużo więcej elastyczności. Przede wszystkim, zaletą jest możliwość umieszczenia go w dowolnym miejscu. Można tu wybrać najbardziej oczywisty wariant, czyli usytuowanie na dole w ciągu szafek kuchennych analogicznie jak w przypadku piekarnika zintegrowane z płytą. Jeśli jednak nie chcemy się schylać za każdym razem, gdy potrzeba coś wyciągnąć, można umieścić piekarnik także w kolumnie albo na ścianie na wybranej przez siebie wysokości.

Mini piekarnik do małej kuchni

W mieszkaniach o małym metrażu i niewielkiej kuchni, pełnowymiarowe piekarniki często nie mają racji bytu. Aby jednak zachować przynajmniej częściowo możliwość pieczenia różnych potraw, można zdecydować się na kompaktowy piekarnik elektryczny. Całego indyka wprawdzie się tam nie włoży, ale babeczki albo tartę już jak najbardziej. Dla niektórych osób taki mini piekarnik to jedyna możliwość pieczenia, więc lepszy taki wybór niż żaden.

Piekarnik - najważniejsze parametry

Listę najważniejszych cech decydujących o przydatności piekarnika najlepiej zacząć od pojemności. Im większa - tym więcej się w nim zmieści. Warto ten parametr sprawdzić dokładnie w specyfikacji, bo same wrażenia wizualne podczas wizyty w sklepie mogą być mylące.

Standardowa szerokość piekarnika to niecałe 60 cm, czyli tyle, ile mierzy szafka kuchenna. Jednak ze względu na różnice konstrukcyjne przy tych samych wymiarach, pojemność może się bardzo różnić. W zależności od konkretnego modelu, może to być zarówno 50, jak i 75 litrów. Przedział jest naprawdę duży, a nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka. Dla porównania wspomniane wyżej mini piekarnika najczęściej mają pojemność ok. 30-40 litrów lub mniej.

Kolejny ważny element to zastosowane prowadnice. To od nich zależy, jak wygodnie i komfortowo będziemy wydobywać potrawę z wnętrza gorącego piekarnika. Najczęstszym rozwiązaniem są klasyczne wytłoczenia. W tym przypadku mamy po prostu rowki w ściankach komory piekarnika, w które wkładamy blachę. Nowocześniejsze są prowadnice teleskopowe, które wysuwają się razem z blachą. Po wysunięciu można zabrać blachę, a prowadnice wsunąć z powrotem. Mankamentem jest jednak trudność w czyszczeniu. Trzecia opcja, stosowana tylko w najdroższych piekarnikach, to wysuwany wózek.

Jeśli z piekarnika będziemy korzystać stosunkowo często, to trzeba będzie go często czyścić. Piekarniki można oczywiście myć ręcznie z zastosowaniem specjalistycznych detergentów, jednak są także bardzie zautomatyzowane i nowoczesne rozwiązania. Piekarniki parowe posiadają funkcję czyszczenia parą. W takiej wersji, piekarnik wypełniony wodą zostaje odpowiednio nagrzany, a gorąca para rozpuści zanieczyszczenia. Inne sposoby czyszczenia także opierają się na użyciu bardzo wysokiej temperatury. Pyroliza oznacza, że po uruchomieniu piekarnik rozgrzewa się na kilkanaście minut do około 500 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura zamienia wszystkie zabrudzenia w pył, który opada na dno piekarnika. Po ostygnięciu, piekarnik z pyrolizą wystarczy jedynie wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Alternatywą jest kataliza, czyli czyszczenie w oparciu o specjalne wkłady katalityczne, które przyciągają tłuszcz i inne zabrudzenia, a następnie spalają je, zamieniając w popiół.

Jeśli w pobliżu piekarnika mogą przebywać dzieci, warto zadbać o ich bezpieczeństwo, czyli organicznie do minimum ryzyka poparzenia. Podstawą jest tutaj tak zwany zimny front, czyli taka konstrukcja w której zewnętrzna część piekarnika się nie nagrzewa. Oprócz tego na różne sposoby można zabezpieczyć się przed otwarciem drzwi. Piekarniki do zabudowy często mają specjalny kod PIN, który jest niezbędny do otwarcia.

Najważniejsze funkcje nowoczesnych piekarników

Na wstępie warto wspomnieć, że piekarniki zintegrowane z płytą, poza podstawowymi funkcjami, zazwyczaj nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Regulacja temperatury, minutnik, zegar, funkcja termoobiegu – to standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni już od wielu lat. Jeśli jednak mamy większe wymagania, najlepiej sięgnąć po wolnostojący nowoczesny piekarnik. Co może nam zaoferować? Z pewnością bardzo użyteczna jest opcja opóźnionego startu, umożliwiająca zaprogramowanie pieczenia na konkretną godzinę tak, aby wszystko było dostosowane do planu dnia. Oprócz tego, bardzo przydaje się na przykład funkcja rozmrażania, funkcja podgrzewania talerzy albo podtrzymania ciepła.

Prawdziwą rewolucję stanowi na natomiast tryb Dual Cook. Dzięki tej opcji możemy jednocześnie piec w piekarniku dwie potrawy o różnych temperaturach. Na przykład makowiec oraz kruche pierniczki. Dzięki osobnej regulacji, każda z potraw może być podgrzewana w innej temperaturze. Precyzyjny podział na dwie strefy zapobiega także mieszaniu się ze sobą smaków i zapachów.

Inną ciekawostką jest termosonda, która umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury potrawy. Dokładnie pokazuje, czy danie jest już w pełni przygotowane – bez otwierania drzwi i uwalniania ciepła.

Dobry piekarnik nie załatwi wszystkiego za nas, jednak zdecydowanie ułatwi wszelkie świąteczne przygotowania związane z pieczeniem. Dlatego warto zainwestować w porządny sprzęt o dobrych parametrach i bardzo praktycznych funkcjach, ale przede wszystkim wygodny i ergonomiczny. Piekarnik wymienia się na tyle rzadko, że nie warto na tym oszczędzać.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel