Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem. To rozwiązanie może spowodować nieprawidłowe działanie chłodziarki, jednak nie zawsze. Wszystko zależy od konkretnego sprzętu. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę, zastanawiając się, jak urządzić kuchnię.


Piekarnik koło lodówki – dlaczego nie?


Większość czytelników pewnie intuicyjnie wyczuwa już potencjalną sprzeczność. Wiadomo, że lodówka jest sprzętem, który chłodzi, a piekarnik nagrzewa się do wysokich temperatur, więc postawienie takich urządzeń obok siebie może rodzić potencjalne kłopoty. W istocie może tak być. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić lodówkę albo przynajmniej sprawić, że nie będzie w stanie efektywnie chłodzić przy nagrzanym piekarniku. W najlepszym przypadku nie zepsuje się, ale będzie potrzebować więcej energii, żeby chłodzić, a to oznacza wyższe rachunki za prąd.


Właśnie dlatego już przed laty eksperci rekomendowali, aby lodówka nie stała obok piekarnika i aby były od siebie oddzielone przynajmniej jedną szafką kuchenną. Czy to wciąż aktualne? Niekoniecznie. Pod pewnymi warunkami można zdecydować się na odstępstwa od tej zasady. Wynika to z faktu, że sposób urządzania kuchni teraz oraz właściwości samych sprzętów AGD obecnie są inne niż kiedyś.


Zacznijmy od tego, że jeszcze kilkanaście lat temu standardem w kuchni były wolnostojąca lodówka oraz tradycyjna kuchnia gazowa składająca się z płyty grzejnej na górze oraz gazowego lub elektrycznego piekarnika na dole. Obecnie mamy znacznie więcej możliwości aranżacyjnych i chętnie z nich korzystamy. Przede wszystkim moda na sprzęty AGD w zabudowie oraz montowanie osobno piekarnika i płyty grzejnej sprawiło, że kuchnie są zupełnie inne.


Teraz łatwiej jest oddzielić piekarnik od lodówki, decydując się na umieszczenie go w słupku, a nie na dole. Przy takim rozwiązaniu sprzęty nie będą się ze sobą bezpośrednio stykać. Umieszczając piekarnik na większej wysokości, zyskujemy dodatkowe zalety – łatwiej doglądać potrawy podczas pieczenia, a także łatwiej je wyciągać, bez potrzeby schylania się i narażania na ból kręgosłupa.


Piekarnik koło lodówki - dlaczego nie?


Co więcej, wydatek wcale nie będzie duży. Za około 1000 zł można kupić na przykład nowoczesny piekarnik AMICA EB7541HB FINE. Za niecałe 1500 dostaniemy piekarnik BOSCH HBA534EB0 ze specjalnym programem do pizzy, grillem i termoobiegiem 3D. Mając nieco większy budżet, warto zainwestować w modele z funkcją Dual Cook. Dzięki niej można na dwóch różnych poziomach piec niezależnie inne potrawy w zróżnicowanej temperaturze – na przykład jednocześnie odgrzewać zapiekankę na obiad oraz piec ciasto. Przykładem takiego urządzenia jest piekarnik SAMSUNG Dual Cook Flex NV75N5641RB/EO.


Lodówka obok piekarnika w zabudowie?


Warto pamiętać, że zabudowana może być również lodówka. Wtedy problem bliskiego sąsiedztwa sprzętów często całkowicie znika. Nowoczesne lodówki mają znacznie lepszą izolację termiczną niż kiedyś, dlatego do oddzielenia od piekarnika nie potrzeba już 45 czy 60 cm. Wystarczy 2–4 cm grubej płyty, a tyle ma właśnie szafka, w której umieszczone jest urządzenie w zabudowie. Nie zaleca się jednak umieszczania lodówki i piekarnika obok siebie, jeśli to piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego. Pyroliza oznacza nagrzewanie się do znacznie wyższych niż standardowo temperatur, więc i zagrożenie awarią w takiej sytuacji jest bardziej realne.


Podsumowując: należy pamiętać, że:


  • piekarnik i lodówka nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie,
  • oba sprzęty należy od siebie odizolować – tę rolę może pełnić dodatkowa szafka w przypadku sprzętów wolnostojących lub drewniana obudowa w przypadku sprzętu do zabudowy,
  • dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika w słupku.


Nie lubisz sprzętu w zabudowie i wolisz wolnostojącą lodówkę? Polecamy duże i pojemne modele z wysoką klasą energetyczną:Jak widać, urządzenie kuchni po swojemu to często duże wyzwanie. Nie tylko musimy zadbać o wybór ładnych mebli i funkcjonalnych sprzętów, ale także zwrócić uwagę na rozmieszczenie wszystkich elementów tak, aby wszystko działało prawidłowo. W kwestii prawidłowego działania piekarników i lodówek przedstawiliśmy najważniejsze fakty, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że dla danego modelu najważniejsza jest instrukcja od producenta. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jakie ograniczenia w użytkowaniu przewiduje producent, i pamiętać o tym, że jeśli złamiemy określone warunki, reklamacja może nie zostać uwzględniona.


Zatem czy lodówka może stać obok piekarnika? Pod pewnymi warunkami jest to dopuszczalne, jednak wciąż niezalecane, dlatego w miarę możliwości powinniśmy szukać raczej takiej aranżacji wnętrza, aby te sprzęty były daleko od siebie.


Zobacz więcej

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu? Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? To ważne pytanie, gdy urządzamy swoją kuchnię. Zobacz nasz poradnik dotyczący wyboru płyty ceramicznej czy indukcyjnej, żeby pozbyć się wątpliwości.

Więcej

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji? Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? I właściwie dlaczego tak się dzieje? Warto znać odpowiedzi na te pytania. Zobacz potencjalne rozwiązania.

Więcej

Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie? Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem.

Więcej

Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów Pralki wąskie ładowane od przodu – ranking 6 produktów

W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzają się wąskie pralki ładowane od przodu. Ranking tych urządzeń, które prezentujemy w artykule, z pewnością ułatwi wybór najlepszego modelu do Twojego domu.

Więcej