Czy szczoteczka soniczna wybiela zęby? Jakie może dać efekty?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak działa szczoteczka soniczna. Efekty regularnego używania tego urządzenia mogą zatem pozytywnie zaskoczyć. Szczoteczka soniczna nie tylko pomoże zachować zdrowe zęby i pozbyć się bakterii powodujących próchnicę, ale przyczyni się też do lepszego wybielania.


Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Białe zęby dodają pewności siebie, podnoszą naszą atrakcyjność i sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako ludzie otwarci. Stąd niegasnące zainteresowanie różnymi sposobami na wybielanie zębów, na przykład szczoteczką soniczną. Jak rozjaśnić uśmiech w domowym zaciszu i czy cieszące się coraz większym zainteresowaniem szczoteczki soniczne na pewno mogą nam w tym pomóc?


Co wpływa na kolor naszych zębów?


Pierwszym i najważniejszym elementem warunkującym kolor zębiny, jak również jej grubość i skład chemiczny, są geny. Niestety, w przypadku zębów żółtawych z natury niewiele można zrobić, by rozjaśnić ich kolor (szczególnie w domowych warunkach). Co więcej, z wiekiem zęby ciemnieją, ponieważ przez ścierające się szkliwo zaczyna prześwitywać ciemniejsza zębina. Niekorzystnie na kolor naszego uśmiechu wpływa również dieta i nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w wyniku czego zęby pokrywają się nalotem i kamieniem nazębnym.


Jaka szczoteczka soniczna – wybór najlepszych modeli


Przyczyny powstawania przebarwień


Przebarwienia na zębach mogą pojawiać się z przyczyn wewnętrznych – powstają np. w wyniku przyjmowania nadmiernej ilości fluoru lub terapii antybiotykowych (z grupy tetracyklin) w okresie dziecięcym, czyli wtedy, kiedy zęby są w stadium rozwoju. Tego rodzaju zmiany pigmentacyjne zębów są trudne, a czasem nawet niemożliwe do usunięcia, dlatego w ich przypadku niezbędna jest pomoc profesjonalisty.


Zwykle jednak większość przebarwień na zębach powstaje wskutek oddziaływania czynników zewnętrznych – spożywania ingerujących w szkliwo pokarmów czy palenia papierosów.


Takie przebarwienia są stosunkowo łatwe do usunięcia i można to zrobić we własnym zakresie. Warto jednak wiedzieć, że szkodliwe dla zębów produkty dzielą się na barwiące – zawierające taniny – m.in. kawa, herbata, czerwone wino, tytoń, jagody, jeżyny – oraz powodujące powierzchowną erozję szkliwa – do tej grupy zaliczyć można głównie substancje o kwaśnym odczynie pH, są to np. soki z owoców cytrusowych czy napoje gazowane.


Jak wybielić zęby? Wybór szczoteczki ma znaczenie


Jak wynika z badań klinicznych opublikowanych na łamach The Journal of Clinical Dentistry 2017 r., tradycyjne szczoteczki manualne nie są tak skuteczne jak szczoteczki soniczne, które ponad czterokrotnie lepiej redukują płytkę nazębną. Te szczoteczki wykonują do 62 tys. ruchów na minutę, a mikrobąbelki wytwarzane przez wibracje soniczne skutecznie pozwalają docierać mieszaninie pasty i śliny głęboko w przestrzenie międzyzębowe redukując przebarwienia także w tych obszarach, np. szczoteczka soniczna Philips DiamondClean Smart w połączeniu z dobrą pastą wybielającą pozwala usunąć do 100% więcej przebarwień niż szczoteczka manualna, i to w zaledwie 3 dni.


Czy szczoteczka soniczna jest szkodliwa?


A może istnieją jakieś mankamenty tego typu szczoteczek? Postanowiono to sprawdzić, przeprowadzając eksperyment. W warunkach laboratoryjnych mechanicznie szczotkowano zęby, aby dowiedzieć się, czy rodzaj szczoteczki wpływa na ścieranie szkliwa. Okazało się, że szczoteczki manualne ścierały szkliwo w mniejszym stopniu niż soniczne oraz oscylacyjno-rotacyjne. A zatem czy ma znaczenie, czy w ruch idzie elektryczna szczoteczka starszego typu, czy nowocześniejsza szczoteczka soniczna? Szkodliwa może być i jedna, i druga, ale tylko pod warunkiem, że stosujemy nieodpowiednią pastę. Autorzy eksperymentu odnotowali, że same szczoteczki, bez pasty nie powodowały niemal żadnych uszkodzeń szkliwa. Kluczowe było wykorzystanie pasty o wysokim współczynniku ścieralności.


Szczoteczka to nie wszystko – liczy się też pasta do zębów!


Na rynku dostępnych jest wiele wybielających past do zębów przeznaczonych do samodzielnego rozjaśniania przebarwień – bazują one na działaniu substancji enzymatycznych, jak np. nadtlenek wodoru, lub polerujących np. z naturalną krzemionką. Warto zdecydować się na taką, która będzie odpowiadać potrzebom naszych zębów.

Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty domowego wybielania zębów, należy zrezygnować ze spożywania produktów przyciemniających szkliwo.


Szczoteczka soniczna a wybielanie zębów


Kiedy już pozbędziemy się niechcianego żółtawego nalotu, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach pozwalających utrzymać satysfakcjonujący stan uzębienia.

  • Pomocne z pewnością okaże się przestrzeganie tzw. białej diety, polegającej na unikaniu składników o intensywnym zabarwieniu.
  • Warto także pamiętać, by zaraz po spożyciu produktów o niskim pH przepłukać zęby wodą – to pomoże uniknąć nowych przebarwień i zminimalizuje powierzchowne rozpuszczanie szkliwa.
  • Dentyści zalecają także, by po kontakcie z kwaśnymi substancjami nie myć zębów przez minimum 30 minut, gdyż rozmiękczone szkliwo jest bardzo podatne na uszkodzenia podczas szczotkowania.


Nawet zęby białe z natury z czasem zaczynają nieestetycznie żółknąć. Dlatego też w trosce o piękny uśmiech i zdrowe zęby należy wystrzegać się nałogów i prawidłowo czyścić zęby. Szczoteczka soniczna może okazać się w tym przypadku nieocenionym sprzymierzeńcem.


Jak widać, jest wiele argumentów za tym, aby w naszej łazience pojawiła się szczoteczka soniczna. Wybielanie to ważna funkcja tego sprzętu, ale nie jedyna. Przede wszystkim taka szczoteczka zdecydowanie skuteczniej oczyszcza nie tylko zęby, ale też przestrzenie międzyzębowe. Jeśli argumenty stomatologów do nas trafiają, pozostaje tylko wybrać odpowiedni model i ruszyć na zakupy. Tylko jak wybrać szczoteczkę soniczną? Co będzie naprawdę ważne, gdy będziemy porównywać różne modele?


Najważniejsze cechy to:


  • liczba wykonywanych ruchów,
  • możliwość regulacji prędkości,
  • czas pracy na jednym ładowaniu,
  • funkcje i tryby,
  • dodatkowe wyposażenie w zestawie.


Uwzględniając te czynniki, a także ceny i opinie użytkowników, wyselekcjonowaliśmy najlepsze szczoteczki soniczne po które warto sięgnąć.