Człowiek-pająk w nowej odsłonie – recenzja Marvel's Spider-Man

Trudno znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, kim jest Spider-Man. Superbohater zyskał sobie wiele sympatii i wciąż przypomina o sobie za sprawą rozmaitych filmów, komiksów czy zabawek. Licząc od lat osiemdziesiątych do dziś, na różne platformy ukazało się ponad 30 gier z udziałem tego bohatera. Rzecz w tym, że większość z nich była przeciętna lub wręcz słaba, a żadna nie doczeka się statusu kultowej, jak chociażby gry o Batman Arkham wydane na konsole najnowszej generacji. Do tej pory nie udało się zatem odpowiednio wykorzystać potencjału człowieka-pająka. Właśnie dlatego nowa odsłona gry na PS4 rozbudziła ogromne nadzieje. Można było zresztą z optymizmem patrzeć na rozwój tej produkcji, czekając na jej premierę. W końcu za pracę nad grą zabrał się doświadczony zespół, który wcześniej przygotował między innymi Resistance, Spiro oraz Ratchet & Clank. Kolejne argumenty przemawiające za tym, że to może być sukces, to na pewno odpowiednio wysoki budżet oraz możliwości konsoli – zwłaszcza w wersji Pro, pozwalające w pełni wykorzystać potencjał 4K. Co wiemy po premierze Marvel's Spider-Man? Zobaczcie kompletną recenzję.

Spider-Man - bohater wielowymiarowy

Zgodnie z oczekiwaniami, nowa gra o superbohaterze ze świata Marvela, jest przepełniona akcją. Najważniejsze elementy to eksploracja, walka i wykonywania zadań. Na charakter rozrywki oczywiście pływają ponadnaturalne zdolności Spider-Mana, więc bardzo często robimy użytek z pajęczej sieci, która pozwala z powodzeniem przemieszczać się między budynkami, także na bardzo dużej wysokości. Jak ryby w wodzie mogą się tutaj poczuć fani serii Assasin’s Creed – w końcu mamy tu elementy parkour, ukrywanie się i ataki znienacka. Walka w tej formie to jednak niejedyny element gry. Doskonale zarysowano tutaj także drugą twarz Spider-Mana, czyli codzienne życie Petera Parkera. Peter także bierze aktywny udział w grze i zmaga się z typowymi problemami nastolatka, co bardzo urozmaica rozgrywkę.

Co przede wszystkim motywuje do gry? Na pewno ciekawa i wielowątkowa fabuła. Scenarzystom udało się stworzyć naprawdę wciągającą historię, która w twórczy sposób rozwija znane wcześniej wątki. Pojawiają się dobrze znane postacie, ale jest także kilka niespodzianek. Oś fabuły stanowi walka gangów o panowanie nad Nowym Jorkiem, która staje się bardziej zażarta wraz z pojawieniem się nowego, niebezpiecznego gracza, zagrażającego bezpieczeństwu wszystkich mieszkańców. Następna rzecz, która na pewno cieszy, to zbilansowany i ciekawy system rozwoju bohatera. Za zdobywane punkty doświadczenia rozwijamy 3 drzewka umiejętności, które rozszerzają zakres możliwości zarówno w kwestii poruszania się, jak i walki w powietrzu i na ziemi. Jest także mnóstwo bonusów – gadżetów i specjalnych kostiumów. Dzięki temu nawet przy pewnej powtarzalności misji pobocznych, gra się nie nudzi, bo nasz wysiłek ciągle jest wynagradzany.

Dlaczego warto zagrać w nowego Spider-Mana?

Przede wszystkim, należy podkreślić, że gra doskonale oddaje klimat filmów oraz komiksów Marvela. Dopracowane dialogi ze specyficznym poczuciem humoru mogą się podobać zarówno w oryginalnej wersji językowej, jak i w polskim dubbingu. Imponująca jest także oprawa wizualna – świetne animacje i dbałość o detale.

Pochwalić można także za system walki, który premiuje myślenie. Sukces w starciach z przeciwnikami zapewnia odpowiednie dobieranie uników oraz kontrataków. Taktyka przydaje się zatem w każdym starciu, nawet ze słabszymi przeciwnikami na średnim poziomie trudności. Przyciskanie na oślep dwóch przycisków nie zaprowadzi nas daleko!

Kolejną  zaletą gry Marvel's Spider-Man jest na pewno prawdziwie otwarty świat, który naprawdę żyje i zmienia się w zależności od sytuacji. Spacerując po Nowym Jorku, zaobserwujemy szereg rozmaitych zachowań i zależności między nimi. Gdy wzrasta przestępczość na ulicach, zobaczymy więcej policyjnych patroli, gdy pojawia się groźna epidemia - natychmiast pojawiają się specjalne punkty szczepień,  a gdy pada deszcz, ludzie wyciągają parasole. Ciekawy jest także zestaw postaci, które można spotkać – niektóre będą chciały nas zabić, a inne - zrobić sobie zdjęcie albo przybić piątkę!

Najnowsza gra o przygodach Spider-Mana to z pewnością początek nowej serii produkcji wysokiej jakości, na wzór Arkham. Na dzień dzisiejszy trudno jeszcze postawić ten tytuł na równi z kultowymi produkcjami, jak Tomb Raider, God of War, czy Uncharted. Za mało jest tutaj nowatorskich elementów prowadzących rozgrywkę na zupełnie nowe tory, wciąż sporo przenoszenia dobrych pomysłów z innych gier. To jednak dopiero początek drogi na salony serii o Spider-Manie i jako nowe otwarcie, dzieło Insomniac Games prezentuje się bardzo obiecująco. Na przejście gry, razem z zadaniami pobocznymi, należy przeznaczyć 20-30 godzin.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel