Czy lodówka może stać obok piekarnika? To dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? Jeśli nie masz pewności, spieszymy z wyjaśnieniem. To rozwiązanie może spowodować nieprawidłowe działanie chłodziarki, jednak nie zawsze. Wszystko zależy od konkretnego sprzętu. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę, zastanawiając się, jak urządzić kuchnię.


Piekarnik koło lodówki – dlaczego nie?


Większość czytelników pewnie intuicyjnie wyczuwa już potencjalną sprzeczność. Wiadomo, że lodówka jest sprzętem, który chłodzi, a piekarnik nagrzewa się do wysokich temperatur, więc postawienie takich urządzeń obok siebie może rodzić potencjalne kłopoty. W istocie może tak być. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić lodówkę albo przynajmniej sprawić, że nie będzie w stanie efektywnie chłodzić przy nagrzanym piekarniku. W najlepszym przypadku nie zepsuje się, ale będzie potrzebować więcej energii, żeby chłodzić, a to oznacza wyższe rachunki za prąd.


Właśnie dlatego już przed laty eksperci rekomendowali, aby lodówka nie stała obok piekarnika i aby były od siebie oddzielone przynajmniej jedną szafką kuchenną. Czy to wciąż aktualne? Niekoniecznie. Pod pewnymi warunkami można zdecydować się na odstępstwa od tej zasady. Wynika to z faktu, że sposób urządzania kuchni teraz oraz właściwości samych sprzętów AGD obecnie są inne niż kiedyś.


Zacznijmy od tego, że jeszcze kilkanaście lat temu standardem w kuchni były wolnostojąca lodówka oraz tradycyjna kuchnia gazowa składająca się z płyty grzejnej na górze oraz gazowego lub elektrycznego piekarnika na dole. Obecnie mamy znacznie więcej możliwości aranżacyjnych i chętnie z nich korzystamy. Przede wszystkim moda na sprzęty AGD w zabudowie oraz montowanie osobno piekarnika i płyty grzejnej sprawiło, że kuchnie są zupełnie inne.


Teraz łatwiej jest oddzielić piekarnik od lodówki, decydując się na umieszczenie go w słupku, a nie na dole. Przy takim rozwiązaniu sprzęty nie będą się ze sobą bezpośrednio stykać. Umieszczając piekarnik na większej wysokości, zyskujemy dodatkowe zalety – łatwiej doglądać potrawy podczas pieczenia, a także łatwiej je wyciągać, bez potrzeby schylania się i narażania na ból kręgosłupa.


Piekarnik koło lodówki - dlaczego nie?


Co więcej, wydatek wcale nie będzie duży. Za około 1000 zł można kupić na przykład nowoczesny piekarnik AMICA EB7541HB FINE. Za niecałe 1500 dostaniemy piekarnik BOSCH HBA534EB0 ze specjalnym programem do pizzy, grillem i termoobiegiem 3D. Mając nieco większy budżet, warto zainwestować w modele z funkcją Dual Cook. Dzięki niej można na dwóch różnych poziomach piec niezależnie inne potrawy w zróżnicowanej temperaturze – na przykład jednocześnie odgrzewać zapiekankę na obiad oraz piec ciasto. Przykładem takiego urządzenia jest piekarnik SAMSUNG Dual Cook Flex NV75N5641RB/EO.


Lodówka obok piekarnika w zabudowie?


Warto pamiętać, że zabudowana może być również lodówka. Wtedy problem bliskiego sąsiedztwa sprzętów często całkowicie znika. Nowoczesne lodówki mają znacznie lepszą izolację termiczną niż kiedyś, dlatego do oddzielenia od piekarnika nie potrzeba już 45 czy 60 cm. Wystarczy 2–4 cm grubej płyty, a tyle ma właśnie szafka, w której umieszczone jest urządzenie w zabudowie. Nie zaleca się jednak umieszczania lodówki i piekarnika obok siebie, jeśli to piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego. Pyroliza oznacza nagrzewanie się do znacznie wyższych niż standardowo temperatur, więc i zagrożenie awarią w takiej sytuacji jest bardziej realne.


Podsumowując: należy pamiętać, że:


  • piekarnik i lodówka nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie,
  • oba sprzęty należy od siebie odizolować – tę rolę może pełnić dodatkowa szafka w przypadku sprzętów wolnostojących lub drewniana obudowa w przypadku sprzętu do zabudowy,
  • dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika w słupku.


Nie lubisz sprzętu w zabudowie i wolisz wolnostojącą lodówkę? Polecamy duże i pojemne modele z wysoką klasą energetyczną:Jak widać, urządzenie kuchni po swojemu to często duże wyzwanie. Nie tylko musimy zadbać o wybór ładnych mebli i funkcjonalnych sprzętów, ale także zwrócić uwagę na rozmieszczenie wszystkich elementów tak, aby wszystko działało prawidłowo. W kwestii prawidłowego działania piekarników i lodówek przedstawiliśmy najważniejsze fakty, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że dla danego modelu najważniejsza jest instrukcja od producenta. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jakie ograniczenia w użytkowaniu przewiduje producent, i pamiętać o tym, że jeśli złamiemy określone warunki, reklamacja może nie zostać uwzględniona.


Zatem czy lodówka może stać obok piekarnika? Pod pewnymi warunkami jest to dopuszczalne, jednak wciąż niezalecane, dlatego w miarę możliwości powinniśmy szukać raczej takiej aranżacji wnętrza, aby te sprzęty były daleko od siebie.


Zobacz więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać? Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.

Więcej

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz? Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Grill w piekarniku to duże urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej funkcji możemy przygotować wiele smacznych potraw bez użycia tłuszczu, w dodatku niezależnie od pogody.

Więcej

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić? Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!

Więcej

Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać? Lodówki no frost – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się na zakupem nowej lodówki no frost? Zobacz jaką wybrać.

Więcej

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić? Ranking najlepszych zamrażarek – jaką kupić?

Zastanawiasz się, jaką zamrażarkę kupić? Nasz poradnik na pewno Ci się przyda! 

Więcej

Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021 Jaki ekspres do kawy do 3500 zł? Ranking 2021

Jakie modele ekspresów do kawy do 3500 zł polecamy? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system? No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.

Więcej

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową? Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.

Więcej

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać? Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g