Czujnik czadu i gazu – ranking. Jakie modele polecamy?

Wszędzie tam, gdzie znajdują się piece gazowe warto mieć czujnik czadu. Ranking tych urządzeń ułatwi wybranie właściwego modelu, który zapewni bezpieczeństwo. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieszczelna instalacja gazowa stanowi śmiertelne zagrożenie! W wyniku niepełnego spalania może powstać tak zwany czad, czyli tlenek węgla niebezpieczny dla naszego życia. W związku z tym, że gaz jest bezwonny i bezbarwny, czasem trudno go zauważyć. Dlatego, aby uniknąć zatrucia, warto zainstalować czujnik czadu i gazu. Jaki konkretnie? Doradzamy w artykule!


Gdzie zainstalować czujnik?


Znana jest praktyka instalowania czujników w łazienkach, gdzie znajdują się termy gazowe. Nie należy się jednak ograniczać wyłącznie do jednego pomieszczenia. Tak naprawdę potrzeba pojawia się wszędzie, gdzie występuje spalanie i jego uboczne produkty. Warto zatem wymienić kotłownię, kuchnię, a także salon, o ile znajduje się tam piec, oraz sypialnię, pod warunkiem że dogrzewamy ją przenośnym piecykiem gazowym.


Czujnik gazu – jaki wybrać?


Czujnik czadu i gazu – jaki wybrać?


Skoro wiemy już, dlaczego instalacja czujnika jest ważna, oraz wiemy, gdzie powinien się znajdować, czas rozglądać się za konkretnym modelem. Co uwzględnić, patrząc na ofertę producentów?


  • Co wykrywa czujnik – urządzenia mogą skupiać się na wykrywaniu czadu, czyli tlenku węgla, jak również gazu i dymu. Można nawet kupić uniwersalny czujnik czadu gazu i dymu 3w1. Ranking produktów uwzględnia także tę opcję.


  • Jak długo będzie sprawny – wiadomo, że jak wszystkie urządzenia elektroniczne, czujniki także mają ograniczoną żywotność. Ich dokładność jest jednak bardzo ważna, bo decyduje o zdrowiu a nawet życiu, dlatego muszą spełniać rygorystyczne normy. Na podstawie testów i spełnienia wymagań przyznaje się certyfikaty zapewniające niezawodność urządzenia przez określony czas – na przykład 7 lat lub 10 lat.


  • W jaki sposób poinformuje o problemie – standardem jest sygnalizacja diodowa (świecąca lampka) i akustyczna (alarm). Różnica tkwi w głośności sygnału dźwiękowego. Im jest głośniejszy – tym lepiej, ponieważ wówczas mamy pewność, że usłyszymy go nawet w nocy, bo w porę zbudzi nas ze snu.


  • Inne udogodnienia – tutaj warto wymienić na przykład czytelną sygnalizację rozładowujących się baterii czy kompatybilność z aplikacją na smartfona.Czujnik czadu i gazu – ranking


Czas przyjrzeć się konkretnym produktom i zdecydować, jaki sprzęt ma nam zapewnić bezpieczeństwo.


Czujnik gazu ORNO OR-DC-614

To prosty i niedrogi czujnik gazu ziemnego. W sposób ciągły monitoruje wydostawanie się produktów spalania z nieszczelnej instalacji. Gwarantuje skuteczną pracę przez 5 lat. Alarm ma głośność 70dB.


Dualny czujnik tlenku węgla i dymu KIDDE KID-10SCO

Ten model wykrywa zarówno czad, jak również dym, dzięki czemu zaalarmuje mieszkańców także w przypadku pożaru. Ma dwa niezależne sensory ukryte w jednej obudowie, a do działania wystarcza mu jedna bateria 9V. Montuje się go na ścianie lub na suficie. W przypadku zagrożenia emituje powiadomienia głosowe.


Zestaw czujników dymu i tlenku węgla ALECTO SCA-02

Sprzęt o tych samych funkcjach, co poprzedni, i nieco niższej cenie. Alarm ma głośność na poziomie 85 decybeli. Oprócz tego urządzenie informuje o rozładowującej się baterii.


Czujnik tlenku węgla HONEYWELL XC100D z aplikacją

Jeśli myślisz, jaki czujnik czadu wybrać, a jednocześnie doceniasz nowinki technologiczne, na pewno zwrócisz uwagę na tę propozycję ze względu na aplikację. Powiadomienia na ekranie telefonu to zaleta tego sprzętu, ale oczywiście nie jedyna. Mocną stroną jest także niezawodność – czujnik będzie działał dobrze nawet przez 10 lat! Na cyfrowym wyświetlaczu są na bieżąco wyświetlane informacje o stężeniu gazu.


Czujnik tlenku węgla HONEYWELL XC70 z aplikacją

Ten model także ma współpracującą z urządzeniem aplikację. W tym przypadku gwarancja jest 7-letnia. Głośny alarm generuje hałas na poziomie 90 decybeli.


Mamy nadzieję, że już wiecie, jaki czujnik gazu i czadu wybrać. Dobrze jest stawiać na atestowane, sprawdzone rozwiązania, ponieważ wtedy można mieć pewność, że sprzęt spełni swoje zadanie. Na bezpieczeństwie na pewno nie warto oszczędzać.


Zobacz więcej

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych? Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!

Więcej

Elektryczne wrotki - co to takiego? Elektryczne wrotki - co to takiego?

Elektryczne pojazdy to hit ostatnich lat i trudno wobec tego faktu przejść obojętnie. Tym razem pora na wrotki! Co to za technologia i jak działa? Przedstawiamy najważniejsze informacje o wrotkach elektrycznych!

Więcej

Czas zaplanować wakacje z dzieckiem. Jakie elektroniczne gadżety pozwolą cieszyć się urlopem? Czas zaplanować wakacje z dzieckiem. Jakie elektroniczne gadżety pozwolą cieszyć się urlopem?

Aby rodzinny wyjazd był udaną przygodą, a nie męczącym doświadczeniem, trzeba wszystko dobrze zaplanować i przygotować się odpowiednio do urlopu – także uwzględniając pakowanie. Jakie elektroniczne gadżety mogą okazać się nieocenione? Podpowiadamy rodzicom, o czym nie zapominać!

Więcej

Co warto zabrać w góry? Nowinki technologiczne dla podróżników Co warto zabrać w góry? Nowinki technologiczne dla podróżników

Góry mają wielu zwolenników w okresie letnim. Planując wędrówki, trzeba jednak pamiętać o dobrym zaplanowaniu trasy i bezpieczeństwie. Jakie akcesoria powinny się przydać? Przedstawiamy listę gadżetów technologicznych, które będą pomocne podczas wędrówek.

Więcej

Zegarki sportowe Suunto GPS – fińska solidność na rynku nowych technologii Zegarki sportowe Suunto GPS – fińska solidność na rynku nowych technologii

Dlaczego warto zwrócić uwagę na zegarki Suunto? W tym artykule przedstawiamy ich charakterystykę.

Więcej

Zegarek dla rowerzysty – jaki wybrać? Ranking Zegarek dla rowerzysty – jaki wybrać? Ranking

Chcesz wiedzieć, jaki zegarek na rower warto kupić? Zobacz nasz poradnik! To nieprawda, że smartwatch to urządzenie wyłącznie dla biegaczy. Wskazujemy modele, które docenią także zapaleni rowerzyści.

Więcej

Najlepsza deskorolka elektryczna – ranking 2021. Jaką kupić? Najlepsza deskorolka elektryczna – ranking 2021. Jaką kupić?

Jeśli nie wiesz, jaka deskorolka elektryczna będzie odpowiednia, na pewno może Ci się przydać nasz ranking.

Więcej

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.

Więcej

Gadżety niezbędne na rower Gadżety niezbędne na rower

W tym artykule skupiamy się na technologiach i gadżetach, kt

Więcej

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku? Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 

Więcej

powrót